Kopalnia soli, Sylwia Tomaszewska
Kopalnia soli, Sylwia Tomaszewska

Południowy urok Polski

Komentarze 3
2013-05-04

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Ojcowski Park. Ujrzeliśmy tam takie miejsca jak: grota Łokietka, źródełko miłości, zamek w Pieskowej Skale który był ważnym ogniwem w łańcuchu fortyfikacyjnym broniącym drogi handlowej z Krakowa na Śląsk jak również znajdującą się obok zamku maczugę Herkulesa,czy też zamek w Ojcowie , który był zamikiem warownym wzniesionym przez Kazimierza Wielkiego w w II połowie XIVw.Tego dnia mogliśmy ujrzeć uroki piękna krasowego jak także dowiedzieć się czegoś więcej o historii naszego kraju. Wszystkie te miejsca sa perełką naszego kraju.

Kolejnego dnia byliśmy w Zakopanem. Tam odbyliśmy pieszą wędrówkę do Morskiego Oka, które w tym czasie jest jeszcze w całości pokryte lodem. Nastepnie udaliśmy się na Giewont masyw górski o wysokości 1894 m n.p.m. i długości 2,7 km, który jest najwyższym szczytem w Tatrach Zachodnich położonym w całości na terenie Polski oraz dom do góry nogami.

Morskie Oko, Sylwia Tomaszewska
Morskie Oko, Sylwia Tomaszewska

Trzeciego dnia udaliśmy się do Krakowa oraz Wieliczki. W Krakowie byłiśmy na Wawelu gdzie zwiedziliśmy Zamek Królewski, który był rezydencją królewską o charakterze zabytkowym, o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi.Ujrzeliśmy również Collegium Maius. Następnie udaliśmy sie na rynek gdzie podziwiać można Sukiennice czy też kościół Mariacki, którego codziennie punkt o godzinie 12 grany jest hejnał. Dalej pojechaliśmy do Wieliczki gdzie podziwialiśmy kopalnie soli oraz Zamek Żupny-dawna siedziba zarządu kopalń Wieliczki i Bochni.

Dnia czwartego w drodze powrotnej zajechaliśmy jeszcze do Częstochowy, aby obejrzeć klasztor na Jasnej Górze- jeden z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat, najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Znajduje się tam obraz Matki Bożej Częstochowskiej, oraz zbiór wielu innych dzieł sztuki, najczęściej sakralnej. Na tym miejscu zakończyliśmy swoją wyprawę i udaliśmy się w droge powrotną do domu.

Widok z Giewontu, Sylwia Tomaszewska
Widok z Giewontu, Sylwia Tomaszewska
Krzyż na Giewoncie, Sylwia Tomaszewska
Kościół Mariacki, Sylwia Tomaszewska
Collegium Maius, Sylwia Tomaszewska
Wawel, Sylwia Tomaszewska
Sukiennice, Sylwia Tomaszewska
Częstochowa, Sylwia Tomaszewska
Częstochowa, Sylwia Tomaszewska
Dom do góry nogami, Sylwia Tomaszewska
Jaskinia Łokietka, Sylwia Tomaszewska
Zamek w Pieskowej Skale, Sylwia Tomaszewska
Źródełko miłości, Sylwia Tomaszewska
Maczuga Herkulesa, Sylwia Tomaszewska
Zamek w Ojcowie, Sylwia Tomaszewska

Komentarze

Zostaw swój komentarz

pawelp29
18 czerwiec 2013 09:46

Również mieszkam blisko Krakowa, jednak mnie ciągnie w przeciwną stronę - nad morze 🙂

Ostatnio edytowany: 2013-06-28 12:09

Ostatnio edytowany: 2013-06-28 12:09

Katarzyna Jamrozik
12 czerwiec 2013 20:22

A ja się cieszę, że do tych mieszkam tu na południu Polski i  właściwie w jego centrum bo pomiędzy Krakowem a Katowicami, więc wszędzie mam po środku. Nad morze mnie ciągnie, wszędzie takie samo. Natomiast w górach każdy szczyt inny, inne schronisko, inna jest przyroda w różnych pasmach górskich. Uważam się za szczęściare. W dodatku przy odpowiedniej pogodzie z pokoju widzę Tatry i Babią Górę.

Maciej A
12 czerwiec 2013 20:16

Odspawać się od monitora w takie miejsca napewno warto

pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023