, Justyna Justyna
, Justyna Justyna

aktywny dzień w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej

Komentarze 5
2013-06-06

Jako cel wycieczki wybrałam Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej. Jeden z ważniejszych elementów prowadzonej przez Park edukacji środowiskowej stanowią zajęcia terenowe na ścieżkach dydaktycznych. Są one doskonałym miejscem do kontaktu człowieka z naturą, dlatego też postanowiłam sprawdzić je osobiście. Wybrałam leśną trasę o nazwie „Dolina Jałówki”, która przebiega przez rezerwat „Jałówka”, położony w pobliżu Supraśla. Trasa charakteryzuję się bogatą rzeźbą terenu, jest to zasługa lodowca, który ciekawie go ukształtował. Pokonywanie zboczy o nachyleniu do 30 stopni nie było zbyt męczące (różnica wysokości w rezerwacie „Jałówka” miedzy najniższym a najwyższym punktem terenu wynosi 40m). Idąc trasą możemy podziwiać las mieszany, z czego najciekawiej prezentują się słynne sosny masztowe. W głębi odnajdziemy też zatorfioną dolinę strumienia Jałówka wraz z licznymi jej źródliskami.

Po ścieżce edukacyjnej poruszałam się z mapą turystyczną „Puszcza Knyszyńska” i było to najlepsze rozwiązanie, ponieważ są tam dokładnie opisane i oznaczone miejsca na trasie. Długość trasy wynosi 3km, a jej przejście zajęło mi około 1 godziny. Można więc spokojnie wybrać się tam z pociechami. Na trasie wyznaczono 7 przystanków, co urozmaica spacer. Ścieżka oznakowana jest kolorem czerwonym i prawie w całości przebiega po istniejących drogach.

, Justyna Justyna
, Justyna Justyna

Następnie rowerem udałam się do Restauracji pod Knieją na małą przekąskę. Przejazd zajął mi mniej więcej 15 minut. Po krótkiej przerwie wróciłam do aktywnego wypoczynki i postanowiłam obejrzeć wystawę pt. „ Pospolite drzewa i krzewy Puszczy Knyszyńskiej”. Przedstawia ona najczęściej występujące w rejonie puszczańskim roślinny drzewiaste. Przy każdym gatunku umieszczono informacje o warunkach siedliskowych, budowie morficznej, a także zdjęcia najcenniejszych pomników przyrody. Następnie udałam się do sali etnograficznej i to był już ostatni punkt mojej niedzielnej wycieczki. Musiałam jeszcze zostawić siły na powrót rowerem do Białegostoku.

Dzień był pełen wrażeń, a wycieczkę zaliczam do jak najbardziej udanych.

Puszcza Knyszyńska, Justyna Justyna
Puszcza Knyszyńska, Justyna Justyna
Puszcza Knyszyńska, Justyna Justyna

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
07 czerwiec 2013 15:54

Przyjemne miejsce na aktywny wypoczynek

pozdrawiam

Ostatnio edytowany: 2013-06-07 15:54

Roman Świątkowski
07 czerwiec 2013 10:32

Fajny rowerowy wypad. Ciekawe, piekne tereny jest gdzie jeździć. Pozdrawiam

Ostatnio edytowany: 2013-06-09 16:12

marian
06 czerwiec 2013 22:29

Super wycieczka .Bardzo ładna relacja.Piątka odemnie.

mokunka
06 czerwiec 2013 21:09

Pięknie , ciekawie opisane. Niestety nie znam tych terenów.

pozdrawiam🙂

Ela
06 czerwiec 2013 20:54

Super. Bardzo lubię ścieżki dydaktyczne. Świetna wyprawa. 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

rezerwat "Jałówka"

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022