Rynek w Koziegłowach
Rynek w Koziegłowach

Koziegłowy i Koziegłówki

Komentarze 5
2013-07-07

Koziegłowy to małe historyczne miasteczko na zachodnim krańcu Jury, koło Jeziora Porajskiego. Można tu zobaczyć zrwitalizowany ładny Rynek z fontanną z trzema kozimi głowami, niedaleko zabytkowy kościół Św. Marii Magdaleny, a trochę dalej szpitalny kościół Św. Barbary. Są też ruiny XIV-wiecznego zamku.

Na próżno jednak szukaliśmy na ulicy Częstochowskiej rekordowego kapelusza, wpisanego do Księgi Guinnessa, który powstał w 2006 roku, upleciony przez panie z Koła Gospodyń. Nie wiem czy się zniszczył, czy nie znaleźliśmy go po prostu, ale nie zobaczyliśmy gu, ku rozpaczy naszych dzieci. Miał ponoć wysokość 2,6 m i średnicę 6,5 m. Na uszycie go zużyto 5,5 tys. metrów pasemek uplecionych z łyka osikowego, z czego słyną Koziegowy. W wielu miejscach można tu kupić kapelusze i inne ozdoby wyplatane, m.in choinkowe. Z produkcji choinek również słyną Koziegłowy. Natalka naliczyła 12 szyldów mówiących o choinkach w samych Koziegłowach.

Koziegłowy Rynek
Koziegłowy Rynek

Sanktuarium w Koziegłówkach

Trochę na południowy wschód od centrum miasta znajdują się Koziegłówki, a w nich, przy ul. Kościelnej stoi piękne Sanktuarium Św. Antoniego wybudowane na początku XX wieku w stylu włoskiego renesansu. Świątynia kryje cenne zabytki i relikwie. Na uwagę zasługuje obraz św. Antoniego Padewskiego, namalowany w Rzymie w 1568 roku i poświęcony przez papieża Piusa V. Żywy jest tu kult tego Świętego, przyciągający do Sanktuarium liczne pielgrzymki.

Koziegłowy
Koziegłowy Rynek
Dawny Ratusz
Kościół Św. Marii Magdaleny i Bożego Ciała w Koziegłowach
Kościół Św. Marii Magdaleny w Koziegłowach
Kościół Św. Marii Magdaleny w Koziegłowach
Kościół św. Barbary
Hotel Czardasz
Koziegłówki
Sanktuarium w Koziegłówkach
Sanktuarium Św. Antoniego w Koziegłówkach
Sanktuarium Św. Antoniego w Koziegłówkach

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
15 lipiec 2013 19:07

ładnie to miasteczko wygląda na Twoich zdjęciach

nie ma to jak rodzinne wyprawy

pozdrawiam

mokunka
10 lipiec 2013 18:19

Widzę Aniu, że bardzo lubisz fotografować kościoły.

pozdrawiam🙂

Anna Piernikarczyk
10 lipiec 2013 08:20

Dzięki, tak udana, fajnie się wyrwać z domu choć na 1 dzień 🙂 Szczególnie gdy zwiedza się miejsca, w których wcześniej się nie bywało

Ela
10 lipiec 2013 08:16

Śliczne zdjęcia,i widać że kolejna wyprawa rodzinna bardzo udana.Super.Pozdrawiam

marian
09 lipiec 2013 13:27

Bardzo ładne miasteczko.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Koziegłowy

Koziegłowy

Koziegłówki

Koziegłówki

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022