, Catewa
, Catewa

Klasztor w Zagórzu

Komentarze 3
2012-09-09

Swoją wycieczkę rozpoczęliśmy z ulicy Wodnej, przy której zatzrymaliśmy się na nocleg. Ruszylismy w dół w stronę ulicy Piłsudkiego, gdzie droga prowadziła nas wzdłuż torów kolejowych( od pewnego czasu nie kursują tędy pociągi). Minęliśmy mostek i po kilkunastu minutach dotarliśmy do rzeźby przedstawiającej Anioła Ciszy. Z tego miejsca skręcillismy w lewo w ulicę Klasztorną. Idąc pod górę napotkalismy "siedzibę" bieszczazkiego artysty rzeźbiącego w drewnie. Ku naszej uciesze częś swoich prac ustawił przed domem. Tak doszliśmy na szczyt góry Mariemont( 355 m n.p.m.), skąd ubitą ścieżką trasa prowadziła już do samego klasztoru. Po lewej stronie scieżki ustawiono rzeźby w drewnie przedstawiające kolejne stacje drogi krzyżowej. Po kilkunastu minutach naszym oczom ukazał się klasztor w Zagórzu.

Klasztor i Kościół Karmelitów Bosych, ta imponująca ruina pochodząca z XVIII w. stanowi jeden z nielicznych w Polsce przykładów klasztoru warownego, wkonana z lokalnego piaskowca posiadała ośmioboczną nawę główną oraz dwie kaplice boczne. Obecnie z dużego obiektu pozostały mury kościoła, schody na chór oraz fragmenty fresków. Część zabdowań klasztornych uległa pożarowi w czasie oblężenia w 1772 r.pomimo prób odbudowy nie udało się uratować go przed stopniowym popadaniem w ruinę. Przed kościołem ustawiono w 2002 r. figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Z dziedzińca mamy okazję podziwiać szeroką panoramę Bieszczad Niskich.

, Catewa
, Catewa

http://toczac-sie-przez-polske.blogspot.com/2013/07/klasztor-w-zagorzu.html

, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa
, Catewa

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Catewa
17 sierpień 2013 08:13

Miło mi to słyszeć;D opisu objektu nie zrobiam, ponieważ dałam link do swego bloga, gdzie streściłam historię klasztoru i napisałam kilka informacji o jego architekturze😁

Podzdr.

Ela
16 sierpień 2013 19:45

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Ładnie ciekawe miejsce ale przydałby się opis pozdrawiamy . [/cytuj]

Popieram prosimy o opis. Zdjecia super.

Krzysztof Dorota
16 sierpień 2013 19:20

Ładnie ciekawe miejsce ale przydałby się opis pozdrawiamy .

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022