, Diana Ostaszewska
, Diana Ostaszewska

szlakiem Zamenhofa..

Komentarze 2
2013-06-08

Czy może być coś piękniejszego niż szlak Esperantystów?

Dnia 8.06.2013 r wybraliśmy się na wycieczkę szlakiem Ludwika Zamenhofa.. Przedstawiam miejsca, które zwiedziliśmy:

CENTRUM LUDWIKA ZAMENHOFA

, Diana Ostaszewska
, Diana Ostaszewska

Warszawska 19, dawniej 15. Budynek powstał przed 1896 rokiem i należał do Markusa Gordona, miał tu swoją siedzibę oddział Ryskiego Komercyjnego Banku.

W 1920 r. rezydował tu Tymczasowy Komitet Rewolucyjny – agenda bolszewickiej władzy, na czele z Feliksem Dzierżyńskim, Feliksem Konem i Julianem Marchlewskim. W sierpniu tego samego roku z piwnicy tego budynku wyprowadzono 16 jeńców, stąd popędzono ich ulicą Warszawską następnie Sienkiewicza w stronę szosy Północno – Obwodowej, gdzie zostali rozstrzelani. W 1922 r. w budynku miał swoją siedzibę oddział łódzkiego Polskiego Akcyjnego Banku Komercyjnego. W 1926 roku Bronisława Woźnicka założyła tu niższe gimnazjum humanistyczne i siedmioklasową szkołę powszechną. Szkoła pani Woźnickiej mieściła się na pierwszym piętrze budynku, na parterze zaś była siedziba związku oficerów rezerwy. Klasy w budynku znajdowały się od strony ul. Warszawskiej, sala gimnastyczna - od strony podwórka. W sali był parkiet i stał fortepian, na którym - podczas zajęć z gimnastyki - akompaniowała uczniom jedna z sióstr Frankiewiczówien, założycielek słynnego Instytutu Muzycznego. Szkolnym lekarzem zaś była dr Irena Białówna, ta, której imię nosi dziś jedna z ulic Białegostoku. Szkoły te istniały do 1939 roku. W 1933 roku z inicjatywy Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet, w głębi posesji powstał pierwszy w Białymstoku Ogród Jordanowski. W 1938 roku, w jednym z pomieszczeń szkoły funkcjonowało biuro werbunkowe zorganizowane przez Komendę Główną Rezerwistów Ochotniczego Korpusu Zaolziańskiego w Warszawie. Po 1944 roku budynek jako mienie opuszczone przejęty został przez skarb państwa. Przez wiele lat mieściły się w nim placówki służby zdrowia. Od paru lat budynek stał pusty i niszczał. W 2008 r. na krótko zainstalowała się tu tzw. „Galeria Bezdomna” w ramach której zorganizowano w budynku wystawę fotografii . W tym samym roku budynek został poddany modernizacji i w dużej mierze został przebudowany, na potrzeby Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło rok później 21 lipca, na parę dni przed obchodami 94 Światowego Kongresu Esperanto w Białymstoku.

, Diana Ostaszewska
, Diana Ostaszewska

12 maja 2010 roku w budynku Centrum im. Ludwika Zamenhofa otwarto pierwszą w Polsce publiczną bibliotekę ze zbiorami w języku esperanto oraz poświęconymi językowi esperanto.

DOM JAKUBA SZAPIRO

, Diana Ostaszewska
, Diana Ostaszewska
, Diana Ostaszewska

Szapiro (Joszo) zainicjował po śmierci Mistrza zmianę nazwy ul. Zielonej na ul. Zamenhofa, organizował wiele imprez esperanckich, prowadził „zieloną” grupę teatralną, uczył Esperanto w Białymstoku i okolicznych miasteczkach (np. Grajewo).W swoim mieście był znany z publikacji wielu artykułów w popularnym „Ilustrowanym Kurierzez Codziennym” jak również jako posiadacz bogatej kolekcji filatelistycznej. Przez ponad 10 lat był delegatem lokalnym, a później krajowym do Światowego Związku Esperanto. Lubiono go jako autora parodii, wśród których najsłynniejszą była sztuka „Pogawędki dobrodusznego wielbiciela Zamenhofa” prezentowana publicznie podczas kilku Światowych Kongresów

50 lat później, w obecności jego kuzynki Felicji Nowak i ówczesnego Prezydenta Białegostoku Lecha Rutkowskiego, na ścianie domu rodzinnego Szapiro umieszczono dwujęzyczna tablicę, przy której co roku w rocznice Jego śmierci gromadzą się esperantyści.

, Diana Ostaszewska
, Diana Ostaszewska

MIEJSCE URODZENIA LUDWIKA ZAMENHOFA

Rodzina Zamenhofów mieszkała w nim do 1873 roku, kiedy to opuściła Białystok przenosząc się do Warszawy. Dom Zamenhofów został rozebrany jeszcze w 1927 roku. Według innych źródeł stał on jeszcze do połowy lat 50-tych XX wieku. Jedynym śladem, przypominającym o tym miejscu jest tablica umieszczona na bloku sąsiadującym z dawną lokalizacją domu Zamenhofów. Tablicy została odsłonięta w 100 lecie urodzin Ludwika Zamenhofa, dnia 6 sierpnia 1959 r. przez uczestników 44 Światowego Kongresu Esperanto odbywającego się w Warszawie. W maju 2008 roku na ślepej ścianie bloku nad tą tablicą powstała ciekawa kompozycja- „mural”, która już z daleka przykuwa uwagę. Namalowana kompozycja składa się z trzech części. Są to dwa balkony i okno umieszczone na wysokości poszczególnych pięter. Na parapecie "okna" pierwszego piętra siedzi Jakub Szapiro, białostocki działacz esperanto, oraz jego przyjaciel Abraham Zbar. Z balkonu wymalowanego na wysokości drugiego piętra wygląda doktor Zamenhof. Z najwyższego balkonu zaś współcześni mieszkańcy Białegostoku z kolorowymi balonikami.

, Diana Ostaszewska
, Diana Ostaszewska

POMNIK LUDWIKA ZAMENHOFA

Nie od razu pomnik zbudowano.
Historyczną "obudową" zajął się Wiesław Wróbel, który przypomniał, że pomnik Zamenhofa na skwerze przy Malmeda ustawiono w 1973 roku. Jego autorem jest Jan Kucz. Dzieje pomnika sięgają jednak znacznie wcześniej. Zachowało się niewiele archiwaliów, ale bezcenną kopalnią wiedzy jest międzywojenna prasa.
- Inicjatywy upamiętnienia Ludwika Zamenhofa pojawiały się już od 1919 roku – opowiada historyk. – Wtedy ulicy Zielonej, nazywanej przez krótki czas Jatkową, z inicjatywy Jakuba Szapiro nadano imię Zamenhofa. W 1927 roku na domu Zamenhofa odsłonięto pamiątkową tablicę.
Rok 1931 przyniósł projekt budowy pomnika w formie ogromnej, bo mierzącej 12 m wysokości, Wieży Babel. Pomysł upadł ze względów finansowych. Kolejne próby pojawiły się po wojnie. W 1959 roku z okazji setnej rocznicy urodzin Zamenhofa ogłoszono konkurs na pomnik. Wygrały trzy projekty, rozpoczęto nawet zbiórkę pieniędzy na realizację jednego z nich. Koszty zaważyły jednak na tym, że w rodzinnym mieście twórcy esperanto stanął pomnik w formie popiersia na granitowej kolumnie.

, Diana Ostaszewska
, Diana Ostaszewska
, Diana Ostaszewska

GIMNAZJUM REALNE

W 1802 r., na skutek reformy oświatowej w Imperium Rosyjskim szkołę przekształcono w Gimnazjum Białostockie, którego uprawniało do przyjęcia na studia wyższe. W 1808 r. gimnazjum przeniesiono do murowanego budynku na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej. Ponowna zmiana siedziby nastąpiła w 1858 r., kiedy to gimnazjum wprowadziło się do obecnego budynku VI LO – klasycystycznego pałacyku przy ul. Kościelnej 9 (dzisiaj Warszawska 8). Budynek, powstały w 1831 r., zajmowały wcześniej m.in. siedziby rosyjskiej administracji oraz szpital wojskowy. Do absolwentów Gimnazjum Białostockiego należą m.in. Ludwik Zamenhof, twórca języka esperanto, a także Ignacy Hryniewiecki, zabójca cara Aleksandra II.

Oprócz tych wszystkich miejsc znaleźliśmy się również w Hotelu Esperanto, gdzie mogliśmy obejrzeć film o esperantystach, a także "zahaczyliśmy" o Restaurację Esperanto Cafe, gdzie mogliśmy porozmawiać na intersujące tematy. Wycieczka zajęła nam cały dzień, wróciliśmy do domów bardzo zmęczeni, ale jakże szczęśliwi, że mogliśmy zobaczyć tak piękne miejsca i dowiedzieć się tyle ciekawych rzeczy. Dla każdego, kto będzie w Białymstoku zaproponuję tę wycieczkę. 🙂

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
16 czerwiec 2013 00:23

ciekawie i historycznie

pozdrawiam

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
15 czerwiec 2013 07:21

ciekawa - historyczna wyprawa .

szkoda ze  jezyk Esperanto nie przyjal sie  jako jezyk uniwersalny na calym swiecie zamiast angielskiego .

Pozdarwiam Karol 

Zwiedzone atrakcje

Białystok/ Centrum Ludwika Zamenhofa

dom Jakuba Szapiro

Hotel Esperanto

Restauracja Esperanto Cafe

miejsce urodzenia Ludwika Zamenhofa

pomnik Ludwika Zamenhofa

Gimnazjum Realne (VI LO)

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023