, Danusia
, Danusia

Gierłoż, Mamerki

Komentarze 10
2012-08-10

Wilczy Szaniec

Gierłoż to miejsce,które Adolf Hitler obrał sobie za kwaterę główną. To tutaj pobudowano prawdziwe betonowe miasto ,w którym stacjonowało wojsko i mieszkali niemieccy wojskowi oficjele. Wojenne kwatery,otoczone i dobrze zamaskowane dziką przyrodą miały stanowić strategiczne miejsca dowodzenia,a jednocześnie schronienia dla wodza III Rzeszy i jego świty ( Goebels,Goering,Borman,Himmler i inni). Jadąc tam wyobrażalismy sobie,że bunkry to budowle raczej osadzone w głębi ziemi,zamaskowane z wierzchu. Tymczasem zobaczyliśmy potężne betonowe budowle wyniesione nad poziom ziemi. Było to dla nas sporym zaskoczeniem,choć po zwiedzeniu poniemieckich sztolni na Dolnym Śląsku powinniśmy już wiedzieć,że beton był ulubionym budulcem Niemców w tamtych czasach. W swoim Wilczym Szańcu Hitler czuł się pewnie i bezpiecznie. Nie sądził zapewne,że to tutaj właśnie będzie miał miejsce zamach na jego życie. Dokonał tego 20 lipca 1944r.pułkownik Claus von Stauffenberg,który wniósł na naradę teczkę z bombą z opóźnionym zapłonem. Niestety,z powodu niefortunnego postawienia teczki,zamach nie powiódł się, wybuch bomby nie zabił ,a jedynie poranił Hitlera.Wyrok śmierci został natomiast wydany na zamachowca. W dalszych aresztowaniach śmierć poniosło ok 180 osób podejrzanych o związek z puczem i zamachem. Wydarzenie to było jednak ewenementem,ponieważ zawiódł znakomity system zabezpieczeń,rozbudowany wokół kwater: zaminowane pola,schrony z płaszczami z żelbetonu,siatki maskujące,sztuczne drzewa,podwójne ogrodzenia z siatki drucianej, pełne przygotownie kwatre na wypadek zagrożenia ( agregaty prądotwórcze,własne ujęcia wody,ogrzewanie,bezpośrednie połączenie telefoniczne z Berlinem,bocznica kolejowa). Na terenie Wilczego Szańca Hitler przebywał od 1941r. do 1944r. Wyjechał,gdy front przesunął się niebezpiecznie blisko.Razem z nim wywieziono z kwatery wszelką dokumentację,a w styczniu 1945r.wysadzono i zniszczono większość obiektów zacierając ślady. Do dzisiaj nie jest znane pełne rozplanowanie wszystkich kwater.

, Danusia
, Danusia

Parking jest spory,ale płatny. Na terenie obiektu jest WC, strzelnica,bezpłatne kino przedstawiające film o Wilczym Szańcu.Można kupic pamiątki,wynająć przewodnika ( czekamy aż uzbiera się grupa),można też zwiedzać na własną rękę,w dowolnym tempie.

, Danusia
, Danusia

Mamerki

Tu z kolei mieściła się kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych. Został wybudowana w odległości 18km od kwatery głównej Hitlera. Teren kwatery to trzy strefy: "Fritz" (Fryderyk), "Quelle" (źródło) i."Brigitten Stadt" (miasto Brygidy).Bunkry na tym terenie są praktycznie niezniszczone.Ciekawostką jest możliwość zwiedzania ich w całości,od wewnątrz, z wykorzystaniem silnych latarek,które otrzymujemy razem z biletem przy wejściu.Jest również wieża widokowa skąd rozściąga się piękny widok na jezioro Mamry. Przy wejściu jest mini-wystawa niemieckiego umundurowania i wyposażenia wojennego zołnierzy armii niemieckiej.

, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Bunkry Mamerki, Danusia
, Danusia
, Danusia
Kwatery dowództwa w Mamerkach, Danusia
, Danusia

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Ewelina
13 kwiecień 2014 21:24

piękna wyprawa 🙂

mamerki
13 kwiecień 2014 14:14

W Mamerkach warto zobaczyć muzeum w "Mieście Brygidy"- wrażenia niezapomniane, podziemny 30 m tunel łaczący bunier 28 i 30. W tym roku do zwiedzenia jest również U-boot - odtworzone szczegółowo wnętrza!

 

Maciej A
13 lipiec 2013 11:39

kawał ciekawej historii,

co by było gdyby zamach wtedy się udał?

jakim cudem będąc w Mamerkach na tej wieży widokowej przegapiłem jezioro?

pytania bez odpowiedzi ;-)

pozdrawiam

 

Krzysztof Dorota
12 lipiec 2013 23:26

Ciekawe miejsce Danusiu znalazłas .

Ela
12 lipiec 2013 19:54

Kawałek powojennej historii. Super miejsce pokazujesz Danusiu. 

 

mirosław
12 lipiec 2013 18:52

jestem pod wrażeniem,po przeczytaniu tej relacji zamarzyło mi się że się tam wybiore.

marian
12 lipiec 2013 17:27

Nigdy tam nie byłem a chciałbym tam być. Tyle tych tajemnic  powojennych.Pozdrawiam.

mokunka
12 lipiec 2013 17:03

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Byłem ale dawno temu. Jako nastolatek no może osiemnastolatek - mazury i namiot a przy okazji coś zwiedzić. Fajne czasy. [/cytuj]

 

Noo Romciu- przypomnialeś takie daaawne czasy , kiedy jeździło się pod namiot "z chłopakiem i plecakiem" 🙂))

 

Danusiu szczegółowo opisane, miejsce warte odwiedzenia. Byłam z 10 lat temu.

pozdrawiam🙂

Roman Świątkowski
12 lipiec 2013 15:00

Byłem ale dawno temu. Jako nastolatek no może osiemnastolatek - mazury i namiot a przy okazji coś zwiedzić. Fajne czasy.

ładnie ,ładnie Danusiu . 

Wlasnie w tym tygodniu  mialem tam byc - baza w Gizycku . No i sie nie udalo tym razem.

Po twojej wyprawie czuje sie jakbym tam byl.

 

Pozdrawiam Karol  .

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023