, Danusia
, Danusia

Ustka po sezonie

Komentarze 9
2013-09-01

...10 w skali Beauforta...;-)

Tegoroczne wakacje pożegnaliśmy sztormowym spacerem w Ustce. Wiatr przegonił na wschód ciężkie deszczowe chmury i na chwilę naszej przechadzki rozpogodziło się jakby na zawołanie. W porywach wiatru,ale i w blasku wrześniowego słońca spacerowaliśmy opustoszałą plażą. Po raz pierwszy od dłuższego czasu nie mieliśmy problemu z parkowaniem. Wczasowicze wyjechali,plaże ,promenada i usteckie uliczki opustoszały. Widać,że już jesień blisko. Jednak Ustka jest piękna nie tylko podczas upalnego lata,którego w tym roku na szczęście nie brakowało.

, Danusia
, Danusia

Do portu dochodzimy ulicą Marynarki Polskiej.Od razu kierujemy się w strone zejścia na plażę. Szeroka plaża zachęca do spacerów o każdej porze roku. Potem przeszliśmy promenadą od portu w kierunku ławeczki Ireny Kwiatkowskiej,którą postawiono w miejscu,w którym zwykle siadywała przebywając w Ustce. Często można było ją spotkać w tym miejscu.Ławeczkę odsłonięto w 2012r. po śmierci aktorki. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy pomniku Fryderyka Chopina,autorstwa Ludwiki Nitschowej ( autorka także warszawskiej Syrenki). Chopin idzie pod wiatr,zapatrzony w kierunku morza,wsłuchany w szum fal i krzyk mew. Pomnik bardzo ciekawy, odmienny w treści od innych poświęconych temu kompozytorowi. Ustka posiada także swoją własną Syrenkę,którą wykonał ustczanin Michał Ros. Siedzi sobie na falochronie przy kanale portowym i patrzy w morze. Jest odzwierciedleniem Syrenki,którą miasto ma w herbie. Kto potrze jej piersi spełnią się jego marzenia! Zwróćcie uwagę jak bardzo błyszczą się piersi Syrenki,chyba już wiele życzeń spełniła;-). W pobliskim parku uzdrowiskowym na uwagę zasługuje także pomnik Umierającego Wojownika dłuta Josepcha Thoraka. Jest on poświęcony 76 mieszkańcom Ustki poległym podczas I wojny światowej.

Tuż przy portowym kanale góruje latarnia morska ( 21,5 m wys.)oświetlająca drogę rybakom wracającym z morza. Obok budynku kapitanatu znajduje się pomnik poświęcony pamięci Ludziom Morza. Kamienny falochron wchodzi głęboko w morze. Gdy jest wysoka fala, u jego szczytu można zostać całkowicie zalanym przez przelewające się sztormowe fale lub lekko spryskanym,gdy fala jest niewielka,a nad morzem króluje przyjemna bryza.Po zachodniej stronie widać okazałą marinę i odpoczywające po sezonie żaglówki.Spacer kończymy mijając Zaułek Kapitański-urocze domki szachulcowe,w których niegdyś mieszkali kapitanowie. I kierujemy się do samochodu. Czas wracać do domu.

, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Latarnia morska w Ustce, Danusia
Latarnia Ustka, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Ustka syrenka, Danusia
Ustka, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Ustka latarnia, Danusia
Ustka Słupia, Danusia
, Danusia
, Danusia

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
08 wrzesień 2013 10:32

Fajne zdjęcia . Również i ja bym obejrzał morze (chociaż na zdjęciach). Czekam na opisy z wycieczek po Pomorzu od Szczecina ( i dalej) do Elbląga (i dalej).

Danuta
06 wrzesień 2013 19:56

[cytuj autor=' Danusia']Teraz czas na nadmorskie wyprawy :-) bez względu na porę roku. [/cytuj]

Już się cieszę, bo morskich opowieści jest Ci u nas niewiele.

Pozdrawiam :-)

Danusia
06 wrzesień 2013 19:46

Teraz czas na nadmorskie wyprawy :-) bez względu na porę roku.

Danuta
06 wrzesień 2013 19:42

Piękna relacja i super zdjęcia Danusiu! Dziekuję za garść jodu- przesyłka dotarła! Gdy przymknę oczy- to czuję powiew wiatru od morza i słyszę krzyk mew. Tak obrazowo opisałaś swój wypad. Piękne jest niebo nad morzem. Nawet sztormowe, burzowe chmury dodają mu uroku . Pozdrawiam :-)

Krzysztof Dorota
06 wrzesień 2013 19:42

Ładniusio tam byliśmy w latach 90-tych w ustce ale widac dużo zmian pomnika syrenki nie było fajna atrakcja

Danusia
05 wrzesień 2013 22:49

[cytuj autor=' marian']Nad morzem w tym roku niebyłem.Chociaż na  Twoje zdjęcia popatrze a chętnie bym się dosiadł do Ireny Kwiatkowskiej. [/cytuj]

Nie dziwię się,ja się dosiadłam:-)

marian
05 wrzesień 2013 22:43

Nad morzem w tym roku niebyłem.Chociaż na  Twoje zdjęcia popatrze a chętnie bym się dosiadł do Ireny Kwiatkowskiej.

Danusia
05 wrzesień 2013 22:29

To prawda,coś w tym jest Elu:-)

Ela
05 wrzesień 2013 22:01

Super zdjęcia. Świetna relacja. Jak bym mogła wybierać to pora końca wakacji jest najfajniejsza. Bez tłumów, w ciszy, można się wręcz delektować pięknym spacerem. Fajne zakończenie wakacji Danusiu, ekstra.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023