Dwór w Bolesławiu
Dwór w Bolesławiu

Bolesław i dwór w Krzykawce

Komentarze 8
2013-04-15

Bolesław to piękna miejscowość na Jurze, niedaleko Sławkowa i Olkusza. Zobaczyć tu można, praktycznie przy głównej drodze, zresztą tak się ona nazywa - Główna, piękny dworek, który został nie tak dawno ładnie odremontowany, bo ponoć wcześniej pozostawał w ruinie. Teraz prezentuje się bardzo ładnie, w zabytkowym parku, w zadbanym otoczeniu. We wnętrzach kryją się Centrum Kultury i kawiarnia, choć byliśmy już za późno i już nie weszliśmy do środka.

Niedaleko od dwroku stoi piękny kościół w Bolesławiu. Biała świątynia z wysokimi wieżami cudnie świeciła w blasku popołudniowego słońca. W środku piękny ołtarz główny w formie podobnej jak tryptyk Wita Stwosza w kościele mariackim w Krakowie. Przed kościołem polecam spacerek po zabytkowym cmentarzu z różnymi nagrobkami z kilku ostatnich wieków.

Z Bolesławia polecam udać się do Krzykawki, to jest w stronę Sławkowa. Bardzo ciekawe miejsce, dla uspokojenia duszy, tu również w zabytkowym parku, z drzewami liczącymi nawet 300 lat, stoi staropolski dworek z XVIII wieku. Bardzo ładna budowla i otoczenie, które często staje sie artystycznym plenerem. W dworku również siedzibę ma Centrum Kultury, działa też pracownia ceramiczna, dlatego można tu zrobić lub kupić ręcznie robione naczynia na pamiątkę. W Krzykawce jest też pomnik na cześć poległych powstańców podczas powstania styczniowego, bo właśnie tutaj miała miejsce słynna bitwa pod Krzykawką.

Nie dotarliśmy już do kirkutu w Krzykawce, który leży gdzieś przy granicy ze Sławkowem. Ponoć jest ładnie zachowany i kryje około 300 macew!

Bolesław
Bolesław
Dworek w Bolesławiu
Kościół w Bolesławiu
Bolesław
Dwór w Krzykawce
Dworek w Krzykawce
Kościół w Krzykawce

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Dominik Dobros
05 czerwiec 2013 23:54

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Masz rację, mnie też 🙂 Szczególnie przy tegorocznej pogodzie 🙂 [/cytuj]

nie rozpieszcza nas tegoroczna, owszem ale mam nadzieję, że jeszcze przybędzie słoneczna i ciepła 🙂

Maciej A
05 czerwiec 2013 21:05

kusi mnie rower i wyprawa w tamte rejony

pozdrawiam

Anna Piernikarczyk
05 czerwiec 2013 12:30

Masz rację, mnie też 🙂 Szczególnie przy tegorocznej pogodzie 🙂

Dominik Dobros
05 czerwiec 2013 12:26

Piękne miejsce...
Urzekło mnie przepiękne zestawienie jasnego kościoła z błękitem czystego nieba. ten błękit . . .

Danuta
05 czerwiec 2013 09:45

Interesujące miejsce ciekawie pokazane Aniu! Dobry pomysł na kolejną wycieczkę! Pozdrawiam :-)

marian
04 czerwiec 2013 19:13

Piękna ta jura i tyle ciekawych miejsc.Ładne zdjęcia.

mokunka
04 czerwiec 2013 18:27

Tak Aniu , to ładne tereny ...niestety bardzo zanieczyszczone przez pobliską kopalnie rud cynku i olowiu. Obecnie nadal funkcjonuje tam Kombinat Górniczo- Hurtniczy "Bolesław"; który w dużej mierze jest odpowiedzialny za degradacje środowiska w tym regionie!

   Szkoda! Pięknie wokół a niestey zamnieczyszczenie powietrza i geby spore, ehhh. Dobrze, że ostatnio coraz większy nacisk kładzie się na ochronę środowiska naturalnego.

pozdrawiam🙂

Ela
04 czerwiec 2013 13:59

Super.Pięknie zdjęcia. Pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021