Osada Średniowieczna, mokunka
Osada Średniowieczna, mokunka

Osada Średniowieczna w Górach Świętokrzyskich

Komentarze 10
2013-07-15

Niewielka miejscowość Huta Szklana , w gminie Bieliny u podnóża Łysej Góry może nie różni się wiele od innych wiosek w świętokrzyskim. To jednak tylko pozory. Tam bowiem w Centrum Turystyki i Tradycji powstała Średniowieczna Osada. Pięknie wkomponowana w krajobraz.

Wchodzimy drewnianą bramą, mijamy palisadę i …wydaje się, że cofnęliśmy się w czasie! Domy a może raczej drewniane chaty kryte strzechą, ziemianki, drewniane wozy, drewniane naczynia. Inny świat.

Średniowieczna Osada, mokunka
Średniowieczna Osada, mokunka

W chatach lub przed chatami w trakcie codziennych zajęć z epoki zastajemy : szewca, kowala, prządkę , zielarkę oraz bartnika. Jest też pani garncarka , która mimo ręki na temblaku , wykonuje swoje obowiązki. Widać potwierdza się przysłowie, że „Nie święci garnki lepią” !

Najbardziej rozmowna pani zielarka częstuje , upieczonymi na ogniu podpłomykami. Jadalne - choć nie powiem , że smaczne ; upieczone z maki i wody bez użycia soli. Napój z mięty słodzony miodem jest oki.

, mokunka
, mokunka

Szewc demonstruje swoje dzieła, podobnie jak prządka. Na samym końcu osady napotykamy bartnika. Ma ule , chętnie opowiada, lecz pszczół nie ma. Podobno nie przetrwały zimy. A może po prostu dla bezpieczeństwa zwiedzających ?

Spacerujemy po osadzie. Wszystko można dotykać, wszędzie wejść. Najbardziej zainteresowane są dzieci choć i dla dorosłych też jest ciekawie. Podobna osada znajduje się ( od rok ) w Inwałdzie , tuż obok Parku Miniatr. Byłam tam w sierpniu 2012 ; wtedy też ją opisałam . Trudno ocenić, która ciekawsza. Obie fajnie , ciekawie zorganizowane. Może na korzyść tej świętokrzyskiej przemawia umiejscowienie w tak pięknym otoczeniu 🙂

, mokunka
, mokunka
Średniowieczna Osada w Górach Świętokrzyskich, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Średniowieczna Osada Huta Szklana, mokunka
Osada Średniowieczna Huta Szklana, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

marian
19 lipiec 2013 23:25

Lubię takie klimaty.

mokunka
17 lipiec 2013 13:05

Romku aparat ten sam. A foty poprostu robione w słoneczny dzień 🙂

pozdrawiam : )

Roman Świątkowski
16 lipiec 2013 20:31

[cytuj autor='M Ela']I kolejne rewelacyjne miejsce, super, bardzo mi się podoba. Na 6+ [/cytuj]

Zgadzm się z Elą bardzo ciekawe i mało znane. A dzięki Tobie już znane i za to 6+ . Fajne fotka ( czy już nowym aparatem).

Krzysztof Dorota
16 lipiec 2013 19:52

O to agroturystyka fajna sprawa pozdrawiamy.

mokunka
16 lipiec 2013 10:03

[cytuj autor='A Maciej'][cytuj autor=' Danusia']Właściwie na Twoje wędrówki brakuje mi tu skali w ocenkach:-) Lubię takie miejsca,gdzie człowiek i mile czas spędzi i jeszcze czegoś się dowie o przeszłości. Za świętokrzyskie relacje masz u mnie dyplom znawcy tematu:-) [/cytuj] popieram z pozdrowieniami [/cytuj]

 

Moi drodzy dzieki Wam, ze czytacie, oglądacie, oceniacie pozytywnie ...ale dyplom znawcy tematu, noo sie Danusia rozpedziła , hihihi 😉 Wszyscy tu jeśtesmy KRAJTROTERAMI. Każdego wędrówki są fajne, ciekawe, interesujące, inspirujące . Każdy inaczej widzi miejsca ,do których dotrze na szlaku swoich wędrówek. Poprostu , jak mówil poeta "Piękna nasza Polska cała..." i na PSz pokazujemy innym to ,co sami zobaczyliśmy 🙂

pozdrawiam 🙂

Ostatnio edytowany: 2013-07-16 11:28

Maciej A
16 lipiec 2013 08:44

[cytuj autor=' Danusia']Właściwie na Twoje wędrówki brakuje mi tu skali w ocenkach:-) Lubię takie miejsca,gdzie człowiek i mile czas spędzi i jeszcze czegoś się dowie o przeszłości. Za świętokrzyskie relacje masz u mnie dyplom znawcy tematu:-) [/cytuj]

popieram

z pozdrowieniami

Anna Piernikarczyk
16 lipiec 2013 08:37

Super, bardzo lubię takie miejsca, być może do Inwałdu do tej nowej warowni się wybierzemy w tym roku.

Danusia
16 lipiec 2013 07:26

Właściwie na Twoje wędrówki brakuje mi tu skali w ocenkach:-) Lubię takie miejsca,gdzie człowiek i mile czas spędzi i jeszcze czegoś się dowie o przeszłości. Za świętokrzyskie relacje masz u mnie dyplom znawcy tematu:-)

Ela
15 lipiec 2013 22:34

I kolejne rewelacyjne miejsce, super, bardzo mi się podoba. Na 6+

super ekologicznie  .

 

Pozdrawiam Karol 

Zwiedzone atrakcje

Bieiny

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023