Dankowice
Dankowice

Dankowice i Bestwina

Komentarze 7
2013-08-25

Dzisiaj trochę mniej znane miejscowości, choć właściwie to chyba wcale nie znane. Będąc w Starej Wsi szkoda było do nich nie wstąpić i nie poznać tego zacisznego zakątka nieco na północ od Bielska. W okolicy tej bardzo wiele jet stawów hodowlanych.

Dankowice istnieją od I połowy XIV wieku i były posiadłością szlachecką. Już za panowania Kazimierza Jagiellończyka Dankowice otrzymały przywilej na tzw. rybniki (stawy) i właśnie od tamtej pory do dziś wieś słynie z hodowli karpia. W czasie zaborów Dankowice znalazły się w części austriackiej, a posiadłości przeszły w ręce spolszczonego rodu książęcego Habsburgów linii żywieckiej. Wtedy wioska słynęła z produkcji wyśmienitych serów szwajcarskich.

Kościół w Dankowicach
Kościół w Dankowicach

Dziś to rolnicza wioska, słynąca m.in. z uprawy rzepaku i pysznych truskawek. Co ciekawe, jest tu też sporo bocianów. Zobaczyć tu można kościół Św. Wojciecha i dwór, ale niestety ten jest ogrodzony i wstęp jest zabroniony (teren prywatny).

Niedaleko stąd jest Bestwina, która, podobnie jak Dankowice, wymieniona została po raz pierwszy w 1326 roku. Wioska otoczona jest wieloma stawami hodowlanymi, a w samej Bestwinie zobaczyć mozna Kościół Wniebowzięcia NMP oraz klasycystyczny pałac z I połowy XIX wieku, wybudowany przez Habsburgów, a dziś mieszczący Urząd Gminy. Pod pałacem znajduje się boisko sportowe klubu piłkarskiego LKS Bestwina (ul. Podzamcze).

Dankowice
Bestwina
Pałac w Bestwinie
Staw w Bestwinie
Bestwina

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
14 wrzesień 2013 18:50

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Dzięki 🙂 ............ Każde miejsce jest ciekawe ! [/cytuj]

Tak zgadzam się z Anią , nieraz niewarto omijać miejsc niby z pozoru nie interesujące, skreślamy z planów zwiedznia a może okazać się bardzo, bardzo ciekawe.

Anna Piernikarczyk
14 wrzesień 2013 08:04

Dzięki 🙂 Ostatnio coraz bardziej lubię właśnie małe miejscowości, zresztą dużych nie przestałam lubić 🙂 Każde miejsce jest ciekawe !

mokunka
13 wrzesień 2013 21:05

Fakt, Aniu trafiasz do małych wiosek i miasteczek. Super! Prawdziwy krajtroter zawsze odnajdzie w nich coś co warto zobaczyć i pokazać nam na PSz🙂

Ostatnio edytowany: 2013-09-14 09:42

Anna Piernikarczyk
13 wrzesień 2013 20:08

Dzięki 🙂 A dedykacja ? Cała przyjemność po mojej stronie 🙂

Danuta
13 wrzesień 2013 19:13

Dziękuję Aniu za piękną dedykację- jest mi bardzo miło. Dankowice i Bestwina to chyba mało popularne turystycznie miejsca, ale bogate w historię i urocze. Tak sobie myślę, że musimy chyba częściej pokazywać i opisywać małe miejscowości, bo o nich pisze się niewiele, a przecież często  są  na trasach naszych wędrówek. Bardzo mi się podoba pałac w Bestwinie. Ciekawa relacja Aniu, na piątkę!

Pozdrawiam :-)

 

Danusia
13 wrzesień 2013 15:33

Super:-) I dziękuję ślicznie:-) Fajnie,że PSz moga także upowszechniać i przybliżać nie tylko znane miejscowości ,ale także i te może mniej głośne,za to równie ciekawe.

Ela
13 wrzesień 2013 12:22

Super. Bardzo ciekawe miejsca opisujesz. Nie znane ale poznane i dzieki takim opisom mogą stać sie popularne.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Dankowice

Dankowice

Bestwina

Bestwina

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021