Kamieniołom Blachówka
Kamieniołom Blachówka

Śląski Wielki Kanion

Komentarze 8
2013-07-18

Spacer w miejsce, które nazywane bywa przez miejscowych na wiele sposobów - kamieniołom, Blachówka, dolomity, a nawet wielki kanion. Oczywiście wspaniałością ustępuje temu amerykańskiemu, ale i tu doświadczyć można pięknych widoków, stojąc ponad przepaścią adrenalina znaczaco rośnie. Radzę bardzo uważać na dzieci, bo zdarzały się tutaj wypadki śmiertelne. Szczególnie o zachodzie słońca kamieniołom prezentuje się wspaniale, co nieraz widujemy z okien samochodu wracając do domu, bo leży on praktycznie przy głownej drodze z Bytomia do Tarnowskich Gór.

My nie byliśmy wieczorem, ale i tak było ładnie. Kamieniołom otaczają łąki i pola, a z drugiej strony otacza go bukowy Rezerwat Segiet i zlokalizowany na jego uboczu kompleks narciarsko-sportowy Dolomity Sportowa Dolina - również bardzo ciekawe miejsce oferujące caloroczną jazdę na nartach i inne atrakcje, w pięknych okolicznościach przyrody.

Wielki kanion
Wielki kanion

Blachówka, leżąca na Srebrnej Górze, nie wysokiej bo liczącej niecałe 350 m npm, od wieków była miejscem ekploatacji, wydobywano tu, jak nazwa wskazuje, srebro kruszcowe, ale też galenę czyli błyszcz ołowiu, w którym dominuje ołów z domieszką srebra oraz galman z dużą zawartością cynku. W XVIII wieku działała tu kopalnia "Fryderyk". Ślady tych działań znajdują się głównie pod ziemią, w postaci chodników i korytarzy, które dziś licznie zamieszkują ... nietoperze. Nawet w kamieniołomie jest zeście do podziemi, ale obecnie zakratowane, bo jakiś niemądry człowiek podpalił tu kiedyś nietoperze!

W kamieniołomie jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydobywano dolomit, od 1990 roku cały ten rozległy obszar opanowała natura, i ponownie wiedzie tutaj prym, stwarzając ludziom dogodne warunki do odreagowania od tłumnego i zadymionego miasta, oferując jednocześnie piękne widoki. Co jakiś czas dają tu o sobie znać ludzie, w postaci pozostawionych licznie opon, dzikich ognisk i śmieci.

Blachówka
Blachówka
Kamieniołom Blachówka
Fotel z widokiem na kamieniołom
Łąka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
22 lipiec 2013 21:53

Ciekawe miejsce. Nie znałam tej ciekawostki:-)

marian
22 lipiec 2013 21:36

Bardzo mi sie podoba .

Roman Świątkowski
22 lipiec 2013 17:19

Ciekawe i bardzo fajne miejsce, a zdjęcia bąba.

Ela
22 lipiec 2013 13:51

Szkoda, że tak urocze miejsca przegrywają z betonową zabudową.

Anna Piernikarczyk
22 lipiec 2013 13:49

Dzięki 🙂 Te łąki to tylko po drodze były, ale aż mi się zachciało takiej łąkowej wycieczki. Przed ślubem mieszkałam w miejscu otoczonym przez łąki, teraz otoczona murami śródmieścia, tęsknię za naturą. Zresztą to zaledwie 1,5 km od mojego obecnego domu, ale i tam teraz mało łąk, powstało kilka hipermarketów, stacja benzynowa i już przyrodniczy zakątek zmienił się nie do poznania.

Ela
22 lipiec 2013 11:52

Śliczne miejsce.Bardzo mi się podobają zdjęcia.

Anna Piernikarczyk
22 lipiec 2013 11:27

No na szczęście na Śląsku coraz więcej takich miejsc, gdzie natura ma więcej do powiedzenia niz człowiek 😉

Maciej A
22 lipiec 2013 11:02

Panowanie natury zdecydowanie upięknia takie miejsca.

Niezły widok

pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Sucha Góra

Sucha Góra

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022