Wędrówka szlakiem historii, dolnośląskiego złota i agatów.

Z dala widać pałac –w stylu barokowym , Danuta
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ze Szklarskiej Poręby jedziemy w kierunku Jeleniej Góry, ale za Piechowicami skręcamy w prawo i dalej już bocznymi drogami- takimi jakie lubimy. Po drodze mamy do zobaczenia same dolnośląskie perełki.

Na początek wieś- Stara Kamienica. Z przewodnika dowiedziałam się, że znajdują się tutaj ruiny zamku rycerskiego. Niełatwo je było odnaleźć, ale z pomocą mieszkańców, którzy podpowiedzieli jak dojechać najbliżej- trafiliśmy. Kiedyś zamek rycerski- dzisiaj ruina baszty bramnej, wysoka na dwa piętra, z reliktem kamieniarki okiennej. Części mieszkalne z częściowo zasypanymi piwnicami. Całość jest zaniedbana i w dużym stopniu porośnięta pokrzywami i choć w fosie od dawna brakuje już wody, nie zdecydowaliśmy się na spenetrowanie ruin.

podziwiamy płaski kasetonowy ręcznie robiony strop, Danuta
podziwiamy płaski kasetonowy ręcznie robiony strop, Danuta

Tuż obok znajduje się kościół pod wezwaniem Ścięcia Głowy Św . Jana Chrzciciela. Świątynia murowana, w stylu gotyckim pochodzi z końca XV wieku. Wchodzimy do środka, podziwiamy płaski kasetonowy ręcznie robiony strop. Uwagę naszą zwraca też zabytkowa ambona – jedna z najpiękniejszych na ziemi jeleniogórskiej, uznawana przez artystów za perłę Karkonoszy . Przez duże okna wpada sporo słońca, więc możemy do woli podziwiać wnętrze kościoła. Piękny ołtarz, zadbane wnętrze.

Jedziemy dalej. Kolejna perełka na trasie to Barcinek. Przez niewielki mostek z resztką czegoś co było kiedyś bramą, podążamy oglądać cudeńko… Około 1565 r. Peter von Redewitz ufundował tutaj renesansowy dwór. Rezydencja została przebudowana w 1772 r. na barokowy pałac, a podczas kolejnej przebudowy, wzniesiono między innymi kwadratową wieżę. Jest piękna! Góruje nad okolicą i daje świadectwo przeszłości. Sama budowla sięgała wysokości trzech kondygnacji. Do 1945 r. była własnością rodziny von Wartenberg i ich spadkobierców.

, Danuta
, Danuta

Po wojnie pałac miał stanowić letnią rezydencję Prezydenta Rzeczypospolitej, lecz ostatecznie na planach się skończyło, bo został przekazany miejscowemu PGR-owi. Opuszczony w 1971 r. pałac popadał w ruinę i do dnia dzisiejszego taką pozostaje. W chwili obecnej zachowała się wieża zwieńczona hełmem, ściany nośne oraz pomieszczenia parteru i piwnic.

Obok pałacu widzimy zdewastowaną dawną oficynę i opuszczone gospodarstwo rolne. Teren wokół ogrodzony, pałac można zobaczyć tylko z zewnątrz. Obchodzimy posiadłość, ale mur otaczający dawną rezydencję, a także pokrzywy i niesamowite chaszcze bronią do niej dostępu. Nic z tego.

, Danuta
nagrobki na ścianie kościoła w Starej Kamienicy, Danuta
figura św. Nepomucena w Pławnej, Danuta

W Pasieczniku- w lokalnej piekarni przy drodze- kupujemy chleb. Kukurydziany, jeszcze ciepły ! Niedrogi a smaczny. Polecam to miejsce.

Przejeżdżamy przez miejscowość Pławna. Jej nazwa to nawiązanie do średniowiecznego wypłukiwania złota – „pławienia”. Na znalezienie złota nie liczymy, ale na pewno nas czymś zaskoczy…

stanowisko z prezentacjami cięcia i szlifowania kamieni ozdobnych, Danuta
stanowisko z prezentacjami cięcia i szlifowania kamieni ozdobnych, Danuta

I zaskoczyła! Już przy wjeździe wielki baner- „Pławna miejsce magiczne” oraz ... dumnie górujący nad okolicą, Wielki Jeleń. Skojarzenie z Misiem Barei całkiem zasadne :-) Po obu stronach drogi- zamki , budowle obronne i potężne figury postaci historycznych, z legend i bajek. To Zamek Legend Śląskich. Robi wrażenie! Można tam poznać okoliczne legendy, wprawić w ruch tajemnicze lalki, ale także poznać tajniki kowalstwa, litografii i ceramiki. Bilet wstępu 14,-zł

Hm …Nie ukrywam, że miejsce to niezwykłe, chociaż o gustach nie dyskutuję.

, Danuta
, Danuta

Nad wsią góruje zabytkowy kościół św.Tekli. Przy końcu wsi, przy moście nad rzeczką Kózka widzimy figurę św. Jana Nepomucena. Rzeźba świętego stoi na wysokim postumencie, który osadzony jest w dnie potoku. Patron chroniącym przed powodziami i wzburzonymi wodami. Często spotyka się go przy mostach, ale na postumencie stojącym w wodzie widzę figurę świętego po raz pierwszy.

Jest coraz cieplej, słońce grzeje. Wjeżdżamy do Bolesławca. Miasto słynie z wyrobów ceramicznych i mamy nadzieję na zakupy tych wyrobów w dobrej cenie – w przyfabrycznym sklepie firmowym. Złudzenia!

, Danuta
LWÓWIECKIE AGATOWE LATO!, Danuta
, Danuta

Odwiedzamy dwa sklepy i kupujemy w końcu jakiś drobiazg. Mieliśmy jeszcze w planie zobaczenie Muzeum Ceramiki, ale coraz większy upał mobilizuje nas do opuszczenia nagrzanego miasta.

Kierunek Lwówek Śląski! Przejeżdżamy przez Brunów. Z dala widać pałac –w stylu barokowym . Przechodzimy przez bramę…

Brunów, Danuta
Brunów, Danuta

Przed nami pałac, stajnia z powozownią, park z kaplicą rodzinną, fontanna, kordegarda. Wszystko w otoczeniu zadbanego parku angielskiego. Na ścianie szczytowej stajni widzimy herb rodziny Cottenet. W południowym skrzydle pałacu podziwiamy piękną oranżerię i ośmioboczną wieżę. Pałac jest pokryty dwuspadowym dachem z naczółkami. Przed wejściem parasole. Można się tutaj napić kawy i odpocząć.

Czytamy historię pałacu: wybudowany w 1750 roku należał do znanego i majętnego śląskiego rodu Zedlitz. W 1933 roku rezydencja została przejęta na szkołę sportową Hitlerjugend, a następnie stała się własnością nazistów. Zaraz po zakończeniu II wojny światowej pałac wraz z zabudowaniami został ogołocony z wyposażenia i częściowo zniszczony. Obecnie pałac jest odrestaurowany. W stylowych wnętrzach pałacu, powozowni i oficyny i znajduje się hotel. Miejsce piękne, klimatyczne, kameralne. Kolejna perełka na trasie naszego zwiedzania.

Kromnów- zabytkowy kościół, Danuta
Kromnów- zabytkowy kościół, Danuta

Jedziemy do Lwówka Śląskiego- Agatowej Stolicy Polski. Obywa się tam impreza plenerowa której głównym elementem jest międzynarodowa giełda minerałów, wyrobów z nich i skamieniałości, prawdopodobnie największa mineralogiczna impreza w Polsce. LWÓWIECKIE AGATOWE LATO!

W centrum Lwówka nieprzebrane tłumy. Dziesiątki- setki chyba straganów z wystawionymi do sprzedaży minerałami i wyrobami jubilerskimi. Nie widomo gdzie patrzeć i w którym kierunku iść! Znajdujemy stanowisko z prezentacjami cięcia i szlifowania kamieni ozdobnych. Za jedyne 5,- wybieram sobie jeden z kamoli, który zostaje przecięty i w jego wnętrzu ukazuje się piękny- choć nie wypolerowany agat. YES!

Barcinek- ruiny pałacu, Danuta
wejście na teren parku pałacowego, Danuta
, Danuta

Tuż obok chata walońska z rekonstrukcją wyrobiska agatowego. Na estradzie odbywa się jakiś koncert. Nie słyszę jaki, bo z potężnych głośników wydobywa się głośny huk. Uciekamy do budynku Ratusza, gdzie prezentowana jest wystawa pt. „Kolorowy Świat Minerałów Miedzi”. Podziwiamy eksponaty z całego świata. Uwagę naszą zwracają minerały znalezione w pobliskich Płóczkach Górnych. Obiecujemy sobie, że koniecznie musimy tam pojechać. Następnym razem. Obowiązkowo.

Dzień chyli się ku wieczorowi. Wracamy do Szklarskiej Poręby przez Kromnów. Przy drodze widzimy drewniany kościół. Na wysokiej podmurówce prezentuje się okazale. Oglądamy go z zewnątrz. To ostatnia perełka na dzisiaj.

Barcinek ruiny pałacu, Danuta
Barcinek ruiny pałacu, Danuta
Brunów pałac- W południowym skrzydle pałacu podziwiamy piękną oranżerię i ośmioboczną wieżę. , Danuta
Brunów- stajnia z powozownią, Danuta
Opuszczony w 1971 r. pałac popadał w ruinę i do dnia dzisiejszego taką pozostaje, Danuta
Brunów- oficyna przy pałacu, Danuta
Barcinek- dawna oficyna, Danuta
, Danuta
Barcinek- piekna kwadratowa wieża pałacowa, Danuta
Brunów pałac, Danuta
Barcinek- ruiny pałacu, Danuta
Barcinek, dojście do pałacu przez niewielki mostek z resztką czegoś co było kiedyś bramą, Danuta
Brunów- stajnia z powozownią, Danuta
w Starej Kamienicy ..., Danuta
ruiny pałacu w Barcinku, Danuta
Brunów- Na ścianie szczytowej stajni widzimy herb rodziny Cottenet. , Danuta
Kiedyś zamek rycerski- dzisiaj ruina baszty bramnej, Danuta
Pławna- górujący nad okolicą, Wielki Jeleń, Danuta
, Danuta
Stara Kamienica- kościół pod wezwaniem Ścięcia Głowy Św . Jana Chrzciciela, Danuta
, Danuta
Brunów- Obecnie pałac jest odrestaurowany. , Danuta
Stara Kamienica- Kościół, Danuta
Pławna- dwór otoczony palisadą, Danuta
Brunów- wnętrze pałacu, Danuta
wnętrze kościoła w Starej Kamienicy- piękna zabytkowa ambona, Danuta
Pławna- Po obu stronach drogi- zamki , budowle obronne i potężne figury postaci historycznych, z legend i bajek. , Danuta
, Danuta
wnętrze kościoła w Starej Kamienicy- ołtarz, Danuta
Pławna- Zamek Legend Śląskich, Danuta
Komentarze 10
2013-07-13
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
09 wrzesień 2013 18:12

Dziękuję Wszystkim za prześledzenie mojej relacji i miłe komentarze. Masz rację Karolu, że mogłam się umówić z Elą na kawę. Tym razem się zgapiłam, ale jesteśmy już umówione na nastepny raz.Wogóle spodobał mi się Twój pomysł Krajtroterskich spotkań - ja jestem ZA! Zresztą jedno z miłych  spotkań /ze Stasiem/, mam już za sobą :-)

Pozdrawiam serdecznie :-)

Roman Świątkowski
08 wrzesień 2013 10:40

[cytuj autor='Karol Barsolis']ladnie powedrowalas Danko . tylko pozazdroscic ......  [/cytuj]

Tak tylko pozazdrościć - fajny, ciekawy opis z tej podróży.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
07 wrzesień 2013 20:39

ladnie powedrowalas Danko . tylko pozazdroscic .

W Lwowku sl. moglas wstapic do Eli -na kawe .

podrozowalem  podobnym szlakiem  miesiac temu

 

Pozdrawiam  Karol 

marian
06 wrzesień 2013 22:40

Bardzo ciekawe miejsca zwiedzałaś.

Anna Piernikarczyk
06 wrzesień 2013 20:42

Pięnie Ci się trasa ułożyła, całkiem pionowo 🙂 Piękne miejsca i tak odległe na zachód, że nie zwiedzone nigdy przez nas jeszcze

Danuta
06 wrzesień 2013 20:13

Witaj Elu! Bliskie Ci miejsca opisałam tak- jak tylko mogłam najlepiej. W wielu przypadkach to właśnie Twoje relacje były dla mnie inspiracją i podpowiedzią. I znów szkoda, że nie zgadałyśmy się prędzej, ale co się odwlecze ...

Pozdrawiam cieplutko :-)

 

Danuta
06 wrzesień 2013 20:05

Dziękuję za miłe komentarze. Dorotko i Krzysiu! tegoroczna wyprawa na Dolny Śląsk była dla mnie zupełnie nietypowa. Dotąd przede wszystkim zdobywałam górskie szczyty. Tym razem "postawiłam" na zwiedzanie zabytków. Brunów i Pławną polecam z wielkim przekonaniem.

 Danusiu cieszę się, że relacją z wycieczki zachęciłam Cię do odwiedzenia tego uroczego miejsca.

Pozdrawiam :-)

Danusia
06 wrzesień 2013 19:55

Dodam jeszcze ,że w Ustce po zachodniej stronie kanału też stoi figura św. Jana Nepomucena,chroniącego przed powodzią.

Danusia
06 wrzesień 2013 19:54

Wspaniała wycieczka,wyczerpujący opis i super fotki.Aż chce się tam być,choć miejsca opisane są mi zupełnie nieznane.

Krzysztof Dorota
06 wrzesień 2013 19:52

Bardzo ciekawa i treściwa wycieczka fajnie pozwiedzałaś Brunów i Pławna nam wpadła w oko 🙂)))

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Barcinek

Barcinek

Pasiecznik

Pławna

Pławna

Lwówek

Kromnów

Kromnów

Ruiny zamku rycerskiego

Pałac

zabytkowy kościół św.Tekli

Zamek Legend Śląskich

Pałac

Lwówek Śląski

Lwówieckie Lato Agatowe

Kromnów- Kościół

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024