Czerwony Klasztor, Tadeusz Walkowicz
Czerwony Klasztor, Tadeusz Walkowicz

Spacer do Czerwonego Klasztoru - trasa 741

Komentarze 2
2013-07-19

Dzisiaj wybieramy się wzdłuż Dunajca do Czerwonego Klasztoru. Jest ciężko temperatura. Pełno turystów pieszo i na rowerach.

Miejscowość znana jest przede wszystkim z dawnego klasztoru Kartuzów i Kamedułów -Czerwonego Klasztoru. Został on ufundowany przez węgierskiego magnata Kokosza Berzewiczego w 1319 r. Fundacja ta była częścią kary, jaką miał ponieść za zabicie Chyderka z rodu Gyorgów (za karę miał ufundować 6 klasztorów oraz zamówić w nich 4 tys. mszy). Znajdujący się na terenie klasztoru gotycki kościół pod wezwaniem św. Antoniego pochodzi z lat 1360–1400, rozbudowywany w latach 1496–1506. Miejscowość Czerwony Klasztor powstała w 1948 r. z połączenia wsi Niżne Szwaby i Śmierdzonka oraz osady Czerwony Klasztor wraz z najbliższą okolicą. Miejscowość jest centrum turystycznym. Przy zespole klasztornym znajduje się restauracja, bufety, sklepy z pamiątkami. Obok niego dobrej klasy autocamping z polem namiotowym, na którym w czerwcu odbywa się festiwal Zamagurské folklorné slávnosti. Nad Dunajcem jest przystań flisacka, z której przez Przełom Dunajca spływają tratwy i pawilon PIENAP-u. W miejscowości funkcjonowało (do grudnia 2007) piesze przejście graniczne z polskimi Sromowcami Niżnymi, otwarte w 1998, a od sierpnia 2006 możliwe dzięki wybudowanej wiszącej kładce. Na Dunajcem rośnie 15 starych lip, które w 1972 uznane zostały za pomniki przyrody, ich wiek wynosi 200-350 lat.

Czerwony Klasztor, Tadeusz Walkowicz
Czerwony Klasztor, Tadeusz Walkowicz

Przechodzimy przez most do Sromowiec Niżnych, i Busem do Szczawnicy.

Czerwony Klasztor, Tadeusz Walkowicz
Czerwony Klasztor, Tadeusz Walkowicz
Tratwy ze Sromowiec, Tadeusz Walkowicz
W drodze do Czerwonego Klasztoru, Tadeusz Walkowicz
Flisak, Tadeusz Walkowicz
Sokolica, Tadeusz Walkowicz
Rybki, Tadeusz Walkowicz
Wypadłam, Tadeusz Walkowicz
Blisko Trzech Koron, Tadeusz Walkowicz

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
28 lipiec 2013 11:46

Przełom Dunajca i spacerek - zawsze jak jestem w Szczawnicy jeden dzień wygląda właśnie tak spacer do Czerwonego Klasztoru i powrót wzdłuż Dunajca.

Danusia
28 lipiec 2013 09:40

Piękne miejsce:-)

Zwiedzone atrakcje

Czerwony Klasztor

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023