Czerna
Czerna

Czerna

Komentarze 4
2013-04-15

W malowniczej Dolinie Eliaszówki w południowej części Jury podziwiać można założony w XVII wieku barokowy erem czyli pustelniczy klasztor Karmelitów w Czernej. Ufundowała go Agnieszka z Tęczyńskich Firlejowa. Kompleks tworzy barokowy kościół Św. Eliasza oraz czworoboczny klasztor, w zdobieniach którego wyróżnia się czarny marmur wydobyty w pobliskim Dębniku.

W ołtarzu głównym kościoła będącego sanktuarium uwagę przykuwa zabytkowy obraz patrona - Św. Eliasza, zaś ołtarz boczny kryje słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (Śnieżnej), która w dłoni dzierży szkaplerz.

Klasztor w Czernej
Klasztor w Czernej

Cudowny wizerunek MB Szkaplerznej od wieków słynie cudami, a jego szczególnym orędownikiem był ojciec Józef Kalinowski, przeor tutejszego eremu, kanonizowany w 1991 roku jako Św. Rafał. Jego relikwie znajdują się w kaplicy klasztornej, w sarkofagu będącym jednocześnie ołtarzem.

Co to jest Szkaplerz?

Szkaplerz karmelitański dla świeckich to dwa prostokątne kawałki brązowego sukna, połączone tasiemkami. Opadają one na piersi i plecy. Materiał zdobią wizerunki MB Szkaplerznej i Chrystusa. Szkaplerz w pewnym sensie jest habitem, to znak macierzyńskiej miłości Maryi, a noszenie go mobilizuje do naśladowania Jej stylu życia. Powstał też medalik szkaplerzny. Pierwotnie szkaplerzem nazywano szatę wierzchnią, którą mnisi ubierali na habit w celach ochronnych, a później również jako symbol więzi z Maryją.

Czerna
Czerna
Czerna
Czerna
Woda ze Źródła Św. Eliasza
Czerna
Czerna
Obraz MB Szkaplerznej
O. Rafał Kalinowski
Sanktuarium Czerna
Czerna
Czerna
Cmentarz w Czernej
Diabelski Most w Czernej

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
02 lipiec 2013 08:00

No jeszcze kiedyś fajnie byłoby więcej pochodzić po samej Dolinie Eliaszówki, która też jest piękna i zaciszna jeszcze.

mokunka
01 lipiec 2013 21:39

Racja Aniu do Czermnej warto zajechać, jest  tam pieknie! Zwłaszcza w lecie czy wiosną, wsród zielen - piękne tereny. Bardzo ciekawe jest  nie tylko sankutuarium lecz i pomieszczenia muzealne. 

Niestety bardzo trudny dojazd, bardzo wąska kręta droga ( ledwie miają się dwa osobowe samochody ).

Ela
01 lipiec 2013 21:13

Piekna ta Jura w każdym calu. Super

 

marian
01 lipiec 2013 20:04

Fajne i ciekawe miejsce. Pozdrawiam.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022