Nowa Słupia niewielka gmina położona wśród wzniesień najstarszych polskich gór. Gór Świętokrzyskich. Choć jest niewielka jest w niej kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Nowa Słupia ma bogatą historię –pierwsze wzmianki o niej byly zapisane już w 1351 roku ; powstała wtedy osada nazwana została Słup. Tam powstała z czasem wieś nazwana Stara Słupią a miasteczko, powstałe tuż obok, będące wtedy własnością Opactwa Benedyktynów , nazwano Nową Słupią.

Tyle historii, choć wiąże się ona mocno z teraźniejszością.
Miejsca, które warto odwiedzić, zobaczyć to niewątpliwie Muzeum Starożytnego Hutnictwa, którewybudowano w miejscu odkrycia przez archeologów najstarszych dymarek , pochodzących z I do III wieku n.e. Muzeum dysponuje wieloma eksponatami, planszami , eksponuje w salach wystawowych również elementy powstałe z wytopu żelaza. Przewodnik ciekawie opowiadał o powstawaniu rożnych stopów hutniczych i cierpliwie odpowiadał na pytania zwiedzających.

Aby bardziej poznać sekrety dawnego hutnictwa lecz także życia na tych terenach warto udać się do Centrum Kulturowo-Archeologicznego. Tam wchodząc za drewniana bramę , zostawiamy za sobą XXI wiek. Wchodzimy do krainy z początków naszej ery. Oprowadzają ludzie w strojach z epoki. Pokazują wyposażenie chat. Prastare dymarki… niestety wytop w owych dymarkach odbywa się raz do roku. W 2013 zaplanowano je na 17-18 sierpnia. Szkoda ! Wielka szkoda, że nie będą tam w tym terminie. Nie mniej jednak fajnie, że mogłam to wszystko dokładnie pozwiedzać i Wam obfocić.
Ciekawym historycznie budynkiem w Nowej Słupi jest tzw Dom Opata. Była to dawniej plebania kościoła Św. Michała. Dziś Dom Opata pięknie odnowiony pełni funkcje Biblioteki Gminnej oraz Informacji Turystycznej . Niestety zwiedzamy w niedzielę i nie dane nam wejść do środka. Jeśli już o zabytkach sakralnych mowa , ciekawy jest kościół Św .Wawrzyńca z 1678 roku wraz z dzwonnicą.



Ostatnią ciekawostką w Gminie Nowa Słupia jest Kamienny Pielgrzym. Jest on u podnóża Łysej Góry , tuż przed wejściem (płatnym!) na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Legenda głosi, ze ów klęczący pielgrzym , to zamieniony w kamień pełen pychy rycerz. Podobno co roku przesuwa się o 1 cm. Legenda opowiada dalej , że go w końcu zawędruje na Święty Krzyż nastąpi koniec świata. Możecie jednak być spokojni - sporo drogi do pokonania mu jeszcze zostało. 🙂))






































