Zamek Dunajec w Niedzicy, Tadeusz Walkowicz
Zamek Dunajec w Niedzicy, Tadeusz Walkowicz

Jesienne Zamki nad Jeziorem Czorsztyńskim

Komentarze 12
2013-10-16

Niestety od rana pada, jedziemy zwiedzić zamki nad Jeziorem Czorsztyńskim. Zwiedzanie zaczynamy od Zamku Czorsztyn, brak turystów, mocno pada. Pięknie wyglądają ruiny zamku w jesiennych kolorach. Zwiedzanie dopiero od godziny 10. Robimy kilka zdjęć, i ruszamy do Niedzicy.

Zamek Czorsztyn.

Niedzica, Tadeusz Walkowicz
Niedzica, Tadeusz Walkowicz

Około roku 1350 zabiegający o bezpieczeństwo granicy z Węgrami Kazimierz Wielki wystawił murowany zamek. W następnych stuleciach zamek był ośrodkiem władzy królewskiej i siedzibą mianowanych dożywotnio starostów. Dawne kroniki wspominają przejazdy i pobyty monarchów. Kilka razy był oblegany. W 1598 roku zdobył go i ograbił Olbracht Łaski. W 1651 bronił się tu Kostka Napierski, który wzniecił na Podhalu chłopską rebelię. W roku 1769 na zamku szukali schronienia konfederaci barscy. Około roku 1795 spłonął od uderzenia pioruna. W XIX wieku był już tylko malowniczą ruiną. Dawne dobra królewskie przejął rząd austriacki i w roku 1819 wystawił na licytacji. W posiadanie Czorsztyna i kilku sąsiednich wsi weszła rodzina Drohojowskich. Za czasów Drohojowskich powstał zamysł odbudowy zamku. Zadanie to podjął w roku 1992 Pieniński Park Narodowy przystępując do remontu konserwatorskiego.

Sporo turystów i wycieczek szkolnych. Zwiedzamy zamek i wozownię. Mgła i mocno pada, ale widoki z murów przepiękne.

Zamek Dunajec w Niedzicy, Tadeusz Walkowicz
Zamek Dunajec w Niedzicy, Tadeusz Walkowicz

Zamek Dunajec w Niedzicy.

Wzniesiony w I połowie wieku XIV jako fortalicja bronią­ca północnej granicy Węgier. Na przełomie lat 1327 - 1328 strażnica stałą się własnością Wilhelma Dnigelha i jeszcze przed 1330 rokiem została przebudowana w zamek murowany. Odtąd, z małą przerwą, zamek pozostawał w rękach węgierskich rodów do 1945 roku - chociaż już po I wojnie świato­wej został włączony w obszar państwa polskiego. Był wielokrotnie modyfikowany. Rozbudowa przeprowadzona przez Emeryka Zapolyię w drugiej połowie XV w. oraz odbudowa i rozbudowa przez Jerzego Horvatha w 1601 roku - m.in. nowe renesansowe skrzydło z bramą wjazdową ukształtowały jego ostateczny wygląd. Gdy 1817 roku zamek powrócił do rodziny Horvathów-Palocsayów był w bardzo złym stanie, wymagał gruntownej odbudowy i modernizacji. Dokonano tego wielkim nakładem kasztów i starań, przywracając reprezentacyjny charakter jego wnętrzom. Powstaje wówczas nowa kaplica i sala balowa. Ostatnimi właścicielami zamku była rodzina Salamonów.

Wozownia - kareta, Tadeusz Walkowicz
Wozownia, Tadeusz Walkowicz
Ruiny Zamku Czorsztyn, Tadeusz Walkowicz

Do zwiedzania:

ZAMEK.

Widok z Zamku, Tadeusz Walkowicz
Widok z Zamku, Tadeusz Walkowicz

Wnętrza zamku górnego i średniego adaptowano na cele muzealne z zachowaniem historycznego układu i charakteru obiektu. Zbiory znajdujące się w obrębie ekspozycji gromadzono pod kątem urządzenia wnętrz zamkowych takich jak min.: więzienie z izbą tortur, izby żupana spiskiego, sypialni żupana, izby straży, komnat mieszkalnych ostatnich właścicieli zamku - rodziny Salamonów. W salach historycznych gromadzone zostały obiekty pochodzące z prowadzonych na zamku prac archeologicznych oraz stare fotografie. Dodatkową atrakcją zamku są tarasy widokowe, z których można podziwiać piękno okolicy.

WOZOWNIA.

Wozownia, Tadeusz Walkowicz
Wozownia, Tadeusz Walkowicz

Ekspozycja ta została urządzona w 2006 roku, we współczesnym pomieszczeniu dawnego składu opału, znajduje się opodal zamku. W jej wnętrzu znajdują się zabytkowe pojazdy konne pochodzące z lat 1900-1939. Można tam zobaczyć m.in.: bryczki pochodzące z Wytwórni Braci Buraków z Kielc, pojazdy z dawnych Kresów Wschodnich oraz sanie.

SPICHLERZ

Sala tortur, Tadeusz Walkowicz
Wozownia - sanie, Tadeusz Walkowicz
W kaplicy, Tadeusz Walkowicz

Ten drewniany obiekt wzniesiony w ostatniej dekadzie wieku XVIII, nieznacznie modyfikowany i przekształcony w wieku XIX. Wybudowany był w obrębie gospodarczej zabudowy folwarku zamkowego. Obecnie mieści stała wystawę Sztuki Ludowej Spisza. Wszystkie obiekty zgromadzone na wystawie pochodzą z XIX w. i lat 20/30 XX wieku z terenu całego Spisza.

Wracamy do Częstochowy przez moje strony czyli Wadowice, Zator i Oświęcim....Cz-wa

Wozownia, Tadeusz Walkowicz
Wozownia, Tadeusz Walkowicz

Widok z murów, Tadeusz Walkowicz
Wozownia, Tadeusz Walkowicz
Stroje, Tadeusz Walkowicz
Zamek Dunajec w Niedzicy, Tadeusz Walkowicz
WC, Tadeusz Walkowicz
Łoże, Tadeusz Walkowicz
Umywalka, Tadeusz Walkowicz
Jesień , Tadeusz Walkowicz
Dachy zamku, Tadeusz Walkowicz
Niedzica, Tadeusz Walkowicz

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
31 październik 2013 07:07

i mnie się podoba oczywiście

złota jesień jeszcze dodaje uroku tym miejscom,

mogłoby jeszcze słońce wyjść łaskawie...

pozdrawiam

Anna Nowak
22 październik 2013 13:10

Byłam przejazdem w sierpniu wracając z Tatr, fakt pięknie jest!

Roman Świątkowski
19 październik 2013 06:59

Prawie te same ujęcie

Danuta
19 październik 2013 00:25

Oczywiście Tadeuszu, że piękna słoneczna pogoda byłaby wymarzona na taką wyprawę, ale muszę przyznać, że mgły które pokazujesz na zdjęciach oddają atmosferę tajemniczości tego miejsca. Pieknie wyglądają dwa prezentowane przez Ciebie Zamki- w otoczeniu jeziora, choć  pamiętam jak jedyną wodą w okolicy była przepływająca dołem rzeka, a ruiny zamku w Czorsztynie trzeba było zdobywać dość sporym podejściem pod górkę. Ech, to były czasy...

Pozdrawiam :-)

marian
18 październik 2013 22:59

Byłem też w tym roku.Szkoda że nie dopisuje Ci pogoda.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
18 październik 2013 22:04

ladnie tam  Tadeuszu .

Karol 

Tadeusz Walkowicz
18 październik 2013 19:33

Piękne są te zamki, szkoda że pada..pada..pada.

mokunka
18 październik 2013 15:08

Zateskniłam za Pieninami🙂 Niedzica , Czorsztyn...oj by się pojechało. Fajnie tadziu, ze udało ci sie tam być 🙂

Ciastek
18 październik 2013 14:44

Też byłam ale w lato i bardzo nam sie podobało 🙂 w Zamku w Czorsztynie byliśmy dwa razy w czasie jednego urlopu, bo bardzo nam się podobał. Piękne zdjęcia 🙂 przywołują miłe wspomnienia 🙂 dzięki

Danusia
18 październik 2013 14:09

Byłam tam latem i wiosną,też jest pięknie.

Anna Piernikarczyk
18 październik 2013 12:29

Też widziałam ale naprawdę jesienią świat piękniejszy 🙂 Pięknie to wszystko wygląda!

Ela
18 październik 2013 12:09

Byłam, widziałam, podziwiałam ale w zimowej sceneri, nie tak kolorowo ale tez było pięknie.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021