Pierwsza stolica Polski-Gniezno

, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pomnik w Marcinkowie Górnym

Do Gniezna jechaliśmy od strony Biskupina. Po drodze, w Marcinkowie, minęliśmy bardzo charakterystyczny, z daleka widoczny biały jak mleko pomnik Leszka Białego na koniu. Wzniesiono go na pamiątkę zbrodni gąsawskiej,kiedy to w 1227r .podczas zjazdu władców :Leszka Białego,Henryka Brodatego,Władysława Laskonogiego i Konrada Mazowieckiego,Świętopełek Pomorski najechał zbrojnie na łaźnię, w której przebywali. Podczas tego zajścia Leszek Biały został zamordowany.Jego śmierć dała początek usamodzielnieniu się Pomorza. Od tej pory też ,żaden z książąt dzielnicowych ,nie był już nigdy princepsem,czyli zwierzchnikiem pozostałych. Tą ciekawostkę doczytałam dopiero po powrocie do domu,ponieważ wcześniej historia ta nie była mi znana.

Gniezno, Danusia
Gniezno, Danusia

Gniezno

Celem naszej wyprawy do Gniezna była oczywiście słynna katedra . Wzniesiona na Wzgórzu Lecha,góruje nad okolicą . Świątynia sama w sobie jest ciekawym zabytkiem.Jej podwaliny siegają pierwszych lat chrześcijaństwa na ziemiach Polski.W podziemiach wyeksponowane są pierwsze romańskie fundamenty,resztki posadzek,napisy nagrobkowe,palenisko kultowe.Znajdują się też trumny min. Ignacego Krasickiego oraz relikwie św. Radzima Gaudentego,przyrodniego brata św. Wojciecha.Zejście do podziemi jest płatne,zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem,gdy zbierze się grupa.Podobnie jest w przypadku oglądania słynnych gnieźnieńskich drzwi. Owe drzwi przedstawiają sceny z życia i męczeństwa św. Wojciecha,którego kult do dziś jest niezwykle ważny dla miasta i parafii. Szczątki św. Wojciecha w srebrnej trumnie spoczywają w centralnym miejscu katedry. Legendy mówią,że Bolesław Chrobry wykupił zwłoki św. Wojciecha za tyle złota, ile ważyły i przywiózł je do Gniezna. Potężny pomnik Chrobrego ,który właśnie w Gnieźnie został w 1000r. koronowany na pierwszego króla Polski,można podziwiać przezd wejściem do katedry. W katedrze koronowani byli również Mieszko II Lambert, Bolesław II Szczodry, Przemysł II,Wacław II. Stąd też miasto Gniezno nazywane jest miastem królewskim. Wiąże się z nim także powszechnie znana legenda o Lechu,Czechu i Rusie i początkach państwa polskiego. Lokalizacja Gniezna przywodzi na mysl Rzym,ponieważ tak samo jest położone na 7 wzgórzach.

, Danusia
, Danusia

Osobne wejście prowadzi na wieżę ( płatne), z której można podziwiać wspaniały widok na okolice. W dzwonnicy znajduje ogromny dzwon-wielki święty Wojciech ( waga 6,3 t,wys.150cm).Władysław IV przywiózł go z wyprawy do Moskwy. Obok katedry rozściąga się Plac św. Wojciecha, a ulice Starego Miasta prowadzą prosto na piękny Rynek.

Gniezno katedra, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Archikatedra w Gnieźnie, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Gniezno, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Gniezno, Danusia
Gniezno, Danusia
Gniezno, Danusia
Gniezno, Danusia
Gniezno, Danusia
Gniezno, Danusia
, Danusia
, Danusia
Komentarze 10
2010-07-20
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
22 lipiec 2013 10:25

Właśnie, do kompletu z Biskupinem

wypadałoby zajrzeć kiedyś

pozdrawiam

marian
19 lipiec 2013 23:33

Piękne historyczne miasto. Świetna relacja.

Roman Świątkowski
19 lipiec 2013 20:14

Dwa miejsca bardzo ważne dla historii Polski Gniezno, Biskupin - fantastyczna wycieczka.

Danusia
19 lipiec 2013 10:26

O tak! Rogalin też,jak najbardziej:-)

Anna Piernikarczyk
19 lipiec 2013 08:16

Malta już wtedy była bardzo atrakcyjna, teraz pewnie jeszcze się tam znacznie pozmieniało na plus. A Kórnik również polecam, choć również i Rogalin, też bardzo ciekawe miejsce.

Danusia
19 lipiec 2013 08:02

W Poznaniu byłam kilkakrotnie,bardziej  towarzysko niż turystycznie,więc liczę,że to miasto jeszcze kiedyś poznam od innej strony. Na razie dobrze zapamiętałam rynek,pręgierz,farę,oczywiście koziołki na ratuszu,zamek,Łazarz,Cytadelę,byłam na paradzie na ulicy św. Marcina,jadłam słynne marcińskie rogale,ale marzy mi się jeszcze Malta i wizyta w Kórniku.

Anna Piernikarczyk
19 lipiec 2013 07:40

Słynne drzwi gnieźnieńskie 🙂 Pięknie, też przy okazji Biskupina zwiedzaliśmy Gniezno, a tak w ogóle to przede wszystkim wtedy Poznań poznawaliśmy.

Danusia
18 lipiec 2013 21:23

Rzeczywiście,biorąc pod uwagę także Biskupin, to była bardzo historyczna wyprawa. Lubię czasem poczytać o tym,co się działo drzewiej na naszych ziemiach...

Ela
18 lipiec 2013 20:44

[cytuj autor=' mokunka']Pięknie  Danusiu, ciekawie , szczwgólowo i za historia w tle 🙂 pozdrawiam🙂 [/cytuj]

Zgadzam się z Mokunką. Super. Pozdrawiam

mokunka
18 lipiec 2013 17:39

Pięknie  Danusiu, ciekawie , szczwgólowo i za historia w tle 🙂

pozdrawiam🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Marcinkowo Górne

Marcinkowo Górne

Pomnik Leszka Białego

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024