Groń Jana Pawła II - Leskowiec

Komentarze 0
2008-10-02
Groń Jana Pawła II, 890 m n.p.m., szósty co do wysokości szczyt Beskidu Małego, oddalony od Leskowca o ok.1 kilometr. Punkt widokowy na Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry, Pogórze Wielickie i Pogórze Śląskie. Na południowym stoku ok. 100 metrów od szczytu stoi wybudowane w 1932 roku schronisko. Obok schroniska duży węzeł szlaków: czerwony - do Krzeszowa Górnego lub na Przełęcz Kocierską, niebieski - do Tarnawy Dolnej lub do Wadowic, zielony - do Jamnika lub do Andrychowa, żółty - do Czartaka lub do Krzeszowa Dolnego i czarny - do Rzyk Jagódek. Tuż pod szczytem znajduje się kaplica poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II oraz Jego pomnik. Na północnym stoku znajduje się trasa narciarska i dwa wyciągi.
Kamienny pomnik postawiony został na na niemal 3 tonowym głazie, na którym wyryto dedykację: "Największemu pielgrzymowi XX wieku Janowi Pawłowi II, orędownikowi pokoju, Papieżowi wiary, nadziei i miłości."
Poświęcenia pomnika, podczas wielkiej uroczystości, która zgromadziła kilka tysięcy pielgrzymów dokonał biskup bielsko - żywiecki Tadeusz Rakoczy wraz z pochodzącym z niedalekiego Andrychowa bp. Stanisławem Ryłką z Watykanu. Monument na szczycie jest fragmentem większego założenia składającego się dodatkowo z kaplicy i stacji drogi krzyżowej, pobłogosławionych przez przelatującego nad nimi helikopterem Papieża w dniu 16 VI 1999.


Komentarze

Zostaw swój komentarz

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021