Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Rewitalizacja Twierdzy Srebrna Góra

Komentarze 11
2013-08-22Po paru latach wróciłam do Srebrnej Góry. Z parkingu powędrowaliśmy pod wejście tzw Donjonu. Jakież było moje zdziwienie gdy zobaczyłam, że trwają intensywne prace remontowe. Widać na pierwszy rzut oka, że z ruin, które nie tak dawno były właściwie w opłakanym stanie widać naprawę pięknie odrestaurowane fragmenty Twierdzy Srebrna Góra.

Oczywiście odnowiona jest na razie niewielka część bo twierdza to ogromna fortyfikacja! Nie mniej jednak, można już pospacerować na koronę twierdzy po schodach (bez obawy, że kawałek kruszącego się kamienia usunie się spod nóg ). Wchodzimy na koronę najwyższej kondygnacji twierdzy , która w latach swej świetności , zaraz po wybudowaniu (1763-1785) była najnowocześniejszą w Europie. Zastanawiamy się , jak ogromnym przedsięwzięciem była budowa Twierdzy Srebrna Góra, skoro powstawała dokładnie przez 22 lata!Przez chwilę podziwiamy piękne widoki schodzimy na niziny, wąskimi , może nie odnowionymi lecz zabezpieczonymi i odwodnionymi w/g słów przewodnika korytarzami.Woda bowiem i korzenie roslin wyrzadzały ogromne szkody. Krążymy labiryntami twierdzy. Mimo, że na dworze jest ciepło, słonecznie wręcz duszno. Tam czuje się chłód ; bardzo przejmujący , gdy słyszymy o losach osób wiezionych kiedyś w twierdzy i próbach wydostania się z niej. Udało się to podobno kilku nielicznym śmiałkom. Inni przypłacili to życiem, ginąc od kul z karabinów lub spadając z prawie pionowych ścian.

Po zwiedzaniu , zjeżdzamy w dól i zatrzymujemy się w miasteczku Srebrna Góra , leżącym u podnóża twierdzy. Właściwie nie miasteczku lecz wsi z zabudowa miejską . Mijamy kamieniczki. Jedne odnowione, inne prawie rozsypujące się. W takcie remontu jest też kościółek. Ciekawie prezentują się pomniki żołnierzy epoki napoleońskiej . Jeden stojący na baczność prawie tuż przy reprezentacyjnej restauracji /hotelu, drugi siedzący …naprzeciwko niewielkiej fontanny . Oryginalnie wgląda niewielki przystanek PKS-u, gdzie oczekując na autobus, można zapewne przeczytać historię rozwoju Srebrnej Góry . W każdym razie , jest takowa na przystanku wyeksponowana , łącznie ze starymi fotografiami.

Cieszę się , że tym razem miałam czas na odwiedzenie tej niewielkiej ( jednak ) wsi, wyglądającej jak typowe dolnośląskie, niewielkie miasteczko. Miasteczko z bogatą historią.Komentarze

Zostaw swój komentarz

04 marzec 2015 19:59

od 1 stycznia 2015  r . ceny biletow to 17 zl.

 

kogos  p o r ą b a l o  z tymi cenami .

 

26 sierpień 2013 09:28

Jak byłem też ostro odnawiali, poczekam aż zakończą, żeby zobaczyć efekty.

Interesujące miejsce historycznie i krajobrazowo piękne, dookoła sporo możliwości pieszych wycieczek

super

pozdrawiam

23 sierpień 2013 11:30

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Fajne i ciekawe miejsce, a z tym przystankiem to fajnie wymyślili. [/cytuj]

Fakt Romku, dobre miejsce na przeczytanie 🙂 . Ciekawie , ladnie to opisane i  wyeksponowane.

23 sierpień 2013 11:06

Fajne i ciekawe miejsce, a z tym przystankiem to fajnie wymyślili.

23 sierpień 2013 08:19

Super miejsce, warte zobaczenia. Trzeba nadrobić zaległości. Śliczne zdjęcia.Pozdrawiam

22 sierpień 2013 23:44

Przejezdzaliśmy przez Srebrną Górę w drodze do Zabkowic i Barda ale coś za coś niemożna wszytkiego naraz kiedyś tam dojedziemy fajna twierdza .

22 sierpień 2013 20:43

piknie Mokunko , piknie .

 

Pozdrawiam   Karol 

 

 

 

 

22 sierpień 2013 20:28

Są miejsca do których chce się powrócić .Mnie Srebna Góra też bardzo zaciekawiła.Może kiedyś też jak Ty ponownie ją zwiedze.Miło pooglądać Twoje fotki. 

22 sierpień 2013 20:00

[cytuj autor=' Danusia']Oooo proszę:-) Ledwo napisałam poprzedni post,a zdjęcia tajemniczo się ukazały i jak zwykle,są super!!! [/cytuj]

 

Wgrywały się Danusiu🙂 a może faktycznie tajemniczo się nagle ukazały , hihihi bo tajemnicza jest cała Twierdza Srebrna Góra. Jeszcze poprawiam literówki i już powinno być oki.

pozdrawiam🙂

22 sierpień 2013 19:54

Oooo proszę:-) Ledwo napisałam poprzedni post,a zdjęcia tajemniczo się ukazały i jak zwykle,są super!!!

22 sierpień 2013 19:52

Piękny opis twierdzy,ale niestety,nie widzę zdjęć.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021