Studnia w Ryczowie, mokunka
Studnia w Ryczowie, mokunka

Ryczów – malownicza miejscowość i ruiny warowni

Komentarze 8
2013-06-23

Kiedyś na forum zgadałyśmy się z Anią o dworkach na Jurze. Pamiętam, że obiecałam wstawić taki niewielki drewniany w Ryczowie , którego nasz adminka nie znała. Ryczów jednak to nie tylko dworek , w którym obecnie ma swą siedzibę Fundacja „Stara szkoła” i organizowane są warsztaty rzemiosł artystycznych . Dworek jest remontowany (nadal), co bardzo dziś mnie zdziwiło, ponieważ latem ubiegłego roku remont trwa i sądziłam, że teraz już będzie po. Nie mniej jednak wiele się tam już zmieniło!

, mokunka
, mokunka

Dziś najbardziej zmieniała się pogoda. Raz prażyło słońce, za chwilkę wiał wiatr a niebo zasnuwało się chmurami. Widać to dobrze na zdjęciach…

Ruiny zamku w Ryczowie, mokunka
Ruiny zamku w Ryczowie, mokunka

Ryczów oraz przyległe do niego Ryczówek i Ryczów-Kolonia , to w sumie niewielki obszar. Nie mniej jednak pięknie położony. W wielu miejscach na wzniesieniach widać piękne różnorodne wapienne skały o różnych kształtach, formach.

Najciekawsze pasmo ostańców to tzw Gór Straszykowatych czasami możemy spotkać nazwę Gór Straszakowych. Natomiast ostańce mają swoje ciekawe nazwy m.in.: Wielki Grochowiec, Księża Góra, czy Czubatka.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Na terenie Ryczowa są też jaskinie , dostępne jednak dla profesjonalistów, grotołazów. Z jedną z jaskiń ryczowskich zwanych Grotą Żydowską łączy się historia , z okresu II wojny Światowej o ukrywających się w niej Żydach, którym pomagali okoliczni mieszkańcy. Świadectwem historii tych ziem, jest również zbiorowa mogiła żołnierzy AK, którzy zginęli podczas pacyfikacji w 1944 roku. Zbiorowa mogiła wraz z tablicą pamiątkowa umiejscowiona obok drewnianego dworku i remizy strażackiej. Widać, że mieszkańcy dbaja o to miejsce.

Wjeżdżając do Ryczowa , zobaczyć można piękną zabytkową studnię położoną dosłownie (!) na rozstajach dróg a raczej asfaltowych ulic. Studnia jest odremontowana, wygląda bardzo ciekawie.

, mokunka
, mokunka

Najciekawsze w Ryczowie są ruiny niewielkiej strażnicy, z okresu Kazimierza Wielkiego, która przechodziła burzliwe dzieje. Obecnie zachował się z niej niewielki fragment południowej ściany warowni. Podobno zachowana przez wieki część ruin runęła w XX - leciu międzywojennym , na skutek erozji skały , na której strażnica została zbudowana.

Nie mniej jednak jej fragmenty, położona w sosnowo-brzozowym zagajniku, na wysokiej wapiennej skale, na którą trudno się wdrapać są ciekawe i jakże inne od dobrze zachowanych i (co tu dużo mówić ) marketingowo dobrze prowadzonych pod kątem turystycznym , innych jurajskich świadków minionych wieków- warowni , zwanych strażnicami czy zamkami.

Ruiny strażnicy w Ryczowie, mokunka
Ruiny strażnicy w Ryczowie, mokunka

Będąc w Ogrodzieńcu warto podjechać do malowniczego niewielkiego Ryczowa. To naprawdę 5 może 6 km, bliziutko🙂 Dodam jeszcze, że właśnie przez Ryczów prowadzą liczne szlaki piesze i rowerowe. Dobrze oznakowane ; akurat na letnie wędrowki🙂

Ruiny w Ryczowie, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

DoRi
06 lipiec 2013 20:25

Chciałabym w końcu zwiedzić Jurę - oby mi się szybko udało 🙂 Świetna relacja-pozdrawiam 🙂

mokunka
26 czerwiec 2013 13:30

[cytuj autor='Karol Barsolis']witam Mokunke. chyba  na mnie i na Ciebie Ania  sie obrazila . Nie wiem o co chodzi ? .    Pozdrawiam   Karol  [/cytuj]

 

Mogę odpowiedzieć tylko "wiem, że nic nie wiem " 😉

pozdrawiam🙂))

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
25 czerwiec 2013 23:12

witam Mokunke.

chyba  na mnie i na Ciebie Ania  sie obrazila .

Nie wiem o co chodzi ? . 

 

Pozdrawiam   Karol 

mokunka
24 czerwiec 2013 12:29

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Mokunko zostaw coś mi do pokazania :-) Oczywiście to żart a może żal - nie, pewnie że mi się podoba wyprawa, opis i zdjęcia. Życze Tobie fajnej słonecznej pogody i ciekawych wypraw po Jurze, Sosnowcu i okolicy oraz po Polsce. [/cytuj]

 

Romciu, pokazuj wszystyko co udało sie tylko odwiedzić! Każdy z nas -nawet to samo miejsce -widzi nieco inaczej, inaczej je opisze. Ty jeździsz rowerem, napewno dotrzesz w takie miejsca, w które ja niedotarłam 🙂))

Obiecuję 🙂 następne wycieczki z innych regionów Polski, hihihi (bo ubiegłoroczne wakacyjne jeszcze czekaja) a te "jurajskie" gdy tylko pojadę aż kusi, żeby wstawić.

Pozdrawiam🙂 i życze samych udanych wycieczek, z których niejednokrotnie korzystałam zwiedzając okolicę🙂

Roman Świątkowski
24 czerwiec 2013 11:03

Mokunko zostaw coś mi do pokazania :-) Oczywiście to żart a może żal - nie, pewnie że mi się podoba wyprawa, opis i zdjęcia. Życze Tobie fajnej słonecznej pogody i ciekawych wypraw po Jurze, Sosnowcu i okolicy oraz po Polsce.

Ela
24 czerwiec 2013 08:32

Super miejsce, uwielbiam takie. Tajemnicze i urocze. Świetne zdjęcia. Pozdrawiam

marian
23 czerwiec 2013 23:56

Dzięki Tobie poznajemy Jurę  coraz to więcej.Ciekawe miejsca . Dzięki.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
23 czerwiec 2013 23:26

ładnie Mokunka spędzasz  czas  . te  wapienne skaly sa super.

 

Pozdrawiam   Karol 

 

Ps. do  zobaczenia w  nastepnych wyprawach

Zwiedzone atrakcje

Ryczów

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023