, mokunka
, mokunka

Opatów – nie tylko podziemna trasa turystyczna

Komentarze 9
2013-07-08

Dalszy pobyt w Górach Świętokrzyskich .Pogoda nam sprzyja. Piękna letnio-wycieczkowa czyli 20 kilka stopni na plusie. Jedziemy dziś w trzy miejsca. Rozpoczynamy w Opatowie. Muszę przyznać, że byłam tam nieco dłużej niż planowałam …lecz absolutnie nie żałuję!

Opatów bowiem to piękne miasteczko a może miasto , z bogatą historią. Pierwsze zapisane wzmianki o Opatowie pochodzą bowiem z 1189 roku! Ciekawie położone, na lekko pofałdowanym terenie .Tam gdzie niskie i stare Góry Świętokrzyskie przechodzą łagodnie w Wyżynę Sandomierską. Nad malowniczo wijącą się rzeczką Opatówką.

, mokunka
, mokunka

Przez Opatów przychodzą szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Niektóre prowadza aż do Sandomierza czy Nowej Słupi (u podnóża Łysej Góry).

, mokunka
, mokunka

Jednak nie ze względu na położenie tam trafiłam. Zainteresowała mnie Podziemna Trasa Turystyczna, analogiczna do tej, którą kiedyś wędrowałam w Sandomierzu. Stworzona w podziemiach dawnych miejskich kamienic, czyli tzw piwnic kupieckich. Trasą administruje obecnie PTTK. Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem - zawsze o pełnych godzinach.

Podziemna Trasa Turystyczna ! Jest ona niezwykle ciekawa; nie tylko bowiem oglądamy podziemia. Łazikujemy po połączonych dawnych piwniczkach, podziwiamy sklepienia (niektóre zachowane z XVI wieku!) lecz oglądamy też tzw piwniczki tematyczne. Są tam wystawy naczyń glinianych; w innej dawnych sprzętów gospodarskich czy poświęcone bohaterom Ruchu Oporu z kilelcczyzny , z okresu II wojny światowej. Nie brakuje też opowieści o duchu podziemi. Duchu płci żeńskiej , zwanym ” podziemną białą damą ”. przewodnik rozpamiętywał się w opowieściach , jak to duch "złośliwie gasi światło". Nawet w jednej ,niewielkiej piwniczce jest manekin udający takową białą damę lecz chyba rzeczywiście coś ma z duchami wspólnego …bo fota z nią nie wyszła, a raczej wyszła zupełnie rozmazana. Inne czytelne, hmmm (!?)

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Jednak sam Opatów warto tez zwiedzić. Spacerkiem z rynku poszliśmy w kierunku jedynej ocalałej i pięknie odrestaurowanej wieży miejskiej, zwanej warszawską. Obecnie jest w niej mini muzeum (bezpłatne) i Informacja Turystyczna.

, mokunka
, mokunka

Tuż obok znajduje się pokaźna Kolegiata Świętego Marcina, naprawdę spora , jak na tak niewielkie miasto. Fakt nie przepadam za zabytkami sakralnymi ale to też kawałek historii i wato tam podejść. W kolegiacie zabytkowe freski i wnętrza do obejrzenia , lecz odpłatnie. Pani sprzedająca bilety dosłownie za próg świątyni nie wpuszcza , bez wykupienia biletu. Klasztor Ojców Bernardynów z XIV wieku , położony kilka minut spacerkiem od Kolegiaty nadal w pełni funkcjonuje.

Ciekawe budynki w Opatowie to ratusz oraz sąd.

, mokunka
, mokunka

Z Opatowa wyruszamy do Ujazu , wiec c.d.n ; zbiera się tego już sporo z wyprawy w Swiętokrzyskie!

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anja
10 maj 2017 10:09

Przynajmniej u Ciebie mogę sobie "dozobaczyć" tą podziemną trasę😉

mokunka
09 lipiec 2013 10:16

Dorka i Krzych  czasem tak trzeba zaszaleć intensywnie zwiedzając , czas wyjazdu ograniczony. Sami wiecie jak intensywnie zwiedzaliście Jurę ; ostatnio 🙂

Elu, staram sie -podobnie jak ty zwiedzic i opisac , twoje wycieczki tez takie fajne, niszowe.Większość miejsc, które opisujesz sa mniej znane ale przez to bardzo, bardzo ciekawe 🙂

Danusiu, ty mieszkasz bardzo blisko morza, też piękne tereny; nie dziwię się jednak, że ciągnie Cie zwiedzać góry czy Jurę. Powoli wczytuję sie w Twoje wycieczki🙂

 

pozdrawiam krajtroterów 🙂

Anna Piernikarczyk
09 lipiec 2013 08:30

Bardzo ładne miasteczko, super wycieczka, odwiedziliśmy je rok temu

Ela
09 lipiec 2013 08:13

Super ,śliczne miejsca odwiedzaszi bardzo ciekawe. Chyba zzielenieje z zazdrości🙂)Zdjęcia na 6.Extra bardzo mi się podoba.Pozdrawiam

Danusia
09 lipiec 2013 07:52

Super wycieczka:-) Podążasz trasą,która zaplanowałam sobie w drugiej połowie lipca zrealizowac.:-) Pozdrawiam.

Krzysztof Dorota
08 lipiec 2013 23:15

Mokunka szaleje he he fajnie fajnie podoba nam się .

Osobiscie ciesze sie bardzo z Twoich wycieczek Mokunko ( najbardziej )  i wycieczek Eli  .

jestescie   Super  Ma- Dam -ki , nie do pobicia. .

 

Pozdrawiam Karol

mokunka
08 lipiec 2013 22:27

Dzieki chłopaki  Karol i Marian ; lubię zwiedzać Polskę. Jest tyle ciekawych i ...mniej znanych miejsc. Fajnie je wyszukiwać , oglądać , obfocić i oczywiście opisać na PSz.

pozdrawiam wakacyjnie 🙂

ladne  , bardzo ladne wyprawy robio sobie Mokunka.

 

Pozdrawiam Karol

 

O-Patów

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023