, mokunka
, mokunka

Spacerem po Bodzentynie

Komentarze 10
2013-07-13

Miasteczko Bodzentyn zwane kiedyś Bodzęcinem powstało w XIV wieku. Było majątkiem biskupów krakowskich.

W czasie swych długich dziejów , wiele się w Bodzentynie wydarzyło. Już w 1365 wzniesiono tu zamek i otoczono miasto murami obronnymi. Z zamku przebudowanego póżniej na rezydencję zostało sporo ruin, natomiast z murów obronnych pozostało niewiele, tylko w okolicach zamku; w znacznej części porośnięte i mało już widoczne.W XIX wieku był sporym ośrodkiem przemyłowym. Funkcjonowały tam : cegielnia, fabryka porcelany, kużnie i tzw zakłady sukienne.W okresie II wojny światowej działały w okolicy Bodzentyna oddziały partyzanckie AK pod wodzą samego Jana Piwnika-Ponurego.

, mokunka
, mokunka

Choć z zamku zostało w sumie kilka ścian, nie mniej jednak jest tablica informacyjna i –z tego co zauważyłam – jest to miejsce spacerowe. Jeśli już o miejscach spacerowych wspomniałam to w Bodzentynie jest piękny , zadbany park nad rzeką i mini - zalewem. Jedynym mankamentem parku jest to , że leży tuż przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 751 i 752, natężenie ruchu duże , niestety!

Bodzentyn posiada dwa rynki . Obydwa są w trakcie remontu, (ehh teraz ,w śroodku sezonu!) ze środków unijnych. Na pewno będzie pięknie po rewitalizacji. My jednak wykonaliśmy swoisty slalom między kostka brukową, workami z cementem, itd., itp. Na remont rynku "spgląda" zabezpieczona workami figura Św. Floriana, stojąca na niewielkiej kolumnie .

Bodzentyn, mokunka
Bodzentyn, mokunka

Z dawnej zabudowy zachowało się kilka drewnianych domów. Jest ulica pokryta typowymi kocimi łbami, trzeba uważać spacerując. Focimy jeszcze kościół , tuż przy zamku i szybko się zbieramy ,ponieważ trafiliśmy na Dni Bodzentyna i większość przyjeżdżających parkuje gdzie chce i jak chce ; kilka ulic zamkniętych dla ruchu , ze wzgl na przebudowę .”Młynek” się zrobił komunikacyjny!

Opuszczamy to świętokrzyskie miasteczko, z bogatą historią.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Zamek w Bodzentynie, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Bodzentyn, mokunka
Bodzentyn, mokunka
, mokunka
Kościół w Bodzentynie, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Bodzentyn, mokunka
Bodzentyn, mokunka
Rynki w Bodzentynie, mokunka
Rynek w Bodzentynie, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Ela
15 lipiec 2013 08:48

Pisz, pisz jak najwięcej,pokazujesz super miejsce,opisujesz świetnie. Pozdrawiam

mokunka
14 lipiec 2013 20:46

Nooo moi drodzy, "nie wiecie co mówicie" hihihi, bo jeszcze sporo miejsc w świętokrzyskim odwiedziłam ; posegregują foty i w ramach chwil wolnego czasu będe sukcesywnie starała się pisać. Już jestem w domu🙂

pozdrawiam Wszystkich, i piękne dzięki za miłe słowa 🙂

Ostatnio edytowany: 2013-07-14 20:47

Krzysztof Dorota
14 lipiec 2013 19:49

zgadzamy się pokazuj ile chcesz nie ma się co szczypac he he fajnie się to ogląda i czyta .

Roman Świątkowski
14 lipiec 2013 06:52

[cytuj autor=' mokunka']......Ja już myślalam, że za bardzo może zasypuje PSz moimi relacjami (?) a bylam jeszcze w kilkunastu miejscach hihihi. Nie mniej jednak jak przystopuje z wstawianiem,to pewnie sporo wycieczek bedzie "grzecznie czekało" na swoja kolejkę ..., pozdrawiam wakacyjnie 🙂 [/cytuj]

Mokunko zasypuj ile chcesz Swoimi wyprawami - ja na nie czekam, bo fajnne są te Twoje relacje z tych wypraw , wypraw do ciekawych miejsc. Nawet jak byłem czy widziałem to samo miejsce to tak jak kiedyś napisałaś na forum PSz, że każdy inaczej je spostrzega i opisuje. Również pozdrawiam wakacyjnie i dużo ładnej pogody.

mokunka
13 lipiec 2013 19:25

Racja Karolu, baaaardzo udany tydzien. Takie prawdziwe "wagary od życiorysu" , wakacyjny luz i tyle ciekawych miejsc odwiedzonych 🙂

Ostatnio edytowany: 2013-07-13 21:30

ładnie ,ładnie Mokunko . tylko tak dalej ,dalej .

Nie zanudzasz Nas  zwoimi wyprawami. Czekamy na dalsze Twoje opisy .

 

Pozdrawiam Karol 

 

PS. 

to byl wspanialy tydzien z Mokunko  -przyzancie 

 

 

 

 

Ostatnio edytowany: 2013-07-13 19:12

mokunka
13 lipiec 2013 18:11

Noo, kochani "awansowalam na przewodniczkę"  hihihi, a tak poważnie cieszę się, że wycieczki są czytane i pozytywnie odbierane🙂

   Ja już myślalam, że za bardzo może zasypuje PSz moimi relacjami (?) a bylam jeszcze w kilkunastu miejscach hihihi. Nie mniej jednak jak przystopuje z wstawianiem,to pewnie sporo wycieczek bedzie "grzecznie czekało" na swoja kolejkę ...Zdjęcia z ubiegłorocznych kilku czekają i czekają w komuterze 🙂

Jutro wracamy do domu, pozdrawiam wakacyjnie 🙂

Krzysztof Dorota
13 lipiec 2013 14:42

Mokunko ładnie sobie poczynasz po tym świętokrzyskiem he he fajnie się ogląda twoje relacje.

Maciej A
13 lipiec 2013 13:14

[cytuj autor=' Danusia']Fajna sprawa,kolejne ciekawe miejsce świętokrzyskie do kolekcji:-) Z twoich relacji powstaje mini -świetokrzyski przewodnik turystyczny,co mnie bardzo cieszy:-) [/cytuj]

dokładnie

pozdrawiam Przewodniczkę

Danusia
13 lipiec 2013 11:08

Fajna sprawa,kolejne ciekawe miejsce świętokrzyskie do kolekcji:-) Z twoich relacji powstaje mini -świetokrzyski przewodnik turystyczny,co mnie bardzo cieszy:-)

Zwiedzone atrakcje

Bodzentyn

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022