Wadowice
Wadowice

Wadowice i Andrychów

Komentarze 13
2013-08-19

Przy okazji Inwałdu odwiedziliśmy też Andrychów i papieskie Wadowice, których nie sposób ominąć, kiedy jest się tak blisko, tym bardziej, że zachęcona zdjęciami Mariana, chciałam zobaczyć Rynek po remoncie, bo ostatnim razem jak byliśmy to był cały rozkopany.

Wadowice

Rynek w Wadowicach
Rynek w Wadowicach

Dzisiaj Wadowice słyną już w świecie, czuje się tu pielgrzymkową atmosferę, kościół pełen turystów, mówiących w wielu językach, rozmodlonych i zaciekawionych. Rynek wypiękniał, wyłączony z ruchu, tylko jedną pierzeją odbywa się ruch samochodowy. Za to na każdym kroku papieskie kremówki 🙂 Dom Papieża nadal jest zamknięty dla turystów, choć już wygląda na gotowy. Obecnie wystawę z pamiątkami po Papieżu oglądać można w domu w głębi za kościołem, w którym też jest piękna kawiarenka, z aniołami, które uwielbiam. Można tez kupić tutaj magnesiki,oczywiście nasza lodówka o magnes z Wadowic się wzbogaciła 🙂

Andrychów

Wadowice
Wadowice

Andrychów to niewielkie miasteczko niedaleko Inwałdu i Wadowic. Centrum ostatnio wyładniało dzięki unijnym dotacjom. Powstały piękne fontanny i uatrakcyjnił się park miejski ze stawem i placem zabaw dla dzieciaków. Nie mogliśmy go pominąć 🙂 Podczas naszych podróży wiele placów zabaw zwiedzilismy, moglibyśmy zrobić szlak ładnych placów zabaw hehe choć obecnie w Polsce niemal w każdym zakątku, w każdej wioseczce spotkać mozna naprawdę fajne place zabaw, nie tylko te typowe, ale np. z darmowymi urządzeniami niczym z siłowni. Dawniej można było o czymś takim pomarzyć 🙂

Świnna Poręba

Bazylika w Wadowicach
Wadowice
Bazylika w Wadowicach

Zapomniałam jeszcze wspomnieć, że wracając z Wadowic widzieliśmy planowany dopiero zalew w Świnnej Porębie, na razie to dopiero teren przygotowany pod zalanie, ale jezioro ma już powstać w niedługim czasie.

Kościół w Wadowicach
Wadowice
Wadowice
Ojciec Święty
Wadowice
Dom Papieża Jana Pawła II
Wadowice
Wadowice
Wadowice
Świnna - Poręba
Andrychów
Andrychów
Amdrychów
Rynek w Andrychowie
Kościół w Andrychowie
Park w Andrychowie

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Blanka Zimna
02 wrzesień 2013 11:04

Moje miasto opisałaś.

Anna Piernikarczyk
28 sierpień 2013 19:37

Jest bardzo znany, ale Papież jest znany jako Papież z Wadowic, a nie wiem czy Pan Miodek jest znany z tego, że związany jest z Tarnowskimi Górami 🙂 Może jest

Danusia
28 sierpień 2013 19:28

No jasne Aniu,Miodek to jest absolutnie KTOŚ znany:-) czyli rozsławiacz jak najbardziej.

Anna Piernikarczyk
28 sierpień 2013 18:52

No to sporo tych rozsławiaczy u Was 🙂 W Tarnowskich Górach na pewno kimś takim jest Jan Miodek

Danusia
28 sierpień 2013 15:49

Nie znam ( jeszcze!) Tarnowskich Gór,ale dobrze wiedzieć z czego słyną. Natomiast Sosnowiec to hoho....sporo ma rozsławiaczy!!!

W gronie sławnych słupszczan,jako,że miasto jest poniemieckie,pojawiają się też nazwiska niemieckie właśnie,ale nie tylko oczywiście:

Heinrich von Stephe-twórca kartki pocztowej

Otto Freundlich-artysta sztuki abstrakcyjnej

Grażyna Auguścik-wokalistka jazzowa

Tomasz Iwan-piłkarz

Paweł Kryszałowicz-piłkarz

Jan Huruk-maratończyk

Kazimierz Adach, Aleksy Antkieiwcz, Jan Dydak-medaliści olimpijscy w boksie

Henryk Wolny-arcymistrz brydżowy

Natalia Sikora- zdobywczyni I miejsca ostatniej edycji The voice of Poland

mokunka
28 sierpień 2013 15:22

[cytuj autor=' Danusia']Jak pięknie wygląda teraz wadowicki rynek po remoncie.Ucieszyły mnie bardzo te fotki Aniu.Miasteczko stało się znane i otworzyło się na świat. Czy każde miasto ma takiego swojego "rozsławiacza"? Wasze miasta mają? [/cytuj]

 

Nie wiem czy to "rozsławiacze" lecz napewno osoby  z Sosnowca lub związani z moim miastem:

1.Jan Kiepura (światowej sławy tenor)

2. Pola Negri (polska gwiazda Hollywod lat XX ub wieku)

3. Władyslaw Szpilman (o jego losach opowiada film R. Polańskiego "Pianista"😉

3. Emil Zegadlowicz (pisarz)

4. prof Władysław Szafer (jego imieniem nazwano Muzeum Przyrodnicze w Ojcowie)

5. Edward Gierek (niechlubnie!)

6.  Jacek Cygan (autor tekstów piosenek)

7. Krzysztof Materna (reżyser, aktor, prezenter)

8. Jan Ciszewski (komentator sportowy)

Ostatnio edytowany: 2013-08-28 16:50

mokunka
28 sierpień 2013 15:16

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Dzięki Wam 🙂 Z tymi fontannami teraz wszędzie to jest moim zdaniem strzał w dziesiątkę, jakoś tak jest, że wszyscy lubią fontanny, do tego ładnie wyglądają w ogólnym obrazku miasta, a dzieci to je po prostu uwielbiają! My nie mamy rozsławiacza w postaci osoby, u nas to jest Kopalnia zabytkowa i ogólnie podziemia, gdzie nie jesteśmy to jesli już ktoś zna Tarnowskie Góry, to właśnie z Kopalni Zabytkowej, choć dla nas to nie jest najważniejsza atrakcja w sumie 🙂 [/cytuj]

 

Aniu, wasza Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga, to baaardzo duże atrakcje. Obydwa "rozsławiacze" Tarnowskich Gór! Znane i chętnie odwiedzane. Rewelacyjnie płynie sie łodkami po ziemią!

A tak na marginesie  to mamy kolejne słówko z PSz : rozsławiacze 🙂 Fajne pewnie przyjmie sie tak samo jak: zazdraszczam, obfocić czy rzadziej używane spacerzyć !

Ostatnio edytowany: 2013-08-28 15:24

Anna Piernikarczyk
28 sierpień 2013 14:44

Dzięki Wam 🙂 Z tymi fontannami teraz wszędzie to jest moim zdaniem strzał w dziesiątkę, jakoś tak jest, że wszyscy lubią fontanny, do tego ładnie wyglądają w ogólnym obrazku miasta, a dzieci to je po prostu uwielbiają!

My nie mamy rozsławiacza w postaci osoby, u nas to jest Kopalnia zabytkowa i ogólnie podziemia, gdzie nie jesteśmy to jesli już ktoś zna Tarnowskie Góry, to właśnie z Kopalni Zabytkowej, choć dla nas to nie jest najważniejsza atrakcja w sumie 🙂

Danusia
28 sierpień 2013 14:34

Jak pięknie wygląda teraz wadowicki rynek po remoncie.Ucieszyły mnie bardzo te fotki Aniu.Miasteczko stało się znane i otworzyło się na świat. Czy każde miasto ma takiego swojego "rozsławiacza"? Wasze miasta mają?

mokunka
28 sierpień 2013 12:44

[cytuj autor='M Ela']Kolejna super rodzinna wycieczka. Dziewczynki uśmiechnęte. Fajne miejsce.  [/cytuj]

A fontanna jaka fajna, dzieci się cieszą.

Ela
28 sierpień 2013 12:40

Kolejna super rodzinna wycieczka. Dziewczynki uśmiechnęte. Fajne miejsce. 

marian
28 sierpień 2013 11:58

Wadowicach byłem ale przez Andrychów tylko przejeżdzałe.Ładnie pozwiedzaliście.

Krzysztof Dorota
28 sierpień 2013 11:46

Ładne zadbane miasteczka .

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022