Stara Wieś

Komentarze 6
2013-08-25

Jak będziecie kiedyś w pobliżu, polecam odwiedzić Starą Wieś, leży na północ od Bielska, niedaleko Wilamowic. To bardzo ciekawe miejsce, choć niewiele tu obiektów, to warto poczuć tą szczególną atmosferę minionego czasu, kiedy budowano z drewna i kiedy życie skupiało się wokól kościoła.

To własnie zabytkowy, drewniany kościółek Podwyższenia Kszyża Świętego z początku XVI wieku jest centralnym punktem wioski. Wznosi się ponad cmentarzem, na którym spoczywają rodzice Kardynała Kazimierza Nycza, który w Starej Wsi się urodził i wychował. Kościół leży na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Otoczony jest ogrodzeniem i zwykle niestety jest zamknięty, ale bywa otwierany w czasie Mszy Św.

Stara Wieś - zabytkowa szkółka parafialna
Stara Wieś - zabytkowa szkółka parafialna

Obok stoi drewniany budynek dawnej szkoły parafialnej. Szkółka działała od XVI wieku, ale do tego budynku przeniosła się w XVIII wieku. Dziś szkoła przeniosła się do murowanej budowli, a drewniana budowla mieści obecnie Izbę Regionalną.

Z drugiej strony kościoła znajduje sie teren rekreacyjny, zrewitalizowany, jest tu amfiteatr, boisko i plac zabaw. W pobliżu rozlewają się liczne stawy hodowlane.

Stara Wieś
Stara Wieś
Stara Wieś
Stara Wieś - Izba Regionalna
Stara Wieś
Kościół w Starej Wsi
Stara Wieś
Stara Wieś
Stara Wieś
Stara Wieś - amfiteatr
Stara Wieś - staw

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
14 wrzesień 2013 19:15

Dzięki 🙂

Roman Świątkowski
14 wrzesień 2013 18:44

Super ta wieś. Nigdy nie byłem i nigdy bym się nie wybrał do tej wsi ale tearaz kto wie. Zdjęcie nr.5-BĄBA bardzo , bardzo śliczne.

Danusia
13 wrzesień 2013 15:35

Rzeczywiście wioska jakby żywcem wyjęta ze skansenu. Klimatyczne miejsce.

Anna Piernikarczyk
13 wrzesień 2013 13:05

Dziękuję Wam, to polecam odwiedzić 🙂

Danuta
13 wrzesień 2013 12:47

Bardzo ładne klimatyczne miejsce. Przez Nową Wieś przejeżdżam często w drodze do Porąbki. W Starej Wsi jeszcze nie byłam.

Pozdrawiam :-)

Ela
13 wrzesień 2013 12:19

I kolejne super miejsce. Śliczne zdjęcia. Extra

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021