Dolina Rudawy
Dolina Rudawy

Rudawa i Dolina Rudawy

Komentarze 3
2013-04-15

Rudawa

Rudawa to wioska, którą kilka lat temu poznałam własnie na Polskich Szlakach, teraz była okazja, aby je odwiedzić. Bardzo ciekawa wioska leżąca na zachód od Krakowa, w której na szczególną uwagę zasługuje kościół Wszystkich Świętych - najstarsza wiejska świątynia w Małopolsce! Piękna jest jej bryła, ale mnie najbardziej zaciekawiło to, że w cegłach, w dolnych partiach kościoła znajdują się dziwne dołki, jak się okazuje, wiercili je dawniej rycerze swymi mieczami przed wyprawami wojennymi, podczas święcenia tych mieczy. Niesamowite, odnaleźć dzisiaj ślad tak dawnych zwyczajów, już całkowicie nierealnych. Przy kościółku warto odwiedzić zabytkowy cmentarz, gdzie między grobami przyklęknął aniołek – rzeźba autorstwa Franciszka Wyspiańskiego – ojca Stanisława Wyspiańskiego.

Na Rynku w Rudawie natomiast zaczyna się niebieski Szlak Warowni Jurajskich, który przemierza całą Jurę, aż do Mstowa koło Częstochowy. Na Rynku poczytać też można o Szlaku Literackim tędy przebiegającym, bowiem Rudawa w XIX wieku skupiała światek artystyczny, m,in pisarzy. Tutaj mieszkała Antonina Domańska - autorka książek „Paziowie króla Zygmunta” czy „Historia żółtej ciżemki”. To w jej willi, zwanej domkiem z wieżyczką przebywał w 1908 roku Henryk Sienkiewicz. Wtedy każdego ranka świeże mleko przynosił mu miejscowy chłopiec Staś Tarkowski, a Sienkiewicz tak go polubił, że później jego imieniem i nazwiskiem nazwał głównego bohatera powieści „W pustyni i w puszczy”.

Dolina Rudawy
Dolina Rudawy

Pisary

Niedaleko Rudawy odwiedzić można Pisary, z dawnym lamusem i zabudowaniami dworskimi. Dopiero teraz się dowiedziałąm, skąd wzięło się powiedzenie "nadaje się do lamusa". Lamusy bowiem służyły jako magazyny, początkowo na bardzo cenne rzeczy, a z czasem, kiedy powstało ich więcej w Polsce, na narzędzia itzw. rupiecie.

Dolina Rudawy

Bliżej Krakowa warto odwiedzić Dolinę Rudawy, jedną z ostatnich niezabudowanych podkrakowskich dolin, choć i tutaj już się proces zabudowy rozpoczyna. Bardzo malownicze miejsce, gdzie lasem szlakiem można dotrzeć na historyczny ostaniec Skała Kmity owiany legendą i wiszący niemal ponad główną drogą. A dołem wije się Rudawa. Legenda mówi o tragicznej miłości rycerza Kmity do Bonerówny, która nie skończyła się szczęśliwie przez fortel ojca dziewczyny i rycerz w rozpaczy rzucił się ze skały w przepaść...

Przełom Rudawy
Przełom Rudawy

Rogate Ranczo
Rogate Ranczo
Rogate Ranczo
Dzwonnica w Rudawie
Rudawa
Kościół w Rudawie
Dołki po mieczach
Szlak Literacki w Rudawie
Początek Szlaku Warowni Jurajskich na Rynku w Rudawie
Domek w Wieżyczką
Lamus w Pisarach
Dwór w Pisarach

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
02 lipiec 2013 08:57

Dzięki Wam 🙂

Ela
02 lipiec 2013 08:39

Świetnie opisane, zdjęcia na 6. Extra

marian
01 lipiec 2013 11:14

Bardzo ciekawe miejsca.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Pisary

Pisary

Dolina Rudawy

Dolina Rudawy

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023