Ratusz z XVII w., Catewa
Ratusz z XVII w., Catewa

Szydłowiec

Komentarze 6
2011-07-17

Szydłowiec to miasto w południowej części województwa mazowieckiego.

Do Szydłowca można dojechac jadąc z Radomia( ok. 30 km) bądź Kielc( ok. 50 km). My swoją wędrówkę po Szydłowcu rozpoczęlismy od Rynku, w którego centralnym punkcie znajduje się piękny ratusz pochodzący z XVII w. Obecnie w piwnicach ratuszu znajduje się restauracja, którą "zwiedziliśmy" udając się na posiłek. Na przeciwko ratusza znajduje się późnorenesansowy pręgierz, zdobią go maszkarony.

, Catewa
, Catewa

Spod ratusza udalismy się na zamek szydłowiecki, po drodze podziwiając synagogę z XVIII w. Zamek znajduje się w Parku Radziwiłłowskim, na wyspie, otoczony fosą. Po obejrzeniu zewnętrznych murów oraz dziedzińca( znajduje się w nim min. kartusz z herbem Radziwiłłów oraz rynny podobne do tych na wawelu, prostokątne z wylotem w kstałcie smoczych głów) udaliśmy się do parterowych pomieszczeń zamku, gdzi mieści się siedziba Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Muzeum posiada niezwykle ciekawą ekspozycję i stanowi jeden z nielicznych tego typu obiektów w Europie. Poz zwiedzeniu wystawy i przejsciu się po uroczym parku wróciliśy na rynek, gdzie znajduje się murowany kościół pw. Św. Zygmnta. Za budulec świątyni posłużył piaskowiec z miejscowych kamieniołomów. Wewnątrz znajduje się ciekawy nagrobek Krzysztofa Szydłowieckiego, wykonany z piaskowca. Dalej udaliśmy się w kierunku lasu na spotkanie z szydłowieckimi kamieniołami( obejrzeliśmy 2 z 3).

Kościół pw. Św. Zygmunta, Catewa
Kartusz z herbem Radziwiłłów, Catewa
Zamek w Szydłowcu, Catewa

Po drodze natknęliśmy się na górę Trzech Krzyży, prócz krzyży na szczyie ujrzeliśmy sporych rozmiarów figurkę Matki Boskiej. Pierwszy napotkany kamieniołom był w nieco gorszym stanie, obrośnięty roślinnością, schodziło się do niego po murowanych schodach. Drugi położony już bezpośrednio w lesie, wypelniony był przejrzystą wodą i robił niesamowite wrażenie.

http://toczac-sie-przez-polske.blogspot.com/2013/07/szydowiec_21.html

Kamieniołom, Catewa
Kamieniołom, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
28 sierpień 2013 12:47

Fajna i ciekawa miejscowosć.

Danusia
27 sierpień 2013 13:51

Ciekawa relacja i fajny opis. Szydłowca nie znam zupełnie,dobrze,że przybliżyłaś mi to miasto.

marian
27 sierpień 2013 12:33

Fajnie i ciekawie tam.Niestety tamte strony dla mnie jeszcze nie znane.

Krzysztof Dorota
27 sierpień 2013 12:18

Ciekawie tam pozdrawiamy.

mokunka
27 sierpień 2013 12:08

Bardzo ciekawe miasteczko. Jak dotąd tam nie byłam. Znam Szydłów ale podobienstwo raczej tylko z nazwy.

pozdrawiam🙂

Ela
27 sierpień 2013 11:23

Fajne miejsce, ciekawe. Nigdy nie byłam, niestety. Pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Szydłowiec

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021