, mokunka
, mokunka

GEOpark Kielce czyli rezerwaty przyrody Kadzielnia i Wietrznia

Komentarze 17
2013-07-10

GEOpark Kielce pod tą nazwą kryją się rezerwaty przyrody nieożywionej : Kadzielnia, Wietrznia oraz Ślichowice . Nam udało się odwiedzić dwa z nich. Każdy na swój sposób interesujący. Ciekawe jest to, że dosłownie tuż obok sa domki, domy, bloki . Cudna przyroda kształtowana przez wieki dosłownie w centrum miasta !

Piękne tereny spacerowe. Pełne zieleni oraz ciekawej szaty roślinnej. Najmłodszym –jeśli tak to można ujać – biorąc pod uwagę date utworzenia rezerwatu jest Rezerwat Wietrzna. Powstał w 1999. Teren objęty ścisłą ochroną to skały głównie wapienie i dolomity. Pięknie zagospodarowany , wydzielone są ścieżki. Tablice informacyjne oprócz wiedzy przekazują nam na mapce położenie danego miejsca na tle całości rezerwatu. Część rezerwatu na podjazdy dla niepełnosprawnych !

Rezerwat Wietrznia, mokunka
Rezerwat Wietrznia, mokunka

Jednak najciekawsze –dla wytrwale wędrujących po rezerwacie jest dotarcie do budynku dydaktycznego GEOparku. Tam czeka na nas wystawa przestrzenna obrazująca epoki geologiczne naszej planety. Super zaaranżowana na kilku poziomach w tym przeszklonym na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Najciekawsza jest tam tzw kapsuła –wehikuł czasu w 5D. Nowe technologie …w pokazywaniu dziejów ziemi i podróży do jej wnętrza. Fotele ruszają się w czasie projekcji, zmienia się temperatura(dość znacznie), zostajemy zroszeni woda,…uderzeni spod fotela płetwa pra-ryby, odczuwamy dym i kurz wulkaniczny, który rozpylony jest w pomieszczeniu wehikułu. Przeżycie dla ludzi o mocnych nerwach 🙂

, mokunka
, mokunka

Jestem pod ogromnym wrażeniem.

Rezerwat Kadzielnia, utworzono na terenie dawnego kamieniołomu w 1962 roku. Jego budowa geologiczna to głownie wapienie. Najwyższym wzniesieniem, położonym dosłownie w centralnym miejscu Rezerwatu Kadzielnia jest tzw Skała Geologów. Wzniesienie widoczne z ulicy! Wokół tego skalnego wzniesienia utworzyła się naturalna fosa. Wygląda to malowniczo. Na terenie Kadzielni jest wiele tarasów widokowych, z których można podziwiać te okazy przyrody nieożywionej. W Kadzielni, w tym pięknym otoczeniu jest ogromny kielecki amfiteatr . Jest tam tez jaskinia, która powstała z połączenia korytarzami 3 jaskiń tzw , Prochowni, Szczeliny i Jaskini Odkrywców . Ciężko do jaskini dostać się bez rezerwacji (zwłaszcza teraz w okresie wakacyjnym). Nie wiem czy nam się to uda, ale jeszcze jutro spróbujemy 🙂 może dla wytrwałych jednak będzie możliwość wejścia ?

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Świętokrzyskie oczarowuje mnie coraz bardziej 🙂

, mokunka
Rezerwat Wietrznia w Kielcach, mokunka
, mokunka
, mokunka
Wietrznia w Kielcach, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Geopark w Kielcach, mokunka
, mokunka
, mokunka
Geopark, mokunka
, mokunka
, mokunka
Geopark Kielce, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Kadzielnia, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Rezerwat Kadzielnia w Kielcach, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Rezerwat Kadzielnia, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Katarzyna Jamrozik
24 listopad 2013 09:58

Też tam kiedyś zbłądziliśmy, cztery lata temu. Niestety zwiedziliśmy tylko Kadzielnie, która faktycznie robi wrażenie wyrastając nagle pomiędzy blokami. Trwał wtedy także remont muszli koncertowej.I jeszcze zahaczyliśmy o Doline Gadów. Jak jeszcze kiedyś będziemy w tamtych rejonach to dzięki Tobie będę wiedziała co jeszcze tam zwiedzić

Maciej A
14 lipiec 2013 21:05

oj, też jestem pod wrażeniem

pozdrawiam

mokunka
11 lipiec 2013 21:04

Karolu , podobny do tej foty dawnej Huty Józef w Samsonowie jest dawny Zakład Wielopiecowy w Bobrzy. Jak zerknęła na wstawiona przez ciebie fote myslałam, że to właśnie zdjęcie z bobrzy.

pozdrawiam🙂

Mokunko. tymi twoimi Kielcami przypomnialas mi moja  wypawe w kieleckie w 2011 r.  

  objezdzalem Kielce  dookola ( lacznie z Wachockiem ) .

po drodze napotkalem  ciekawe miejsca i miejcowosci . 

Otóż okazuje sie  ze :

przejezdalem  droga  750  kilka razy kolo dębu Bartek -najstrszy dab w Polsce  

po drodze  (nr 750) zwiedzilem  hute Józef ( zrujnowana ) w miejc. Samsonow  gdzie jest  Muzeum Regionu  Ziemi Samsonowskiej ..

ladne  i ciekawe strony  z przemylymi ludzmi .

zabralem  ze soba  do domu kilka skal ( za przyzwoleniem )

ktore robia furorę w moim ogrodzie   -bo sa  jak z ksieżyca. -czerwone , w prążki i w paski  .

 

Pozdrawiam  Wszystkich  Karol 

 

 

Ostatnio edytowany: 2013-07-11 14:40

Anna Piernikarczyk
11 lipiec 2013 10:18

Nie geolog, geograf 🙂 Choć w jaskiniach trochę siedziałam 🙂

mokunka
11 lipiec 2013 09:01

Dorka i Krzych , ooo juz widzę, że Wasza fota też z kadzielni🙂 a skoro byaś na Zlocie Czarownic  to ...trzeba bylo mnie zabrać, hihih  "Co dwie czarownice , to nie jedna" 🙂))

 

Danusiu pytalas o noclegi. Ja wykupilam z gruponu, jestesmy kilka km za KIelcami, w stronę Św.Katarzyny. Napisze na priva, żeby info nie było potraktowane jako kryptoreklama🙂

 

Aniu, tak pomyślalam, że mogłaś byc w kadzielni, wszak z wykształcenia geolog jesteś 🙂

pozdrawiam🙂

Anna Piernikarczyk
11 lipiec 2013 08:02

Ciekawe miejsce 🙂 Kiedyś podobnie jak Ty, przy okazji jaskini połaziliśmy trochę po tamtejszych kamieniołomach w poszukiwaniach jakiś ciekawych geologicznych okazów 🙂

Danusia
11 lipiec 2013 07:45

A czy mogę zapytać, co z noclegami w tych rejonach?  Jesteś w hotelu,pensjonacie itp?

Danusia
11 lipiec 2013 07:42

Ja też zazdraszczam i to jak!:-) Pozytywna wyprawa i jaka zwykle ciekawa relacja .

marian
10 lipiec 2013 23:34

Fajne miejsce. Piątka.

Krzysztof Dorota
10 lipiec 2013 23:18

Mokunko ładnie obfociłaś Kadzielnie  o i jest amfiteatr 2 czy 3 tygodnie temu był tam koncert zlot czrownic he he transmitowany w tv .

Ostatnio edytowany: 2013-07-10 23:21

beata
10 lipiec 2013 22:42

Kadzielnia... wspomnienia studenckie...cudowne miejsce i wiele okazów paleontologicznych 🙂

mokunka
10 lipiec 2013 22:28

[cytuj autor='M Ela']To takie pozytywne zazdroszczenie bo mobilizuje do pokazania czegoś nowego, do poszukiwań ciekawostek.  [/cytuj]

 

Tak, Tak Elu ; dlatego ja używam w takim przypadku słowa "zazdraszczam" a nie normalnie zazdroszczę...to jest właśnie zazdraszczanie pozytywne, motywujące 🙂. Takie słówko na potrzeby PSz .Podobnie jak "obfocić" i '"spacerzyć" 🙂))

 

Karolu , hmmm w kamieniołomy też czasem trzeba 🙂))

pozdrawiam🙂

ladna wyprawa.

zabierasz nas w kamieniołomy ?.

 

Pozdrawiam karol

Ostatnio edytowany: 2013-07-11 14:19

Ela
10 lipiec 2013 21:36

To takie pozytywne zazdroszczenie bo mobilizuje do pokazania czegoś nowego, do poszukiwań ciekawostek. 

mokunka
10 lipiec 2013 21:22

Ela, spokojnie: ) ja za to nie poznałam tylu izerskich tajemnic , które Ty nam opisujesz !  Inna sprawa, ze ja czytając niektóre relacje też trochę "zazdraszczam", że nie mogłam tam być.

pozdrawiam 🙂

Ela
10 lipiec 2013 21:15

Super,robię sie coraz bardziej zielona z zazdrości🙂) a tak poważnie rewelacja, bardzo mi sie podoba. Pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022