, Justyna Justyna
, Justyna Justyna

aktywny dzień w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej

Komentarze 5
2013-06-06

Jako cel wycieczki wybrałam Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej. Jeden z ważniejszych elementów prowadzonej przez Park edukacji środowiskowej stanowią zajęcia terenowe na ścieżkach dydaktycznych. Są one doskonałym miejscem do kontaktu człowieka z naturą, dlatego też postanowiłam sprawdzić je osobiście. Wybrałam leśną trasę o nazwie „Dolina Jałówki”, która przebiega przez rezerwat „Jałówka”, położony w pobliżu Supraśla. Trasa charakteryzuję się bogatą rzeźbą terenu, jest to zasługa lodowca, który ciekawie go ukształtował. Pokonywanie zboczy o nachyleniu do 30 stopni nie było zbyt męczące (różnica wysokości w rezerwacie „Jałówka” miedzy najniższym a najwyższym punktem terenu wynosi 40m). Idąc trasą możemy podziwiać las mieszany, z czego najciekawiej prezentują się słynne sosny masztowe. W głębi odnajdziemy też zatorfioną dolinę strumienia Jałówka wraz z licznymi jej źródliskami.

Po ścieżce edukacyjnej poruszałam się z mapą turystyczną „Puszcza Knyszyńska” i było to najlepsze rozwiązanie, ponieważ są tam dokładnie opisane i oznaczone miejsca na trasie. Długość trasy wynosi 3km, a jej przejście zajęło mi około 1 godziny. Można więc spokojnie wybrać się tam z pociechami. Na trasie wyznaczono 7 przystanków, co urozmaica spacer. Ścieżka oznakowana jest kolorem czerwonym i prawie w całości przebiega po istniejących drogach.

Puszcza Knyszyńska, Justyna Justyna
Puszcza Knyszyńska, Justyna Justyna

Następnie rowerem udałam się do Restauracji pod Knieją na małą przekąskę. Przejazd zajął mi mniej więcej 15 minut. Po krótkiej przerwie wróciłam do aktywnego wypoczynki i postanowiłam obejrzeć wystawę pt. „ Pospolite drzewa i krzewy Puszczy Knyszyńskiej”. Przedstawia ona najczęściej występujące w rejonie puszczańskim roślinny drzewiaste. Przy każdym gatunku umieszczono informacje o warunkach siedliskowych, budowie morficznej, a także zdjęcia najcenniejszych pomników przyrody. Następnie udałam się do sali etnograficznej i to był już ostatni punkt mojej niedzielnej wycieczki. Musiałam jeszcze zostawić siły na powrót rowerem do Białegostoku.

Dzień był pełen wrażeń, a wycieczkę zaliczam do jak najbardziej udanych.

Puszcza Knyszyńska, Justyna Justyna
Puszcza Knyszyńska, Justyna Justyna
, Justyna Justyna

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
07 czerwiec 2013 15:54

Przyjemne miejsce na aktywny wypoczynek

pozdrawiam

Ostatnio edytowany: 2013-06-07 15:54

Roman Świątkowski
07 czerwiec 2013 10:32

Fajny rowerowy wypad. Ciekawe, piekne tereny jest gdzie jeździć. Pozdrawiam

Ostatnio edytowany: 2013-06-09 16:12

marian
06 czerwiec 2013 22:29

Super wycieczka .Bardzo ładna relacja.Piątka odemnie.

mokunka
06 czerwiec 2013 21:09

Pięknie , ciekawie opisane. Niestety nie znam tych terenów.

pozdrawiam🙂

Ela
06 czerwiec 2013 20:54

Super. Bardzo lubię ścieżki dydaktyczne. Świetna wyprawa. 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

rezerwat "Jałówka"

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022