Skansen w Tokarni czyli ocalić od zapomnienia

, mokunka

Będąc w świętokrzyskim w lipcu tego roku udało nam się dotrzeć i do Tokarni. Niejeden skansen już widziałam , sądziłam wiec, że po prostu pospaceruję, zerknę i nic specjalnie mnie nie zainteresuje. Jak bardzo się myliłam , okazało się dopiero na miejscu.

Z Kielc łatwo trafić bo leży tuż przy wylotówce w stronę Katowic. Tablice informacyjne i obszerny parking położony na wzniesieniu są dobrze widoczne z drogi. Parking jest bezpłatny - i tu miłe zaskoczenie, iż jeszcze takowe istnieją!

, mokunka
, mokunka

Napis na wejściowej - rzecz jasna - drewnianej bramie głosi, iż jest to Muzeum Wsi Kieleckiej. Myliłby się jednak ten, który sadzi ,że wszystko co trafiło do skansenu jest właśnie z bliższych i dalszych terenów świętokrzyskiego regionu. Są tam dawne zabudowania m.in. : terenów nadwiślańskich, Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej.

Chodząc po terenie można wstąpić prawie do każdego budynku i nie są to li tylko wiejskie zabudowania . Owszem w większości są to drewniane chałupy , kryte strzechą, czy należące kiedyś do bogatszych gospodarzy kryte gontem. Jest młyn, kościółek a także inne zabudowania. Mnie zaciekawiły domy (bo chatą trudno by było je nazwać) dawnego aptekarza i lekarza ,domy z pełnym wyposażeniem!

, mokunka
, mokunka

W każdej chacie pracownik skansenu chętnie odpowiadający na pytania turystów i na tyle dyskretnie zachowujący się, że nie narzuca się nachalnie ze swoimi opowieściami. Rożni są bowiem zwiedzający. Jedni przemkną dosłownie w sekundzie inni zatrzymają się , zastanawiają , zapytają, prowadzą dyskusję. Jeszcze inni zerkając do przewodników wyszukują konkretne sprzęty , w danym zabytkowym budynku.

Czas biegnie tam powili, jakby XXI wiek został za "magiczną „ bramą skansenu…. Może rzeczywiście tak jest ? 🙂 Choćby tylko na czas zwiedzania…

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Bardzo ciekawie prezentuje się mały drewniany kościółek, młyn z całym wyposażeniem, dawny sklep kolonialny. Jest nawet wytwórnia wód gazowanych, gdzie w drewnianych skrzynkach stoją butelki hmmm, nie wiem jak to powiedzieć, lecz są one zamykane w taki dziwny sposób , jak tzw oranżada, która pamiętam ze wczesnego dzieciństwa.

Nie brakuje zabudowań dworsko – folwarcznych , które w dawnej wsi należały do posiadaczy majątków ziemskich, bądź bogatych dzierżawców.

, mokunka
, mokunka

Wiejskie chaty natomiast wyposażone są w sprzęty codziennego użytku. Część z nich staramy się rozpoznawać , innych przeznaczenia raczej się domyślamy.

Skansen jest naprawdę ogromną „kopalnią wiedzy” dotyczącą życia w dawnej polskiej wsi. Wychodząc ze Skansenu w Tokarni ,zastanawiałam się jaki można by nadać tytuł wycieczce na PSz. I nic chyba nic tak dobrze nie odda piękna i czaru tego miejsca jak po prostu „ocalić od zapomnienia”.

, mokunka
, mokunka

Park Etnograficzy w Tokarni, mokunka
, mokunka
, mokunka

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Skansen w Tokarni, mokunka
Skansen w Tokarni, mokunka
Skansen w Tokarni, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 13
2013-08-18
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Ewelina
26 marzec 2014 21:05

magiczne miejsce, magiczny opis i magiczne zdjęcia 🙂 

Roman Świątkowski
19 sierpień 2013 20:27

Fajna wyprawa, super ten skansen bardzo mi się podoba. 

mokunka
19 sierpień 2013 14:59

[cytuj autor='Kędzia Maciej']Jako kielczanin i regionalista - dziękuję. Mam tylko drobną uwagę - Tokarnia leży 20 km od Kielc - to nie przedmieścia. Wylotówka jest na Kraków. Na Katowice prowadzi z Jędrzejowa inna trasa. Pozdrawiam. [/cytuj]

 

Macku, oki to zdecydowanie nie przedmieścia Kielc ale ponieważ jedzie się prawie cały czas jedną arterią od Twojego miasta ; tak to można odebrać🙂 Wylotówka w/g mnie też na Katowice , bo ja nią jechałam na Sosnowiec a moje miasto blizutko Katowic a nie Krakowa.

Tak czy owak Skamsen w Tokarni jest super! Wogóle świętokrzyskim jestem zauroczona; co opisalam dokladnie w moich wycieczkach

pozdrawiam 🙂

Maciej Kędzia
19 sierpień 2013 13:49

Jako kielczanin i regionalista - dziękuję.

Mam tylko drobną uwagę - Tokarnia leży 20 km od Kielc - to nie przedmieścia.

Wylotówka jest na Kraków. Na Katowice prowadzi z Jędrzejowa inna trasa.

Pozdrawiam.

mokunka
19 sierpień 2013 09:56

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Ładny skansen wsi kieleckiej przejeżdzaliśmy tam sporo razy ale nigdy nie byliśmy czas to zmienić bo widać że warto pozdro 🙂 [/cytuj]

 

Tak, tak Dorka i Krzych, często przejeżdzam koło miejsc ciekawych , nawet się nie zatrzymując. ... Brak czasu i inne plany wycieczkowe. Wszystko przed Wami. Mieliście się do rodzinki w Kielcach uśmiechać 🙂 i zwiedzac.

pozdrawiam🙂

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
18 sierpień 2013 23:02

super skansen ziemi kieleckiej .

nie jest prawda ze miaszkaja tam "scyzoryki "- bo mieszkaja bardzo , zyczliwi , uczciwi  ludzie.

Pozdrawiam Karol

Krzysztof Dorota
18 sierpień 2013 22:29

Ładny skansen wsi kieleckiej przejeżdzaliśmy tam sporo razy ale nigdy nie byliśmy czas to zmienić bo widać że warto pozdro 🙂

mokunka
18 sierpień 2013 20:43

Racja Marian, czasu brakuje ... lecz ty chyba nim dobrze gospodarujesz bo ostatnio sporo zwiedzaz!

pozdrawiam🙂

marian
18 sierpień 2013 20:32

 To prawda-pięknie opisujecie swoje wycieczki.Wtym roku przejeżdzałem koło skansenu i teraz żałuję że nie wstąpiłem.Ciągle mamy za mało czasu.

Ela
18 sierpień 2013 20:28

To ja będę dopingować Was Obie. Super się czyta wasze relacje, i ogląda zdjęcia wszytkich opisywanych przez Was miejsc, niektórych dla mnie całkowicie nieznanych.Pozdrawiam

Danusia
18 sierpień 2013 19:29

Masz całkowitą rację:-) Nasza misja: ocalić od zapomnienia piękne zakątki naszego kraju i nieść kaganek oświaty zawsze i wszędzie.;-) jak bez mała  Stasia Bozowska hahaha...

mokunka
18 sierpień 2013 19:25

Dzięki Danusiu bardzo za miłe słowa 🙂 to już chyba takie pedagogiczne (nasze!) skrzywienie zawodowe ; jeśli coś się opowiada w formie ustnej lub pisemnej , to chcemy aby innych to zainteresowało.

   I tak myśle, że może mam rację bo Twoje relacje też bardzo owocne, interesujące🙂

pozdrawiam🙂

Danusia
18 sierpień 2013 19:21

Malownicze miejsce,zwłaszcza piękne są malwy kwitnące wśród opłotków. I jak zawsze u Ciebie zacna relacja oraz archiwum fotograficzne.

Zwiedzone atrakcje

Tokarnia

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024