Zamek w Korzkwi
Zamek w Korzkwi

Korzkiew i Giebułtów

Komentarze 5
2013-04-15

W Korzkwi nie byliśmy kilka lat, jak Natalka miała 2 latka, czyli 5 lat temu. Postanowiliśmy więc zobaczyć co się zmieniło na zamku w Korzkwi od tamtej pory. Kolejne prace poczynione, znaczna część zamku odbudowana, dziedziniec bardzo ładny, a dodatkowo weszliśmy sobie do wnętrz zamkowych, które bardzo nam się spodobały, surowe wnętrza dobrze komponowały z klimatem zamku. To kolejny obok Bobolic odbudowany zamek, w którym prywatny inwestor (potomek dawnych właścicieli zamku) dokonuje zmian i podnosi średniowieczną warownię z ruin, przy czym chce udostępnić ją dla turystów, co się ceni.

Na przeciwległym wzgórzu wznosi się kościół który początkami sięga czasów budowy zamku. Obie budowle były fundacji Jana z Syrokomli. Obecny murowany kościół pochodzi z XVII wieku i kryje cenne zabytki, również z czasów wcześniejszych, z pierwszego, drewnianego kościółka. Legenda mówi, że obie budowle były kiedyś połączone rzemiennym mostem wiszący ponad Korzkiewką.

Niedaleko od Korzkwi jest do Giebułtowa - maleńkiej wioski koło Krakowa, w której zachował się bardzo ładny kościół murowany, z początku XVII wieku, ale historia giebułtowkiej świątyni sięga 1000 lat. Wtedy to wystawił tu drewnianą świątynię Władysław Herman - władca Polski, który czekając na potomka, długo wstawiał sie w tej sprawie do Świętego Idziego, a kiedy syn się narodził, władca wystawił wiele takich dziękczynnych kościółków, wszystkie ofiarowując temu Świętemu.

Takie to perełki, mało znane odnaleźć można koło jakże popularnego Krakowa, polecam !

Korzkiew
Korzkiew

 

 

Na dziedzińcu w Korzkwi
Zamek w Korzkwi
Korzkiew
Kościół w Korzkwi
Kościół w Giebułtowie
Giebułtów

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
30 czerwiec 2013 23:19

ladne ciekawe miejce.

Pozdrawiam Karol

marian
29 czerwiec 2013 20:48

Fajny zamek. Miło słyszeć że coś znów odnawiają.Pozdrawiam.

Anna Piernikarczyk
29 czerwiec 2013 12:20

Róznica jest, ale remont raczje trwa nadal, dalsza część zamku jest jeszcze w cegłach, a ponadto ma się tworzyć Muzeum, więc chyba dalej jest na co czekać, ale spokojnie można już oglądać to co jest. 

mokunka
28 czerwiec 2013 20:59

W Korzkwi bylam  na zamku 3 lata temu. Wtedy w jednej cześci trwał jeszcze remont a w tej odrestaurowanej już funkcjonowal hotel. Muszę się w tym roku wybrać! Powiedz mi Aniu czy remont już całkiem zakończony ? Na fotkach widać ogromna rożnicę, z tym co było kiedys!

pozdrawiam🙂

Ostatnio edytowany: 2013-06-28 21:00

Ostatnio edytowany: 2013-06-28 21:02

Krzysztof Dorota
28 czerwiec 2013 18:30

Fajny zamek ładnie odnowiony pozdrawiamy.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023