..., Maciej A
..., Maciej A

Babia Góra - pokłon łaskawej Jaśnie Pani Królowej Beskidów

Komentarze 7
2012-10-21

2012.10.21 Zawoja Policzne - Markowe Szczawiny - Perć Akademicka - Babia Góra - Przełęcz Brona - Mała Babia Góra - Hala Czarnego - Markowe Szczawiny - Zawoja Policzne

Wcześnie rano ruszyliśmy autem przebijając się przez gęstą mgłę (jazda jak na warunki była bardzo optymistyczna). Na szczęście dotarliśmy i z Zawoi Policzne, wychodzimy na szlak. W pierwszych promieniach słońca leśnymi drogami / ścieżkami idziemy w kierunku schr. na Markowych Szczawinach. Otaczają nas piękne kolory jesieni dotknięte palcami czułego światła. Ależ ulga że klaruje się pogoda. Podejście w miarę łagodne, gdzieniegdzie w przerwach między drzewami pojawiają się otaczające Zawoję górki. Przy samej drodze mnóstwo grzybów. Smugi światła prześwietlają różnobarwne liście i na dodatek jest naprawdę ciepło jak na październik.

..., Maciej A
..., Maciej A

Po krótkim popasie w schronisku kierujemy się na Perć Akademicką - przyjemnie poprowadzony szlak. Początkowo w miarę łagodnie po skosie w górę, następnie kamienną półką w poprzek zbocza góry. Im wyżej tym piękniejsze i szersze widoki, lasy zostawiamy pod sobą wkraczając w piętro kosówki. Mijamy ubezpieczone fragmenty szlaku (łańcuchy i klamry potrzebne raczej tylko na wypadek trudnych warunków pogodowych) i już stromiej prowadzi nasza droga w kierunku szczytu. Kamienisty szlak (również kosówka zostaje w dole) wyprowadza nas na szczyt Babiej Góry. Łaskawa Królowa ukazała jasne oblicze. Mimo iż wiatr (jak to na Babiej...) chciał urwać głowę a horyzont pokrywał się mgiełką to trzeba uznać nasze szczęście, dlatego z szerokimi uśmiechami chłoniemy widok (360 stopni, a zwłaszcza w stronę Tatr). Zmieniając dla widoku stronę szczytu, z dobrą godzinkę tam spędziliśmy. Jak tylko się dało chowaliśmy się przed dokuczliwym wiatrem za kamiennym murkiem i było pięknie.

W dół schodzimy w stronę przełęczy Brona. Praktycznie zaraz po zejściu ze szczytu wiatr przestaje być dokuczliwy, a wręcz odczuwalny. Ciepło i słonecznie, wspaniałe krajobrazy, naprawdę wyjątkowe zamknięcie ciepłych miesięcy. Kamienisty szlak wkracza znów w kosówkę. Z przełęczy podchodzi delikatnie pod Małą Babią (dłuższy czas leżeliśmy delektując się ciepłym dotykiem słońca w naturalnie osłoniętym zielenią ustroniu) i opuszcza się już bardziej zdecydowanie w stronę Hali Czarnego. Pojawiają się najpierw pojedyncze drzewa, a następnie leśnym duktem kierujemy się na Markowe Szczawiny. Z rzadka już jesteśmy raczeni widokami, przede wszystkim na pasmo Mędralowej. Schronisko i powrotna droga do auta, szybko mija czas. Żegnamy z parkingu gościnną Królową.

..., Maciej A
..., Maciej A

Trasa zajęła nam 10 h. Sporo było delektowania się. Piękny i wybijający się z otoczenia najwyższy szczyt Beskidów. Wspaniałe miejsce na podziwianie wschodów i zachodów słońca, z pełną panoramą i widokiem na Tatry. Zmieniająca się piętrami alpejskimi roślinność urozmaica i dodaje uroku. Raczej należy się spodziewać silnych wiatrów na szczycie, a bywa że i zmiennej pogody. Miłośnikom gór zaleca się zobaczyć.

..., Maciej A
Początek, Maciej A
stok narciarski nad Zawoją, Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
w górę, Maciej A
Mała Babia Góra, Maciej A
piętra roślinne, Maciej A
..., Maciej A
a to sama Królowa, Maciej A
złota jesień, Maciej A
..., Maciej A
idąc w dół, Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
na Babiej Górze, Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
pożegnanie, Maciej A
Schr. na Markowych Szczawinach, Maciej A
w zejściu, Maciej A
kamienny chodnik, Maciej A
..., Maciej A

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
11 czerwiec 2013 14:42

[cytuj autor='A Maciej']może w tym roku uda się jeszcze zobaczyć tam wschód i zachód słońca, byłoby... pozdrawiam   [/cytuj]

... a potem zamieścisz relację i pokażesz piekne zdjęcia!

Czekamy!

Pozdrawiam i życzę aby się spełniło! :-)

Maciej A
10 czerwiec 2013 19:40

może w tym roku uda się jeszcze zobaczyć tam wschód i zachód słońca,

byłoby...

pozdrawiam

 

Danuta
10 czerwiec 2013 14:23

Wspaniały, malowniczy opis, a zdjęcia słońcem malowane.  Ilekroć byłam na Babiej, zawsze trudno się było z nią rozstać, a często wracając przez Sokolicę-  obracałam się do tyłu, żeby jeszcze zapamiętać ten piękny krajobraz! Tatry otulone mgłą to widok niezapomniany.

Hala Czarnego zawsze wiosną obfitowała w czosnek niedźwiedzi i właśnie z nim mi się kojarzy.

Piekna wyprawa Macieju, a dla mnie wspomnieniowa!

Pozdrawiam :-)

Roman Świątkowski
09 czerwiec 2013 15:42

Piekne widoki i super wędrówka

Anna Piernikarczyk
09 czerwiec 2013 08:14

Przepięknie!

Krzysztof Dorota
09 czerwiec 2013 01:20

super , fajna wyprawa 🙂))

 

marian
08 czerwiec 2013 23:52

Piękna wyprawa . Cune widoki.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Babia Góra

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023