Perełka Dolnego Śląska- Świdnica

Perełka Dolnego Śląska, Danuta
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Nadejszła wiekopomna chwila i wyjeżdżamy na urlop. Pogoda nie nastraja optymistycznie. Słońca nie ma, na niebie sporo chmur.

Przez Mikołów dojeżdżamy do Gliwic gdzie zaczyna się nasza podróż autostradą. Jazda płynna, bez zatorów, a na niebie nawet chwilami wychodzi słońce. Chmury coraz wyżej… hm, może nie będzie tak źle. Widoki na zielone pola, złote zboża, kukurydzę. W oddali miasteczka i wsie, widać wieże kościołów.

autostradą ... na wakacje :-), Danuta
autostradą ... na wakacje :-), Danuta

W połowie naszej drogi- przystanek na Parkingu Młyński Staw. Parking zadaszony, zadbany, z czystymi ławkami, tuż obok czyste w.c. Po europejsku! Zaskoczeniem dla mnie był niski budynek z miejscami noclegowymi . Kluczem dysponuje osoba na pobliskiej stacji SHELL. Pojedli, popili, odpoczęli- jedziemy dalej.

Po przejechaniu ok. 200 km koniec jazdy autostradą. To są Karwiany. Dalej jedziemy drogą Nr 35 w kierunku na Wałbrzych. Oznaczenie dobre, droga równa. Po lewej widzimy samotną Ślężę z wieżą na szczycie.

przystanek na Parkingu Młyński Staw, Danuta
przystanek na Parkingu Młyński Staw, Danuta

Dojeżdżamy do Świdnicy. Z parkowaniem nie ma większego problemu i idziemy zobaczyć katedrę pw. św. Stanisława i Wacława. Niestety kościół zamknięty, wewnątrz ciemno i niewiele widać. Szkoda, pozostaje nam oglądanie z zewnątrz.

Jesteśmy przed jednym z największych kościołów Dolnego Śląska nad którym góruje wysoka wieża- najwyższa na Śląsku, piąta co do wielkości w Polsce. To monumentalna, gotycka budowla z elementami renesansu i baroku, której wznoszenie rozpoczęto w 1330 r. Do jej wnętrza prowadzą cztery bogato zdobione portale z postaciami świętych wykonanymi z piaskowca

widzimy samotną Ślężę z wieżą na szczycie., Danuta
katedra pw. św. Stanisława i Wacława, Danuta
Do jej wnętrza prowadzą cztery bogato zdobione portale , Danuta

Portal Piąty, zwany Bramą Oblubienicy, wiedzie do północnej nawy bocznej.

Piękny gotyk zadziwiający rozmachem. Na uwagę zasługuje późnogotycka rzeźba Św. Anny Samotrzeciej i Św. Nepomucena.

figura św. Anny Samotrzeć, Danuta
figura św. Anny Samotrzeć, Danuta

Wędrujemy na Rynek gdzie w budynku Ratusza znajdujemy Muzeum Kupiectwa. Wewnątrz przechodzimy przez działy Kupiectwa, Historii Świdnicy i Metrologiczny. Piękne miejsce, klimatyczne. Jest aranżacja dawnej apteki, karczmy i sklepu kolonialnego. Różnorodne wagi, odważniki, XVIII w. kapelusz Prawa Rynkowego. Mam do wyboru: robić zdjęcia, czy skupić się na oglądaniu. Wybieram to drugie. Na dłuższą chwilę przenosimy się w czasie … niesamowite miejsce.

Wychodzimy z Muzeum, a tu pada, a nawet leje. Pomykamy szybko do samochodu i kierujemy się do pobliskiego Kościoła Pokoju.

portale z postaciami świętych wykonanymi z piaskowca, Danuta
portale z postaciami świętych wykonanymi z piaskowca, Danuta

Widzieliśmy już Kościół Pokoju w Jaworze i jesteśmy bardzo ciekawi jakie wrażenie zrobi na nas kościół w Świdnicy.

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze są największymi drewnianymi budowlami o funkcjach religijnych w Europie. W roku 2001 zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zostały wzniesione jedynie z materiałów nietrwałych (drewno, słoma, glina, piasek). Kościół w Świdnicy wzniesiony jest w systemie szachulcowym jako budowla centralna, wybudowana na planie krzyża greckiego, dlatego wydaje mi się mniejszy niż ten w Jaworze. Podobno może pomieścić około 7.500 osób. Kościół Pokoju w Świdnicy jest jednym z dwu zachowanych tego typu obiektów w Europie.

, Danuta
, Danuta
portale z postaciami świętych wykonanymi z piaskowca, Danuta

Kupujemy bilety- w cenie 10,-zł i wkraczamy w świat zaczarowany. Z głośników dociera do nas głos przewodnika informujący o atrakcjach tego miejsca. Nie cały obiekt jest udostępniony do oglądania. Ołtarz główny jest zasłonięty. Nie można też wejść na piętra. Naprzeciw ołtarza barokowe organy. Podziwiamy barokową ambonę zdobioną scenami biblijnymi oraz alegoriami Wiary, Nadziei i Miłości. Na wprost ambony, nad głównym wejściem do kościoła, oglądamy bogato zdobioną lożę rodziny Hochbergów, dobroczyńców kościoła, zbudowaną w 1698 r. Oglądamy też bogato zdobione empory- pokryte tekstami wersetów biblijnych. Na stropie kościoła, na skrzyżowaniu naw widzimy namalowaną Świętą Trójcę.

Piękne miejsce, ale musimy kończyć zwiedzanie. Jeszcze tylko spacer wokół Kościoła, gdzie zabytkowe barokowe i klasycystyczne epitafia, XIX-wieczne kwatery i nagrobki z XX wieku. Oglądając te unikatowe groby przechodzimy poprzez epoki i style.

, Danuta
, Danuta

Tuż obok pośród potężnych cisów i dębów znajduje się zabytkowy cmentarz Kościoła Pokoju. Jest mokro- po deszczu, więc rezygnujemy z oglądania nagrobków z bliska. Spacerując po świdnickim cmentarzu łatwo oddać się chwili zadumy. Duch niełatwej przecież historii obecny jest w każdej alejce, w każdym drzewie, każdym nagrobku…

Jest już coraz później, a jeszcze czeka nas droga do Szklarskiej Poręby. To tam spędzimy tegoroczne wakacje.

portale z postaciami świętych wykonanymi z piaskowca, Danuta
portale z postaciami świętych wykonanymi z piaskowca, Danuta

Ale to już zupełnie nowa historia.

historia św.Nepomucena, Danuta
św.Jan Nepomucen, Danuta
kamienice wokół Rynku w Świdnicy, Danuta
kamienice przy Rynku w Świdnicy, Danuta
Kościół Pokoju w Świdnicy, Danuta
Podziwiamy barokową ambonę zdobioną scenami biblijnymi oraz alegoriami Wiary, Nadziei i Miłości., Danuta
Ołtarz główny jest zasłonięty, Danuta
, Danuta
Na stropie kościoła, na skrzyżowaniu naw widzimy namalowaną Świętą Trójcę. , Danuta
oglądamy bogato zdobioną lożę rodziny Hochbergów, Danuta
barokowe organy, Danuta
wkraczamy w świat zaczarowany, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
zabytkowe barokowe i klasycystyczne epitafia, Danuta
XIX-wieczne kwatery i nagrobki , Danuta
Kościół w Świdnicy wzniesiony jest w systemie szachulcowym , Danuta
Kościół Pokoju w Świdnicy jest jednym z dwu zachowanych tego typu obiektów w Europie., Danuta
, Danuta
dzwonnica przy Kościele Pokoju w Świdnicy, Danuta
Komentarze 13
2013-07-11
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
03 wrzesień 2013 09:42

Elu! W tegoroczne wakacje wędrowałam Twoimi "ścieżkami" - wkrótce zamieszczę kolejne relacje.Nie ukrywam, ze to własnie Ty zainspirowałaś mnie do takich planów.

Za zaproszenie do spotkania dziękuję- jest mi bardzo milo.

Serdecznie pozdrawiam :-)

 

Ostatnio edytowany: 2013-09-03 09:45

Ela
03 wrzesień 2013 09:36

Danusiu jak najbardziej pisze się na spotkanie. Będzię mi bardzo miło Cię poznać.

Ostatnio edytowany: 2013-09-03 09:36

Danuta
03 wrzesień 2013 09:32

Widzę Romku, że nasze szlaki mogły się w tym roku przeplatać. W Parku Miniatur nie byłam, mam nadzieję, że real niewiele się różni od pokazanych tam obiektów.

Mam spore zaległości w czytaniu wakacyjnych relacji Danusiu! Faktycznie Twoje zdjęcia robione są z podobnych ujęć:-)

Marian, Karolu! Bardzo dziekuję za miłe komentarze. Świdnica - to naprawdę dolnośląska perełka i każdemu polecam ją zobaczyć.

Elu, Dorotko i Krzysiu! Zawitałam w Wasze strony i nawet przez chwilę zastanawiałam się nad spotkaniem z Wami, ale nie zaplanowałam tego prędzej... może nastepnym razem, bo napewno tam wkrótce wrócę.

Aniu- trudno mi  porównać Jawor i Świdnicę. Jawor  widziałam  wcześniej i zrobił ogromne niezapomniane wrażenie. Świdnicy poświęciłam trochę więcej czasu... jak bedziesz miała okazję- koniecznie ją odwiedź.

Pozdrawiam serdecznie :-)

 

Anna Piernikarczyk
03 wrzesień 2013 06:24

Bardzo ładna fotorelacja i ciekawa opowieść. Świdnica na mnie równie mocne wrażenie zrobiła, a Jawor nam na razie nie znany.

Krzysztof Dorota
02 wrzesień 2013 20:20

No prosze tego lata Dolnośląskie na topie Świdnica ładne miastko tuż obok nas Danusiu ładna relacja i fotki też pozdrawiamy.

Ela
02 wrzesień 2013 20:11

Ja tak jak Roman niestety te cudeńka widziałam w Kowarach w Parku Miniatur. Niby mam blisko a jakoś nigdy się nie złożyło być. A po zdjęciach widać że sporo tracę. Super relacja. Pozdrawiam

marian
02 wrzesień 2013 19:35

Bardzo ciekawie opisana wycieczka.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
02 wrzesień 2013 19:26

Kościoły Pokoju ( Świdnica i Jawor ) - perelki architektury sakralnej w Polsce .

W Swidnicy bylem  pół roku w wojsku .

szkoda ze niektórzy nie maja pojecia o tych perelkach - ( ci z wyjazdu do Egiptu , Turcji itp)

Pozdrawiam  Karol

Ostatnio edytowany: 2013-09-02 19:41

Danusia
02 wrzesień 2013 18:58

Fajna relacja:-) Niedawno też opisywałam kościół Pokoju w Świdnicy,nawet podobne zdjęcia mamy:-)

Roman Świątkowski
02 wrzesień 2013 18:38

Śliczne zdjęcia, a jeszcze piękniejszy opis. Zdjęcia z opisem (bardzo to lubię). Obiekty, które przedstawiłaś i pokazałaś Danusiu na swoich zdjęciach widziałem ale tylko w Kowarach w Parku Miniatur.  

Danuta
02 wrzesień 2013 18:29

Witajcie Catewo i Mirosławie! Dziękuję za przeczytanie mojej relacji i miłe komentarze. Mam nadzieję Catewo, że moje praktyczne informacje się przydadzą i skorzystasz z nich będąc w tej okolicy. Zawsze staram się wyszukiwać atrakcje w odwiedzanych miejscach i chętnie się nimi dzielę.

Masz rację Mirosławie! Warto zwiedzać nasz kraj, bo zawsze można znaleźć jakąś perełkę. Tegoroczne wakacje na Dolnym Śląsku obfitowały w takie właśnie perełki. Zapraszam do kolejnych lektur.

Pozdrawiam cieplutko :-)

mirosław
02 wrzesień 2013 18:22

po przeczytaniu twojej relacji,od razu oczami wyobrazni wspomniałem sobie jakie wrażenie na mnie zrobiły kościoły pokoju w świdnicy i jaworze.Warto zwiedzać nasz kraj,bo wszędzie idzie znaleść jakąś perełke.

Catewa
02 wrzesień 2013 18:11

Bardzo interesująca relacja- lubię taki rys historyczny, poza tym dodałaś garść informacji praktycznych( dzięi opisowi wystawy w muzeum kupiectwa wiem że nie należy pominąć go w swoich planach wycieczkowych);D Podobają mi się zdjęcia rzeźb bardzo piękne😉 Czekam na opis Szklarskiej Poręby!

pozdrawiam!

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024