, Ela
, Ela

Zamki i pałace ziemi Lwóweckiej- Zamek Gryf

Komentarze 9
2013-10-25

Pół dnia próbowałam się dodzwonić do właścicela Zamku w Proszówce,ale się nie udało. Więc po pracy pojechałam w ciemno. Wszytko pozamykane, ale udało mi sie wypatrzyć młodą kobietę, okazało się że jest żoną właściela tego obiektu. Nie chiała mnie wpuścić, bo trwają prace remontowe, ale wyskamlałam 🙂 pozwolenie ale tylko na zrobienie zdjęc na zamku dolnym. Niestety cześć środkowa i górna są nie dostępna. Narazie, jak obiecuje pani, zresztą bardzo miła i sympatyczna. Jest szansa, że będzie można go w niedługim czasie zwiedzić.

Zamek Gryf jego nazwa pochodzi z języka niemieckiego-Greiffenstein – „gryfi kamień”. Znajduje się on na bazaltowej górze, wygasłym wulkanie, na wysokości 448m n.p.m.Głownym jego zadaniem była obrona przed Czechami i ochrona szlaku handlowego. Powstał w XIIIw w 1201r za panowania Henryka Brodatego. Zamek przechodził różne koleje losu i miał różnycj właścicieli, od królewskiego starosty przez rycerza rozbójnika , po założyciela rodziny Schaffgotsch.

, Ela
, Ela

Był kilkakrotnie przebudowywany, a największe prace miały miejsce w latach 1544-1546. Rozbudowano zamek nadajac mu cechy późnorenesansowe, dokończono budowę wieży. Po zakończeniu wojny 30 -to letniej przebudowano zamek dolny. Stawiająć kolejno po sobie trzy bramy wjazdowe, stajnie, wozownie.

W 1745 i 1778 przystosowano warownie do działań wojennych, dodając palisady, rowy strzeleckie i zasieki.Bywali tu znaczący dowódcy, jak pruski książę Henryk, generał Heinrich August de la Motte-Fouqué, książę Karol Lotaryński, Ernst Laudon i książę Esterházy.

, Ela
, Ela

W 1798 r rozpoczęto rozbiórkę zamku, bo był potrzeny budulec na nowo powstający pałac.

Mimo zniszczenia większej części budowli zachowane ruiny nadal są świadectwem jego imponujących rozmiarów. Do zamku wchodzi się przez XVII-wieczną bramę, mijając później ruiny budynku kancelarii z 1654 roku. Wyżej znajdują się pozostałości części średniej z elementami starszej bramy i niewysokimi, dość zniszczonymi murami. Najlepiej zachowała się najstarsza część górna, której zwiedzanie urozmaicają liczne korytarze.

, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Schody na nie dostępny zamek średni, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
27 październik 2013 06:49

Niby nic wielkiego - ktoś kogoś poprosił, i proszę cel zrealizowany, zdjęcia na ruinach zrobione.Należą Ci się duże prawa za te wszystkie starania przy tej wyprawie. Jak to mówią czapki z głów. Nie jeden by już dawno odpuscił a Ty nie i dzięki8 Tobie wielu z nas moze zobaczyć ruiny pierwszy raz na oczy chociaż na zdjeciach. 

toja1358
26 październik 2013 20:48

Elu! Dla Ciebie, jak widać, nie ma rzeczy niemożliwych 🙂)) Ani mury, ani zamknięte bramy, ani psy czyhające na Twoje portki nie przeszkodzą Ci w dotarciu do celu!

Tak trzymaj, pozdrawiam cieplutko!

Maciej A
26 październik 2013 19:28

Potężna inwestycja, żeby to odnowić

tylko się cieszyć że są tacy, którzy są skorzy do odbudowy

ruiny zamków faktycznie coś w sobie mają i zazwyczaj upiększa je dzika przyroda

pozdrawiam

Ela
26 październik 2013 18:34

Dziękuję za zarknięcie. A to tylko mała część zamku, ta dolna. Reszta będzie dostepna po zabezpieczeniu i naprawach. 

marian
26 październik 2013 18:11

Prawdziwa krajtroterka-wielkie brawa.Zamek musiał byc ogromny.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
26 październik 2013 11:14

Piekne  ruinki Elu.

 

Karok

 

PS.

2 tyg. temu bylem w  Twojej okolicy

trasa : J. Gora -Lubomierz- Gryfow- Czocha ( Lesna ), Swiecie- Swieradow Z. , Szklarska P

mokunka
26 październik 2013 09:20

Pięknie Elu, jesiennie i tajemniczo. Ruiny zamków mają w sobie tę moc przyciągania ! I jak widać na twoim przykładzie - przyciągają zdecydowanie , a Ty nie odpuszczasz.

Super! Opisywane przez Ciebie miejsca bardzo chciałabym kiedyś zobaczyć 🙂

Danuta
26 październik 2013 09:19

Witaj Elu! Pamiętałaś, że chciałam zobaczyć zamek Gryf, ale musiałam niestety obejść się ze smakiem.  Bardzo dziękuję za dedykację, ciekawe zdjęcia i interesujący opis! Cieszę się, że mogłam przy Twojej pomocy obejrzeć  zamek, który podczas mojego tam pobytu był zamknięty na cztery spusty. Miejsce urokliwe, a w otoczce spadających liści jeszcze bardziej klimatyczne.Nawet nie wiedziałam że kompleks zamkowy jest aż tak duży! Mam nadzieję, że jest w rękach dobrego gospodarza i można będzie zobaczyć całość po remoncie.

Widzę Elu, że jak wytyczysz sobie jakiś cel do zobaczenia, to nie ma mocnych!

Pozdrawiam cieplutko z pogodnych Tychów :-)

Danusia
26 październik 2013 08:27

Elu,jesteś niestrudzonym krajtroterem bez względu na okoliczności. Wielkie brawo!Dzięki Tobie możmy oglądac obiekty trudnodostępne. Ruiny są bardzo widokowe,warto było prosic właścicielkę o możliwośc zrobienia fotek.

Zwiedzone atrakcje

Proszówka

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023