, Wioletta Żużel
, Wioletta Żużel

Wycieczka po przepięknej Puszczy Białowieskiej

Komentarze 3
2013-06-07

7 czerwca 2013 roku postanowiłysmy wraz z koleżanką wybrać się na wycieczkę po Puszczy Bialowieskiej. Wybrałyśmy się tam samochodem. ze względu na szybkość dojazdu. Wyruszyłyśmy z Bialegostoku i po ok 2 godzinach dotarłyśmy do tego wspanialego miejsca. Pierwszym punktem do naszej wycieczki było Muzeum przyrodniczo-leśne Białowieskiego Parku Narodowego. Każdy polecał nam te miejsce dlatego postanowiłyśmy je zwiedzić, ale zakładyłyśmy z góry, że bedzie "jak to w muzem", jednak muszę przyznać, że obie byłyśmy mile zaskoczone. Przewodnik, który nas oprowadzał w zabawny, a co najważniejsze w interesujacy sposób przekazał nam podstawowe informacje o Puszczy Białowieskiej. Co mi się zapamiętało najbardziej to to iż Muzeum przyrodniczo-leśne BPN jest najstarszym muzem w polskich parkach narodowych i równocześnie najstarszym czynnym muzeum województwa podlaskiego. w swoich zbiorach posiada wiele cennych kolekcji naukowych i rzadkich okazów. Znajduję sie tam wiele zbiorowisk leśnych m. in. grąd, ols, łęg, bór sosnowy, borealna świerszczyna bagienna. Znajdują się również ekspozycje z sianokosami, bartnictwem, przerobem drewna na terpentynę i węgiel drzewny,a także wąskotorowe kolejki lesne. Nie zabrakło również eskopzycji przedstawiających zwierzęta, grzyby, rośliny w ich naturalnych środowiskach. We wszystkich ekspozycjach wykorzystano wiele środków ekspresyjnego wyrazu: światło sceniczne, dźwięki co ciekawe brzmią jak naturalne odgłosy zwierząt, a także wielkoformatowe, barwne fotografie. Fajną zaletą są rownież znajdujące się komputery wyposażone w ekrany dotykowe, dzięki którym łatwo i szybko można sięgnać po dodatkowe informacje.

Po wyjściu z muzeum udałysmy się na spacer po Parku Pałacowym, gdzie zaczęrpnełysmy świeżego powietrza. Park ten urzadzony jest w stylu ogrodu angielskiego. Spacerowałyśmy po okrągłej ścieżce. Wzdłuż drogi ustawione są tablice z informacjami o spotykanych roślinach, obiektach, o historii parku oraz miejscowości. Spacer po parku nie był długi, ale wrażenie naprawdę wspaniałe.

, Wioletta Żużel
, Wioletta Żużel

Zaciekawił nas Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk, który znajdował się nieoopodal, dlatego też by zaspokoić swoją ciekawość wybrałyśmy się tam. Wizyta w tej placówce była możliwa dzięki uprzejmości kierownika Zakładu- prof. dr hab. Włodzimierza Jędrzejewskiego. Opowiedział nam on nam o pracy tej isntytucji a także realizowanych tematach badawczych. Zobaczyłyśmy wiele ciekawych eksponatów, a także zwiedziłyśmy cały budynek m. in. bibliotekę i pracownię genetyczną. Jednym słowem mogłysmy poczuć się jak studentki z prawdziwego zdarzenia.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był szlak "Drzewa Puszczy" w rezerwacie pokazowym BPN. W rezerwacie pokazały nam się wszystkie zwierzęta. Po raz pierwszy w życiu zobaczyłyśmy na żywo rysia i wilki. Oczywiście hitem były żubry.

, Wioletta Żużel
, Wioletta Żużel

Na koniec dnia wsiadłyśmy w samochód i wyruszyłyśmy do Białegostoku opowiedzieć znajomym o naszej wspaniałej wycieczce. Wyjazd jak najbardziej można zaliczyć do udanych. Każdemu miłośnikowi tego typu wycieczek mogę z pełną odpwiedzialnością polecić Puszczę Białowieską🙂

, Wioletta Żużel
, Wioletta Żużel
, Wioletta Żużel
, Wioletta Żużel
, Wioletta Żużel
, Wioletta Żużel
, Wioletta Żużel
, Wioletta Żużel
, Wioletta Żużel
, Wioletta Żużel
Białowieski Park Narodowy, Wioletta Żużel
, Wioletta Żużel
, Wioletta Żużel
, Wioletta Żużel
, Wioletta Żużel
, Wioletta Żużel
, Wioletta Żużel

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
08 czerwiec 2013 08:29

No tak i umnie tak jak i u Mokunki dość daleko ale fakt pięknie i te fajne wszystkie zdjęcia super. Pozdrawiam

mokunka
07 czerwiec 2013 20:54

[cytuj autor='A Maciej']Daleko, a piękne miejsca pozdrawiam [/cytuj]

 

I jakie cudne foty!

pozdrawiam🙂

Maciej A
07 czerwiec 2013 18:58

Daleko, a piękne miejsca

pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego

Park Pałacowy

Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk

rezerwat pokazowy BPN

Pałac Parkowy

Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk

Rezerwat pokazy Białowieskiego Parku Narodowego

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022