Kletno
Kletno

Jaskinia Niedźwiedzia

Komentarze 10
2013-08-04

Wreszcie się spełniło moje marzenie i odwiedziłam Jaskinię Niedźwiedzią, którą odkrywał mój profesor ze studiów. Jaskinia jest przepiękna i nie na darmo nazywana najpiękniejszą jaskinią w Polsce (niektórzy twierdzą że Jaskinia Raj, obie są piękne). Jaskinia jest nadal żywa, to znaczy mokra i nadal tworzą się nacieki, dlatego też bardzo dba się o to, żeby zachować jej mikroklimat, a to wiąże się z utrudnieniami w zwiedzaniu. Jest ograniczona liczba wejśc, choć i tak dużo, dlatego bilety trzeba rezerwować wcześniej, bo w turystyczne dni bez rezerwacji można liczyć jedynie na to, że ktoś nie dojechał. Wtedy wolne bilety od razu wyprzedawane są oczekującym pod jaskinią.

Bilety nie są tanie, bo wizyta z jednym dzieckiem to koszt około 50 zł, jeszcze trzeba za 10 zł dokupić możliwość fotografowania. Ale naprawdę warto, bo natura zgotowała nam tu cudo 🙂 Zwiedza się około 45 minut, z przewodnikiem, w grupach kilku-kilkunastoosobowych.

Kletno
Kletno

Jest zimno, o czym trzeba pamiętać latem. 6 stopni Celsjusza to w upalny dzień zbyt zimno, aby nie wziąć dodatkowego okrycia. Acha, a z parkingu (10 zł) trzeba jeszcze dojść z 20 minut pod jaskinię. Najpierw taka część z osadami, mniej ciekawa, a potem nacieki, wszędzie i cudne, stalaktyty wiszące duże i te maleńkie czyli makarony, dopiero się tworzące, stalagmity sterczące na dole, mleko wapienne (białe fragmenty), polewy, draperie, to wszystko można zaobserwować wędrując ciemnym korytarzem. światło zapala się oszczędnie, tylko w miejscu odwiedzanym, pan przewodnik ma dodatkowo latarkę, wszystko dla zachowania mikroklimatu. Ale jest na tyle światła, że nawet czasem bez lampy błyskowej można było wykonać zdjęcie.

Polecam kazdemu wizytę w Jaskini, niezapomniane przeżycie!

Kletno
Kletno

Pod jaskinią jest plac zabaw dla dzieci, więc obowiązkowy przystanek 🙂 Po drodze tworzy się Park Linowy, a dalej, blisko parkingu, odwiedzić można jeszcze Muzeum Ziemi w Kletnie. Znajdują się tu jedyne skamieniałe jaja dinozaurów w Polsce! Ponadto wiele ciekawych minerałów z Polski i ze świata, a na zewnątrz czekają dinozaury, oczywiście nie prawdziwe 🙂 Jest też Wapiennik niedaleko, gdzie można też pooglądać ogród japoński i galerię plastyczną. Kletno to bardzo fajne miejsce na rodzinną wycieczkę, dzieci będą zachwycone, Natalii Jaskinia bardzo bardzo się spodobała, Dominika trochę przespała, ale zmęczony mały ludek musiał skorzystać z ciemności i odzyskać siły, kosztem taty, który ja niósł 🙂

A zwiedzając Jaskinię i okolice, spaliśmy w Lwie Jaskiniowym w Stroniu, którego właścicielem jest przewodnik po Jaskini Niedźwiedziej. Polecam ten ośrodek, bo ładny i w zacisznym miejscu.

Kletno
Jaskinia Niedźwiedzia
Kletno
Jaskinia Niedźwiedzia
Kletno
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
Kletno
Kletno
Kletno
Jaskinia Niedźwiedzia
W jaskini
Niedźwiedzia
Kletno
Kletno
Kletno
Jaskinia Niedźwiedzia
Kletno
Park Linowy w Kletnie
Muzeum Ziemi w Kletnie
dinozaury w Kletnie
Kletno
Kletno
Muzeum Ziemi
Dinozaury w Kletnie
Kletno
Kletno
Kletno
Muzeum Ziemi Kletno
Kletno
Kletno
Muzeum Ziemi
Kletno muzeum ziemi
Muzeum Ziemi w Kletnie
Kletno
Kletno muzeum ziemi
Wapiennik w Kletnie

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
20 sierpień 2013 07:58

Dwa razy padłem w starciu z rezerwacjami biletów, trochę przypadków.

Jaskinia piękna, więc do trzech razy sztuka może...

pozdrawiam

Roman Świątkowski
17 sierpień 2013 12:24

Jak to fajnie że marzenia sie spełniają.

Anna Piernikarczyk
16 sierpień 2013 17:21

No to faktycznie tymi  samymi szlakami podążaliśmy, fajnie 🙂 Jasknia piękna, ja tylko jednego przelatującego nietoperza widziałam

mokunka
15 sierpień 2013 23:12

Noo i proszę Ania mnie ubiegła z wstawieniem wycieczki z Jaskini Niedżwiedziej...Jest piękna!

 Ja Aniu nie miałam problemów z rezerwacją ; fakt , że rezerwowałam kolo maja (wtedy, kiedy równiez zamawiałam zwiedzanie)w Jaskini Raj. Godziny mi nie zmienili, daty -rzecz jasna też.

Postaram się wstawic również tę wycieczkę. Mnie oprócz przepięknych nacieków w jaskini, podobały mi się multimedia; zmiana koloru światel i podkład dźwiekowy temu towarzyszący (utwór Lot trzmiela)...choć hihi, nad głowami parokrotnie latały niewielkie nietoperze.

pozdrawiam🙂

Anna Piernikarczyk
13 sierpień 2013 21:00

Dziękuję wszystkim za komentarze 🙂

Krzysztof Dorota
13 sierpień 2013 19:23

Aniu piękne fotki i super ciekawe miejsce niebyliśmy jeszcze pozdrawiamy.

Danusia
13 sierpień 2013 16:56

No cóż,już pisałam,że nie dane było mi odwiedzić jaskinię i pewnie prędko dane nie będzie. Tym bardziej śmiało mogę powiedzieć,że Wam tego nawet nie zazdraszczam,ale zazdroszczę:-)

Anna Piernikarczyk
13 sierpień 2013 15:39

Ja też myślałam, że przez to rezerwowanie się nie uda, ale okazało się to nie takie trudne, zwykle podają do kiedy są już zarezerwowane bilety, więc jak się rezerwuje w terminie dalszym to można wybrać dzień i godzinę, ja napisałam dokładny i dzień i około 12-13.00 a oni zmienili na 13.45, więc niewielka róznica.

marian
13 sierpień 2013 15:35

Piękna  to mało powiedziane.Mi nie udało się nigdy tam być. Nie lubię rezerwować i planować. Przeważnie moje wycieczki są spontaniczne.Będe musiał jednak zaplanowć.

Ela
13 sierpień 2013 12:29

Super że udało wam się ja zobaczyć. Wrażenia wielkie i niesamowite (jak dlamnie ). Pozdrawiam

 

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022