jeden z opuszczonych pensjonatów w Białej Dolinie, Danuta
jeden z opuszczonych pensjonatów w Białej Dolinie, Danuta

Wysoki Kamień- z wizytą u Ducha Gór

Komentarze 14
2013-07-12

Pierwszy dzień urlopu w Szklarskiej Porębie pogodowo nas nie rozpieszcza. Niestety pada i to momentami całkiem mocno. Niebieskim szlakiem schodzimy do centrum miasta. Wokół pusto i mokro. W Punkcie Informacji Turystycznej otrzymujemy planiki i informatory. Dowiadujemy się też na temat okolicznych atrakcji. A dokładniej to dostajemy minimum informacji. Przechodzimy koło źródełka w górę i dochodzimy do torów kolejowych. Jesteśmy w Białej Dolinie.

Z niewielką przerwą na posiłek postanawiamy rozpocząć zwiedzanie okolic. To nic że pada. Parasole w garść i idziemy!

kolejna panna naparstnica :-), Danuta
kolejna panna naparstnica :-), Danuta

Niebieskim szlakiem przez most nad torami i częścią willową Szklarskiej Poręby, potem asfaltem przez las. Dochodzimy do Rozdroża pod Wysokim Kamieniem gdzie w lewo odchodzi ulica Schroniskowa i czerwony szlak. Tuż obok tablica informująca że znajdujemy się na szlaku „wędrówki z fraszką” i jesteśmy na Dużej Sztaudyngerowskiej Trasie Turystycznej. Gdyby nie brzydka pogoda- obcowalibyśmy z pięknymi krajobrazami, a tak- przynajmniej z dziełami mistrza krótkiej formy, przez jakiś czas mieszkańca Szklarskiej Poręby, Jana Sztaudyngera. Wokół miasta została wytyczona trasa, a w 14 charakterystycznych punktach postawiono tablice informacyjne. Na każdej z nich jest opisane krótko miejsce, w którym się ona znajduje, informacja o Janie Sztaudyngerze oraz fraszka jego autorstwa. Mottem przewodnim trasy jest wiersz napisany przez Sztaudyngera „Krajobrazy jak ziarnka”. A to ciekawe!

Zagadnęłam schodzące szlakiem dwie turystki i okazało się, że szlak prowadzi do Schroniska na Wysokim Kamieniu gdzie oprócz wspaniałych gospodarzy czeka na nas super szarlotka i ciepły piec kaflowy z Duchem Gór. Droga na szczyt prowadzi głównie w lesie jest szutrowa /słowa turystek/ i wcale nie jest trudna.

urocze naparstnice, Danuta
urocze naparstnice, Danuta

Hm… szarlotka… Duch Gór na ciepłym piecu …!? Może tą wędrówką do Ducha Gór odczarujemy brzydką pogodę?! Idziemy! Szkoda że wchodzimy w coraz bardziej gęstą mgłę. Widoki żadne. Dochodzimy do celu spokojnie w 40 minut.

Z mgły wyłaniają się najpierw tablice informacyjne, potem schodki prowadzące do schroniska. Wokół samo mleko. Szkoda! Z mgły wyłania się kamienny schron z wieżyczkami. Jest to schronisko wybudowane i prowadzone przez rodzinę Gołbów ze Szklarskiej Poręby. Wchodząc do środka odnosimy wrażenie że przenosimy się w inne czasy – grube mury, nagie kamienie, z których zostało wzniesione sprawiają niesamowite lecz pozytywne wrażenie. Wybudowane ono zostało na miejscu starego schroniska, które rozebrano w 1963 r. ze względu na zły stan techniczny. Wewnątrz niewielu turystów, jest cicho i kameralnie. Tak lubię. Piwo walońskie w małej butelce 6,-zł, szarlotka również 6,-. Opowiadania prowadzącej schronisko – emerytowanej pary nauczycieli- bezcenne. To trzecie schronisko w tym miejscu. Pierwsze dawno spłonęło, drugie zawaliło się w 1963r.

Niedaleko schroniska – na szczycie znajdują się malownicze i tajemnicze skałki, Danuta
drogą brukową przez las, przez mgłę, Danuta
Dochodzimy do Rozdroża pod Wysokim Kamieniem , Danuta

Piec grzeje, w jego centralnej części podziwiamy Ducha Gór. Jest nastrojowo i klimatycznie. Duch Gór, Liczyrzepa , Karkonosz, Rzepiór, Rzepolicz, to postać fantastyczna, bohater licznych legend związany z obszarem Karkonoszy. Postać starego mężczyzny, podpierającego się kosturem patrząca na nas z ciepłego pieca w tym niesamowitym miejscu – robi wrażenie. Może odczaruje Duch Gór brzydką pogodę …

Niedaleko schroniska – na szczycie znajdują się malownicze i tajemnicze skałki. Podchodzimy do nich… i to wszystko. Najpiękniejszy widok jest poza naszym zasięgiem. Tu również dociera szlak Sztaudyngerowskiej Trasy Turystycznej i najwyższy jej punkt - Wysoki Kamień - 1085 m n.p.m Ten szlak będzie nam towarzyszył przy niejednej wędrówce po Szklarskiej Porębie i okolicach.

znajdujemy się na szlaku „wędrówki z fraszką”, Danuta
znajdujemy się na szlaku „wędrówki z fraszką”, Danuta

Wracamy czerwonym szlakiem w dół. Dalej koło nowo budowanych apartamentowców dochodzimy do lasu. Spotykamy uroczą skałę „Grzybek”, a trochę dalej grupę skał Białe Skały. Urokliwe! Na niektóre z nich próbujemy wejść- czasem to się nawet udaje. Niektóre trzeba obejść.

Skały- potworki. Oczywiście robimy masę zdjęć. Zapatrzeni w skały nawet nie zauważyliśmy kiedy wyszło słońce. Maszerujemy na kolejną ze skał i nagle –pod nami przepaść, a w dole dworzec kolejowy! Koniec drogi! Ale za to jaki widok! W oddali grupa skał i coraz bardziej rozległe krajobrazy aż po Szrenicę! Czar Ducha Gór zaczął działać! Szklarska Poręba zaczyna czarować swoimi widokami!

Spotykamy uroczą skałę „Grzybek, Danuta
Spotykamy uroczą skałę „Grzybek, Danuta

Schodzimy ostrożnie szlakiem w dół. Nie pada. Robi się coraz bardziej pogodnie. Miejsce przepiękne, powietrze świeże, górskie, chwilo trwaj!

, Danuta
i jeszcze raz Grzybek z innej strony, Danuta
Droga na szczyt prowadzi głównie w lesie , Danuta
las niedaleko Białych Skał, Danuta
Dochodzimy do celu spokojnie w 40 minut., Danuta
przywitanie ze Skalnym Potworkiem :-))), Danuta
Z mgły wyłaniają się najpierw tablice informacyjne, Danuta
koniec drogi, za to jaki widok, Danuta
Widoki żadne, wokół samo mleko ! , Danuta
pod nami przepaść, a w dole dworzec kolejowy, Danuta
... potem wyłaniają się schodki prowadzące do schroniska, Danuta
schodzimy z Białych Skał, ale jesteśmy jeszcze na górze, Danuta
Z mgły wyłania się kamienny schron z wieżyczkami, Danuta
, Danuta
Duch Gór, Liczyrzepa , Karkonosz, Rzepiór, Rzepolicz, Danuta
, Danuta
nieczynny Dworzec Kolejowy w Szklarskiej Porębie, Danuta
Szklarska Poręba w deszczu, Danuta
Piec grzeje, w jego centralnej części podziwiamy Ducha Gór, Danuta
, Danuta
, Danuta
wnętrze schroniska na Wysokim Kamieniu, Danuta
, Danuta
Przechodzimy koło źródełka w górę, Danuta
schronisko wybudowane i prowadzone przez rodzinę Gołbów , Danuta
a tutaj ściana Białych Skał widziana z dołu !, Danuta
Niebieskim szlakiem przez most nad torami , Danuta
, Danuta
, Danuta

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
03 luty 2014 09:58

Witajcie Romku i Tadeuszu! Dziękuję za wizytę i komentarze. Wysoki Kamień to miejsce magiczne bez względu na pogodę. Polecam nie tylko ze względu na widoki, ale również gospodarzy chętnie opowiadających historię budowy schroniska.

To miejsce magiczne, z klimatem !

Pozdrawiam serdecznie :-)

Tadeusz Walkowicz
30 styczeń 2014 17:16

Danusiu jak ja tu byłem dawno, tego schroniska nie było. Były tylko góry głazów i kamieni. Ale widok jest tajemniczny, lubię takie klimaty.

Roman Świątkowski
05 wrzesień 2013 19:37

Bardzo fajne miejsce odwiedziłaś, a relacja z tej wyprawy super.

Danuta
05 wrzesień 2013 10:09

Cieszę się, że również Karol i Marian tutaj zajrzeli. Dziękuję za miłe komentarze- bardzo mi miło.

Ładna pogoda jest istotna na wycieczkach, ale pogodny nastrój- niezbędny.

Pozdrawiam serdecznie :-)

marian
04 wrzesień 2013 20:50

Pogoda mglista ale wycieczka udana.Takie wędrówki pamięta się dłużej.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
04 wrzesień 2013 20:35

Super (poetycko) opisana wycieczka-pobyt w Szklarskiej P.

 

tylko Danka tak potrafi poetycko  opisywac wyprawy -musze przyznac moim zdaniem.

 

bylem tydzien temu w Szklarskiej ,przechodzilem przez gorna Szklarska.-zdjecia

 

Pozdarwiam Karol

Danuta
04 wrzesień 2013 17:28

Tak, Danusiu! Pogoda ma istotne znaczenie podczas wyprawy i żal, że nie moglismy się zachwycać pięknymi widokami. Otaczająca nas mgła dodawała tajemniczości tym bardziej, że podążaliśmy w Królestwie Ducha Gór. Wedrówka szlakiem Sztaudyngera to było dodatkowe urozmaicenie bardzo udanej wycieczki. Pozdrawiam :-)

Danusia
04 wrzesień 2013 15:59

Bardzo piękny pomysł na szlak tropem sztaudyngerowskich ziarenek maku-krajobrazów. Lubię takie literackie klimaty. Wyprawa pomimo mgły bardzo ciekawa, świetnie obfocona i opisana.

Ostatnio edytowany: 2013-09-04 16:00

Ela
04 wrzesień 2013 10:00

I super, bo pamiatka piękna, chociaż ciężka🙂. A wrażenia bezcenne. 

Danuta
04 wrzesień 2013 09:57

[cytuj autor='M Ela']Danusiu my dość że z kwarcem to jeszcze z kawałkiem kryształu górskiego znalezionego właśnie w wyrobisku Kopalni.  [/cytuj]

Elu! Oj tak, kryształy górskie też sięgałam - leżąc na brzuchu nad przepaścią! :-) A wracaliśmy z tej Kopalni w żółwim tempie, bo plecak bardzo ciężki od kamoli, a wszystkie baaardzo cenne i szlachetne. Pokazywałam potem część z nich w Muzeum Minerałów w Szklarskiej Porębie i tam pomogli mi wiele z nich oznaczyć. Zresztą pomysł wypadu do tej najwyżej polożonej Kopalni- był też ich podpowiedzią.

Wogóle wypad tegoroczny był nadzwyczaj egzotyczny. Ale po kolei...

Pozdrawiam :-)

Ela
04 wrzesień 2013 09:52

Danusiu my dość że z kwarcem to jeszcze z kawałkiem kryształu górskiego znalezionego właśnie w wyrobisku Kopalni. 

Anna Piernikarczyk
04 wrzesień 2013 09:47

Ale świetne miejsce, a te zdjęcia we mgle, faktycznie magia 🙂

Danuta
04 wrzesień 2013 09:43

Kopalnię Stanisław odwiedziłam w innym dniu. Tam to była wyprawa! Planowalismy poszukać w Sudetach agatów, a wróciliśmy z całą masą kwarcu białego i różowego. Znieślismy go właśnie z nieczynnej Kopalni Stanisław.

Dziękuję Elu za komentarz i ocenę. Pozdrawiam cieplutko :-)

Ela
04 wrzesień 2013 09:32

Super relacja. Też w tym roku byłam na Wysokim Kamieniu, ale wchodziłam inna trasą, od Kopalni Stanisław przez Zwalisko i Wieczorny Zamek. Trasa bardzo malownicza.Widzę że trasę powrotną pokonywałaś tą samą drogą co ja. Zdjęcia robione w mgle,mają coś z magi w sobie . Są śliczne.

Ostatnio edytowany: 2013-09-04 09:35

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Rozdroże Pod Wysokim Kamieniem

Rozdroże Pod Wysokim Kamieniem

Wysoki Kamień- schronisko

Wysoki Kamień- schronisko

Schronisko pod Wysokim Kamieniem

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023