, Danusia
, Danusia

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki

Komentarze 3
2011-07-23

Bez przewodnika turystycznego trudno byłoby nam trafić do tego miejsca. Zresztą wcześniej nawet nie wiedzieliśmy,że istnieje i że właśnie tu, w Istebnej Wilcze 340. To dom rodzinny dziadków Jerzego Kukuczki.Mieszkał w Katowicach,ale przyjeżdżał tu na wakacje. W maleńkiej izdebce zgromadzono pamiątki po tym wielkim himalaiście. Przemiła pani omawiała nam z wielkim wzruszeniem każdy przedmiot,medal,dyplom,każdą fotografię związaną z kolejnymi górskimi wyprawami. Dopiero na koniec wizyty dowiedzielismy sie,że to żona p. Jerzego Kukuczki,Celina. Mimo,że od śmierci jej męża minęło sporo lat,wciąż z wielkim oddaniem pielęgnuje jego pamięć ,spędza wakacje w Istebnej ,cierpliwie i z wielkim przejęciem opowiada turystom o wyprawach swojego męża. Tego sie nie da opisać,to trzeba od niej usłyszeć. Nazwisko Kukuczki zna chyba każdy Polak,ale nie każdy wie,w jakich warunkach organizowął swoje pierwsze wyprawy w góry. A ograniczenia i utrudnienia w czasach komunizmu były ogromne. Wiele elementów sprzętu wysokogórskiego Kukuczka wykonał sam. Był prawdziwym miłośnikiem gór,pasjonatem wspinaczki. Spośród 14 zdobytych osmiotysięczników 10 zaliczył wspinając się nowymi trasami lub zimą ,w ekstremalnie ciężkich warunkach.W 1988 w Calgary wspólnie z Reinholdem Messnerem otrzymał srebrny medal olimpijski.Zginął podczas wyprawy na Lhotse, na wysokości 8300m. Jego ciało do dziś spoczywa w głębokiej górskiej szczelinie. U stóp góry postawiono tablicę pamiatkową,tablica taka znajduje się także na Tatrzańskim Cmentarzu Symblicznym pod Osterwą. Wyszlismy z Izby bardzo poruszeni,pełni głębokich przemysleń i wzruszeń.

, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
17 lipiec 2013 19:25

To był jeden z najwybitniejszych wspinaczy w dziejach, chociaż może to złe ujęcie sprawy.

Chodzi o coś więcej niż osiągnięcia, odszedł napewno przedwcześnie, ale to co przeżył...

Himalaizm - z tamtego pokolenia wspinaczy więcej pozostało w górach niż żyje wśród nas.

Nie mnie to oceniać, niewątpliwie najbliżsi ponoszą najwyższą i niechcianą cenę.

Właśnie pochowano Tomka Kowalskiego na Broad Peak. Ciała Macieja Berbeki nie odnaleziono. Pod Gasherbrumem zginął Artur Hajzer.

A jednak góry mają magnetyzm i oferują coś co powoduje że świadomie ponoszą ryzyko.

mnie nie trzeba tego tłumaczyć

Cześć ich pamięci

MA

 

 

 

 

mokunka
17 lipiec 2013 13:30

 Danusiu , ładnie opisałaś i przedstawiłaś postać Jerzego Kukuczki. W Katowicach -w dzielnicy Bogucice  jest tablica upamięniająca tego naszego wybitnego alpinistę. Tablica jest wmurowana , na kamienicy , w której mieszał.

pozdrawiam🙂

Ela
17 lipiec 2013 09:58

Super, bardzo ciekawe miejsce. 

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022