, Catewa
, Catewa

Żywiec

Komentarze 5
2013-04-30

Żywiec przywitał nas ładną pogodą i licznymi zabytkami zgromadzonymi w bliskiej od siebie odległości.

Po zaparkowaniu samchodu przy jednej z ulic w okolicach rynku ruszyliśmy na zwiedzanie.

, Catewa
, Catewa

Wśród licznych zabytków Żywca na uwage zasługują XIX- wieczne kamienice, bardzo ładnie odrestaurowane oraz ratusz. Szczególną uwagę zwraca, jednak gurująca nad rynkiem kamienna dzwonnica z XVIII w. oraz konkatedra Narodzenia NMP, pochodząca z XV w., wskutek licznych przeróbek nie reprezentuje jednolitego stylu, przeważa gotyk i renesans. Ciekawym i cennym zabytkiem jest także pochodzący z XV w. kościół Św. Krzyża.

Miasto szczyci się posiadanniem dwóch zamków . Stary zamek w Żywcu znajduje sie na miejscu średniowiecznego, który uległ spaleniu. Pod koniec XV w. dokonano jegoo odbudowy, a w 1567 r. wyposażono go w arkadowy dziedziniec, który w niezmienionej formie nadal zdobi zamek, będacy siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu. Nowy zamek w Żywcu to klasycystyczny pałac, który od końca XIX w. uległ kilku przebudowom zachowując, jednak klasycystyczną formę obecnie mieści Zespól Szkół Leśnych i Drzewnych. Oba zamki świetnie wkomponowują się w karjobraz Parku Zamkowego. Wielki, liczący 26 ha park jest bardzo ładnie zaprojektowany. Posiada Rozarium i pergole, na wyseppce usytowano pochodzący z XVIII w. domek chiński oraz basen z fontanną i liczne kamienne mostki. Na ternie pparku znajduje się park miniatur.

, Catewa
, Catewa
, Catewa

http://toczac-sie-przez-polske.blogspot.com/2013/07/zywiec.html

, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
29 sierpień 2013 23:10

Podobnie jak przedmówcy, znam Żywiec i bardzo lubię to miasto.

Ciekawa wycieczka, pozdrawiam 🙂

Danusia
29 sierpień 2013 16:17

Niedawmo i ja opisywałam Żywiec. Twoja relacja bardzo mi sie podoba, a zdjęcia przypomniały mi moją własną wycieczkę do Żywca.

Roman Świątkowski
29 sierpień 2013 14:40

Żywiec znany wielokrotnie opisywany ale zawsze inaczej pokazany. Fajna wycieczka.

marian
29 sierpień 2013 14:09

Miło by było znowu pospacerować w tym pięknym parku.

Anna Piernikarczyk
29 sierpień 2013 13:01

Ładna wycieczka 🙂 Znamy dobrze Żywiec i faktycznie fajne w nim to, że wszystko co najwazniejsze jest blisko

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021