Zagłosuj na nas!
Zamek w Szydłowcu, Catewa
Zamek w Szydłowcu, Catewa

Szydłowiec

Komentarze 6
2011-07-17

Szydłowiec to miasto w południowej części województwa mazowieckiego.

Do Szydłowca można dojechac jadąc z Radomia( ok. 30 km) bądź Kielc( ok. 50 km). My swoją wędrówkę po Szydłowcu rozpoczęlismy od Rynku, w którego centralnym punkcie znajduje się piękny ratusz pochodzący z XVII w. Obecnie w piwnicach ratuszu znajduje się restauracja, którą "zwiedziliśmy" udając się na posiłek. Na przeciwko ratusza znajduje się późnorenesansowy pręgierz, zdobią go maszkarony.

Kamieniołom, Catewa
Kamieniołom, Catewa

Spod ratusza udalismy się na zamek szydłowiecki, po drodze podziwiając synagogę z XVIII w. Zamek znajduje się w Parku Radziwiłłowskim, na wyspie, otoczony fosą. Po obejrzeniu zewnętrznych murów oraz dziedzińca( znajduje się w nim min. kartusz z herbem Radziwiłłów oraz rynny podobne do tych na wawelu, prostokątne z wylotem w kstałcie smoczych głów) udaliśmy się do parterowych pomieszczeń zamku, gdzi mieści się siedziba Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Muzeum posiada niezwykle ciekawą ekspozycję i stanowi jeden z nielicznych tego typu obiektów w Europie. Poz zwiedzeniu wystawy i przejsciu się po uroczym parku wróciliśy na rynek, gdzie znajduje się murowany kościół pw. Św. Zygmnta. Za budulec świątyni posłużył piaskowiec z miejscowych kamieniołomów. Wewnątrz znajduje się ciekawy nagrobek Krzysztofa Szydłowieckiego, wykonany z piaskowca. Dalej udaliśmy się w kierunku lasu na spotkanie z szydłowieckimi kamieniołami( obejrzeliśmy 2 z 3).

, Catewa
, Catewa

Po drodze natknęliśmy się na górę Trzech Krzyży, prócz krzyży na szczyie ujrzeliśmy sporych rozmiarów figurkę Matki Boskiej. Pierwszy napotkany kamieniołom był w nieco gorszym stanie, obrośnięty roślinnością, schodziło się do niego po murowanych schodach. Drugi położony już bezpośrednio w lesie, wypelniony był przejrzystą wodą i robił niesamowite wrażenie.

http://toczac-sie-przez-polske.blogspot.com/2013/07/szydowiec_21.html

, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
Ratusz z XVII w., Catewa
, Catewa
, Catewa
Kościół pw. Św. Zygmunta, Catewa
Kartusz z herbem Radziwiłłów, Catewa

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
28 sierpień 2013 12:47

Fajna i ciekawa miejscowosć.

Danusia
27 sierpień 2013 13:51

Ciekawa relacja i fajny opis. Szydłowca nie znam zupełnie,dobrze,że przybliżyłaś mi to miasto.

marian
27 sierpień 2013 12:33

Fajnie i ciekawie tam.Niestety tamte strony dla mnie jeszcze nie znane.

Krzysztof Dorota
27 sierpień 2013 12:18

Ciekawie tam pozdrawiamy.

mokunka
27 sierpień 2013 12:08

Bardzo ciekawe miasteczko. Jak dotąd tam nie byłam. Znam Szydłów ale podobienstwo raczej tylko z nazwy.

pozdrawiam🙂

Ela
27 sierpień 2013 11:23

Fajne miejsce, ciekawe. Nigdy nie byłam, niestety. Pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Szydłowiec

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021