Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
, mokunka
, mokunka

Zalipie wieś malarek

Komentarze 12
2013-10-06

Ciepły letni dzień przed dwoma laty .Pogoda była zmienna , na przewmian padala lub świeciło mocne słońce. Trochę duszno. Byliśmy kilka dni w Tarnowie i oczywiście zwiedzaliśmy w okolicy wszystko co mogło nas zainteresować. Tak trafiliśmy do niewielkiej „wsi malowanej”, której hasłem reklamowym jest ostatnio „Chaty jak kwiaty” . Powiem Wam , że nie ma w tym właściwie przesady.

Niedaleko Tarnowa , może 20 parę km ,jest wieś, która zasadniczo rożni się od innych. Jest to Zalipie. Zwane wsią malarek . Rodzinna wieś malarki, która kochała wzory ludowe Zoffi Curyłowej. Zalipie od dawna słynie z malowanych chat. Nie tylko chat bo nawet na remizie czy domu parafialnym dostrzec można malunki. Wiejska świetlica , Dom Kultury a nawet budynek poradni …też są wymalowane. Na niewielkich budynkach gospodarczych i garażach widzimy misternie wymalowane kwiatowe wzory . Coś niesamowitego. Taka wielowymiarowa twórczość ludowa! Wzory przypominają nieco łowickie wycinanki.

, mokunka
, mokunka

Muszę przyznać, że choć fanką wyrobów dawnej Cepelii nigdy nie byłam, jednak ta „Wieś malowana" robi wrażenie! Wymalowane są nawet  ziemianki, w których dawniej przechowywano zapasy na zimę .

Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi oknach czy na sufitach, drewnianych wówczas chat oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Wywiązała się swoista rywalizacja między gospodyniami i coraz więcej budynków w Zalipiu stawało się baaardzo kolorowych.

Zalipie, mokunka
, mokunka
, mokunka

Malowidła wykonywano także studniach i płotach. W Zalipiu znajduje się obecnie ok. 40 malowanych domów. Robiłam sporo fot , bo to takie niezwykle. Takie inne w naszej , czasem szarej rzeczywistości .

Prace zalipiańskich artystek można podziwiać m.in. w Zagrodzie Felicji Curyłowej, która stanowi obecnie filię Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz w Domu Malarek w Zalipiu .Jest tam tego sporo.

, mokunka
, mokunka

Nam udało się rownież odwiedzić Dom Kultury , podczas gdy pracowała tam grupa zapaleńców, tworząc niejako ”firmowe zalipiańskie wzory” na różnorodnych wyrobach z drewna i gipsu.

Wstawiam więc wycieczkę z tą ludową ciekwostką , która przetrwała nawet w XXI wieku 🙂

, mokunka
, mokunka

 

 

, mokunka
Zalipie, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Wieś malowana, mokunka
Zalipie - wieś malowana, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Zalipie, mokunka
Zalipie malowane, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Zalipie - wieś malarek, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Ewelina
26 marzec 2014 21:44

galerię musiałam obejrzeć kilka razy aby oko nacieszyć, że mamy takie piękne miejsca 🙂

mokunka
26 marzec 2014 21:39

[cytuj autor=' Ewelina']Super relacja 🙂 pierwszy raz słyszę o tym miejscu, aż miło nacieszyć oko Twoimi zdjęciami 🙂 [/cytuj]

     Muszę przyznać, że sama bylam zdziwiona tym co tam zobaczyłam. Rzeczywiście "wieś malowana" nie tylko z nazwy 🙂

Ewelina
26 marzec 2014 21:24

Super relacja 🙂 pierwszy raz słyszę o tym miejscu, aż miło nacieszyć oko Twoimi zdjęciami 🙂

Roman Świątkowski
07 październik 2013 18:25

Bardzo przecudna wioseczka, bardzo mi się podobało. Tyle kwiatów w jednym miejscu jeszcze nie widziałem ale tak na poważnie to przypominają się mi może nie aż tak osobiscie ale z opowieście babci lub z dawnych zdjęć że kiedyś właśnie tak przyozdabiano każdy dom w polsce. Było przynajmniej kolorowo a nie tak szaro

mokunka
07 październik 2013 11:07

[cytuj autor='Karol Barsolis']fajna ta "cepeliada" na calej wsi . to  jest "pikne"   Pozdarwiam karol      [/cytuj]

Taaa, raz na ludowo hej!

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
07 październik 2013 11:05

fajna ta "cepeliada" na calej wsi . to  jest "pikne"

 

Pozdarwiam karol 

 

 

toja1358
06 październik 2013 22:41

Cudnie!

Danusia
06 październik 2013 20:41

Jeszcze raz obejrzałam fotki z Zalipia,są takie bajecznie, kolorowe.Przywodzą na myśl lato:-) Sprawiłaś nam fajną niespodziankę tą relacją:-)

Ostatnio edytowany: 2013-10-06 20:42

Ela
06 październik 2013 20:12

Kolorowo, bajkowo i chyba każdy postawił sobie za cel wymalować kwiaty. Super miejsce napewno zimą wygląda obłędnie.

Anna Piernikarczyk
06 październik 2013 19:07

Ale super miejsce, też słyszałam o niej ale nie byłam i nie widziałam zdjęć, fajna niespodzianka, kolorowy świat, faktycznie jak pizesz, jak nigdzie indziej, pięknie!

mokunka
06 październik 2013 18:22

[cytuj autor=' Danusia']Fantastyczna wycieczka:-) Baaardzo wesołe miejsce. Słyszałam o tej wiosce,ale nie byłam.Wieś malarek-cudne miejsce. [/cytuj]

 

Taka wieś inna niż wszystkie 🙂 i to jest takie fajne, takie klimatyczne. Cieszę się Danusiu, że mogłam ją pokazać. Dwa lata czekały fotki w komputerze. Teraz nadrabiam 🙂

Ostatnio edytowany: 2013-10-06 18:22

Danusia
06 październik 2013 18:17

Fantastyczna wycieczka:-) Baaardzo wesołe miejsce. Słyszałam o tej wiosce,ale nie byłam.Wieś malarek-cudne miejsce.

Zwiedzone atrakcje

Zalipie

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021