Księża Góra 357 m n.p.m.

Kąpielisko, Ola Dzitkowska

Może na początek kilka słów o samej historii Parku : Księża Góra jest najwyższym wzniesieniem na Garbie Tarnogórskim i wznosi się 357 m. n.p.m.
Na jej terenie zlokalizowany jest park, który powstał z inicjatywy naczelnika gminy w okresie międzywojennym - Jerzego Ziętka. Biografowie późniejszego wojewody katowickiego uważają, że był to swoisty poligon przed budową Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku.
Na terenie parku znajdował się wówczas między innymi tor saneczkowy, strzelnica sportowa, grota, lądowisko dla szybowców. W roku 1936 Ziętek otrzymał 5 tys. drzewek z majątku księcia Sapiechy ze Lwowa, które zostały zasadzone na terenie Parku. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych część infrastruktury uległa stopniowej dewastacji, jednak co warto podkreślić wybudowano wówczas kąpielisko, które służy mieszkańcom Radzionkowa do dziś a co najgorsze niewiele się w nim zmieniło od tamtego czasu . Obecnie teren parku jest miejscem częstych spacerów radzionkowian, coraz częściej pojawiają się również głosy o konieczności przywrócenia Parkowi, jego pierwotnej funcji.
Dziś mozna tutaj zobaczyć grotę, pozostałości po torze saneczkowym ukrytym pomiędzy krzakami, lądowisko dla szybowców to dzisiejsze okrągłe boisko do gry w piłkę nożną. Poniżej parku znajduje się wyżej wspomniane kąpielisko "Księża Góra"- od tego roku jest to obiekt MOSIR. Sam basen nie wygląda najlepiej choć nadal w okresie letnim przyciąga wiele młodzieży. Przy basenie mozna również pograć w siatkówkę plażową ( 2 boiska), tenisa oraz piłkę nożną. Miejsca te są oświetlane za opłatą reflektorami. W okresie zimowym uliczki parku słuzą jako tory do jazdy na nartach. Znajduje się tutaj również od niedawna plac zabaw dla dzieci, jest ogrodzony- więc po części chroni go to przed wandalami, jest również wideomonitoring . Plac zabaw jest dość solidnie wyposażony, dzięki czemu przyciąga tu rzeszę ludzi, ale raczej tych młodszych, gdyż ze względu na wysokość położenia , babcie i dziadkowie mają problem z dostaniem się tutaj pieszo, niestety powodem tego jest zbyt strome podejście na Księżą Górę.

Przy dobrej pogodzie można zobaczyć stąd nasze piękne polskie góry, wysokie kominy zagłębia i szyby kopalni.
Ostatnimi czasy nawet doczytałam się w małej gazetce lokalnej , iż ma tutaj powstać Ogród Botaniczny. Zobaczymy w jakim czasie ten pomysł zostanie zrealizowany. Gdy tylko ten temat się ziści, na pewno zostanie to tutaj prze mnie umieszczone 🙂

Grota na Księżej Górze i mój syn :), Ola Dzitkowska
Grota na Księżej Górze i mój syn :), Ola Dzitkowska

Tak więc mamy grudzień 2012 i jak obiecałam tak piszę- na Księżej Górze podczas jesieni zaczęto prace związane z powstawaniem Ogrodu Botanicznego. Powstają nowe alejki, narazie jednak nie są przeznaczone do spacerów na chwilę obecną jest to wielki plac budowy 🙂 ale już nie dłuugo 🙂

Widok na Księżą Górę przed burzą, Ola Dzitkowska
W tle Księża Góra z prawej strony, Ola Dzitkowska
powstała nowa tabliczka z wysokością npm, Ola Dzitkowska
takie okazy grzybów tutaj rosną, Ola Dzitkowska
Avatar użytkownika Ola Dzitkowska
Ola Dzitkowska
Komentarze 1
2008-10-01
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Radek Chojnacki
24 czerwiec 2010 00:18
'Garb Tarnogórski to północna część Wyżyny Śląskiej, zajmuje obszar od Tarnowskich Gór, na zachodzie do Pustyni Błędowskiej na wschodzie. Od południa graniczy z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym natomiast na północy kończy się na wysokości Pyrzowic."
http://garbtarnogorski.w8w.pl
W związku z tym są tam naprawdę większe wzniesienia np:Góra Równa 390 mnpm czy Góra Buczyna 377 mnpm. A najwyższy szczyt znajduje się pod Twardowicami i ma wysokość 398 mnpm.
O garbie można poczytać na stronie:

http://garbtarnogorski.w8w.pl

Zwiedzone atrakcje

Radzionków-krótka historia

Radzionków-krótka historia

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024