, Ela
, Ela

Okoliczne zwiedzanie- Szubienica w Złotnikach Lubańskich

Komentarze 8
2013-06-23

Piękna niedziela, więc szkoda siedzieć w domu. Wybieramy się na pobliskie zwiedzanie okolic. W planie było połazikowanie w okolicach Zamku Czocha, a skończyło się na Szubienicy w Złotnikach Lubańskich.

Obiekt znajduje się na wzniesieniu 348m n.p.m. w pobliżu Zapory Złotnickiej, i widać go już z głownej drogi. Kamienne miejsce strceń pochłoneło wiele istnień ludzkich, zostało wybudowane w 1707r na miejscu stardzej, zapewne drewnianej konstrukcji.

, Ela
, Ela

Była to kamienna studnia o średnicy 600cm i wyskości murów 350cm, na których koronie postawiono cztery kamienne filary. Które to do drugiej połowy XXw. zachowały się do wysokości około 100cm, a pierwotnie były o wiele wyższe. Do wnętrza studni prowadziło 240cm wejście, a od strony zewnętrznej zamocowany był podest egzekucyjny. Całość była wykonana z łamanego kamienia granitowego.

Dawny właściciel Zamku Czocha, hrabia Edgard Otto von Uechtritz, chcąc "ożywić" misteczko turystycznie, wpadł na dość dziwaczny pomysł przeprowadzenia "badań archeologicznych" w wyniku których odkryto obok dawnej szubienicy, szczątki ludzkie. Były one potem atrakcją, bo zostały eksponowane w ..... zajeździe w Złotnikach Lubńskich. O dziwo pomysł wypalił i zainteresowanie turystów wzrosło.

, Ela
, Ela

Po II wojnie światowej, gdyby nie dyrektor założonego ośrodka wypoczynkowego Elektrowni "Turów" zaniedbany obiekt uległby całkowitemu zniszczeniu. Przed całkowitą zagładą, uratowała go wyobraźnia i dobre chęci. Szubienice która kształtem przypominała basztę, wykorzystano do stworzenia pseudorycerskiego zameczku.Rozebrano kamienne filary,dostawiono wieżyczkę, a basztę podwyższono do 10m. Całość tej dziwnej adaptacji wieńczą współczesne blanki i fantazyjny mur obronny.

Obecnie teren jest przeznaczony na spotkania integracyjne, wesela, biesiady. Tylko sęk w tym, że biesiadnicy, bawiący się w najlepsze do białego rana, niewiedzą, że bawią się na " wyklętym cmentarzysku", gdzie pod ziemią mogą nadal spoczywać ludzkie szczątki.

, Ela
, Ela
, Ela

Zwiedzanie Szubienicy można połaczyć ze zwiedzeniem Zapory Złotnickiej i odbyć piękny spacer.

, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Witam Ele. Wszyscy cieszymy sie  bardzo .

 

Pozdrawiam Karol 

Ela
03 lipiec 2013 08:59

Karolku nie mam żadnych problemów 🙂)

mokunka
02 lipiec 2013 23:09

Fajne i ciekawe Elu. Mieszkasz w arcyciekawych okolicach!

pozdrawiam 🙂

super ELU.

na poczatku przerazilem sie czytajac  twoja wyprawe.

 

cyt" skonczylo sie na szubienicy .--br. br.

 

podrawiam Karol

Ostatnio edytowany: 2013-07-03 11:37

Ela
02 lipiec 2013 20:13

Dziękuję za miłe słowa🙂

Krzysztof Dorota
02 lipiec 2013 19:50

Eluś ciekawa budowla fajne okolice ale wyłowiłaś ciekawostkę super , pozdrawiamy

Anna Piernikarczyk
02 lipiec 2013 08:02

Też mi się spodobało

marian
01 lipiec 2013 22:17

Bardzo ciekawe miejsca nam ukazujesz.Super relacja .Pozdrawiam.

Zwiedzone atrakcje

Złotniki Lubańskie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023