Rozewie, mokunka
Rozewie, mokunka

Przylądek Rozewie – latarnia morska

Komentarze 10
2013-09-15

Najdalej na północ wysunięty skrawek Polski to właśnie Przylądek Rozewie. Niewielka osada , na tzw Swarzewskiej Kępie, niedaleko Jastrzębiej Góry. Tam właśnie na wysokiej skarpie tuż nad brzegiem Bałtyku jest piękna , zabytkowa latarnia morska z XVII wieku. Obecnie latarnia nosi imię Stefana Żeromskiego, którego morze fascynowało zwłaszcza w ostatnich latach życia.

Latarnia morska w Rozewiu ma aż 32 metry wysokości. Jej światło wg różnych danych widoczne jest nawet około 26 mil morskich! Latarnia ta wraz z innymi zabudowaniami technicznymi stanowi obecnie Muzeum Latarnictwa Morskiego.

Rozewie, mokunka
Rozewie, mokunka

Latarnia składa się z dwóch części . Pierwsza jest murowana , w kształcie lekko ściętego stożka. Druga część latarni natomiast jest metalowa .Otoczona trzema galeryjkami. Tylko ta najniższa galeria udostępniona jest do zwiedzania . Można wejść na niewielki balkonik , zabezpieczony metalową barierką.

We wnętrzu latarni okrągłymi schodni, prowadzące na sam szczyt. Na każdym półpięterku ciekawe eksponaty, miniatury, szkice związane z latarniami morskimi. Z góry piękny widok na panoramę okolicy. Niestety widok na morze z tej najniższej , na która można wejść galeryjki…przysłaniają wysokie drzewa. Szkoda!

, mokunka
, mokunka

Nieco widać z samej góry. Niestety foty nie wychodzą ładne , bo można je robić tylko zza szyb. Galeryjka jest niedopuszczona do zwiedzania!

Przypomina mi się legenda o latarni morskiej w Rozewiu, którą czytałam kiedyś uczniom w szkole. Opowiadała ona o córce rybaka , który długo nie wracał a połowu. Morze było niespokojne a dziewczyna bardzo martwiła się o ojca. Bała się aby łódź nie roztrzaskała się o pobliskie skały . Rozpaliła na brzegu ognisko , które było widoczne z daleka . Ono wskazywało rybakowi drogę. Ojciec wrócił szczęśliwie. Na pamiątkę tego wydarzenia, w trosce o innych ludzi morza, właśnie na Przylądku Rozewie wybudowano latarnię morską.

mapka informująca-co zwiedzić, mokunka
Rozewie, mokunka
, mokunka

Tyle legenda …wracając do teraźniejszości po zwiedzeniu latarni, maszynowni i innych budynków technicznych wraz z wystawami , idziemy dość stromym zejściem - dobrze , że zaopatrzonym w barierki - nad brzeg morza. Przyjemna morska bryza, piękne grzywy fal. Widok horyzontu gdzie morze jak gdyby styka się z niebem 🙂 Dostrzegamy też kuter rybacki wracający z połowu. Kilka ostatnich fot...

Rozewie, mokunka
Rozewie, mokunka

I w drogę , jedziemy zwiedzać dalej 🙂

, mokunka
, mokunka
kotwica, mokunka
, mokunka
, mokunka
widok z latarni, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
miniatury latarni morskich ta i kolejna fota, mokunka
, mokunka
, mokunka
na ostatniej kondygnacji, widok na morze nie jest najlepszy, mokunka
, mokunka
Rozewie, mokunka
Rozewie, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
17 wrzesień 2013 07:48

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']🙂 Piękne fotki, ale dawno nie byłam nad polskim morzem 😢 [/cytuj]

Świetnie powędrowałaś Mokunko. I piękne zdjęcia

Pozdrawiam :-)

Krzysztof Dorota
16 wrzesień 2013 19:59

Fajna latarnia byliśmy tam wielokrotnie ale dość dawno temu.

marian
16 wrzesień 2013 18:25

Oj pospacerowałoby się nad morzem.Piękne fotki i relacja.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
16 wrzesień 2013 12:15

ładnie Mokunko -powedrowałaś  na pólnoc Polski ( ten najdalszy).

Lubisz oglądc  wszystko z góry ? .

bylem tam z 15 lat temu .

Pozdrawiam Karol

 

Ostatnio edytowany: 2013-09-16 12:15

mokunka
16 wrzesień 2013 08:49

[cytuj autor=' Danusia']Widzę,że także na Pomorzu sporo miejsc zwiedziłaś:-) Super.Rozewie-kolejne ciekawe miejsce. Kiedyś w tej latarni znajdowała się ekspozycja ze wszystkimi latarniami na polskim wybrzeżu. Każda z nich ma swój własny sygnał świetlny dający ludziom znak,do jakiego portu się zbiliżają. [/cytuj]

Ekspozycja miniatur latarni jest nadal Danusiu. Nie obfocilam wszystkich bo ludzi było sporo i nie bardzo był dostęp do eksponatów 🙂 nie mniej jedank wszystkie z krajtroterską ciekawościa obejrzałam 🙂

Danusia
16 wrzesień 2013 08:18

Widzę,że także na Pomorzu sporo miejsc zwiedziłaś:-) Super.Rozewie-kolejne ciekawe miejsce. Kiedyś w tej latarni znajdowała się ekspozycja ze wszystkimi latarniami na polskim wybrzeżu. Każda z nich ma swój własny sygnał świetlny dający ludziom znak,do jakiego portu się zbiliżają.

Anna Piernikarczyk
16 wrzesień 2013 07:33

🙂 Piękne fotki, ale dawno nie byłam nad polskim morzem 😢

Roman Świątkowski
16 wrzesień 2013 07:09

Fajne zdjęcia i piękna latarnia. Moje zdjęcia tej latarni pochodzą z 2011 roku. W sumie czynnych latarni w polsce jest 15 sztuk , ja widziałem 8. Może zachęcimy Toję do obfocenia kilku z nich np: Jastarnia, Hel, Krynica Morska.

mokunka
15 wrzesień 2013 23:04

[cytuj autor='M Ela']Byłam dwa lata temu.Zawoziłam córcie do pracy bo znalazła tam sobie metę🙂. Piękne miejsce. Śliczne fotki.  [/cytuj]

Dzięki Elu. Ciesze sie, że też tam byłaś. Piękne miejsce 🙂

Ela
15 wrzesień 2013 22:57

Byłam dwa lata temu.Zawoziłam córcie do pracy bo znalazła tam sobie metę🙂. Piękne miejsce. Śliczne fotki. 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023