Bunkier w Chechle
Bunkier w Chechle

Pustynia Błędowska i Olkusz

Komentarze 5
2013-04-15

Wreszcie zobaczyłam Pustynię Błędowską, mam na mysli piach, bo Pustynię już oglądałam, ale z Czubatki w Kluczach, a tam tylko drzewa i trawę widać. Tym razem wybraliśmy się od strony Chechła, z punktu widokowego Dąbrówka widać jak okiem sięgnąć piasek...

Nie mozna wchodzić na teren pustyni bo to wojskowe królestwo, grozi nie tylko karą finansową ale jakims zagubionym niewybuchem. Również i od strony Klucz jest w tym roku Pustynia niedostępna bo trwa rekultywacja, moze i z Czubatki będzie można oglądac pustynię z prawdziwego zdarzenia.

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska

W każdym razie polecam to miejsce - Dąbrówka w Chechle to bardzo fajny zakątek, stoi tu bunkier pomalowany na kolorowo, są głazy na których można odpocząć w piekącym słońcu. My bylismy w kwietniu, wszędzie było dość chłodno, a tutaj skwar kazał nam się rozbierać.

Po egipskich relaksach odwiedziliśmy jeszcze Oklusz - miasto dawne i z górnictwa słynące. To zresztą właśnie to górnictwo spowodowało powstanie pustyni, kiedy w XIII wieku wyrąb lasu na potrzeby przemysłu odsłonił bałtyckie piaski ze zlodowacenia, a dodatkowo poziom wód gruntowych obiżył się.

Dąbrówka w Chechle
Dąbrówka w Chechle

Obecnie Olkusz to piękne zabytkowe miasteczko z okazałą i monumantalną farą - Bazyliką Św. Andrzeja Apostoła, obok której stoi wysoka na 63 metry! Całkiem niedaleko stąd stoi zrekonstruowana baszta - fragment dawnych obwarowań miasta. Baszta i część muru obronnego (ul. Basztowa) zostały odbudowane z dwóch rodzajów kamienia - fragmenty z charakterystycznego czerwonego piaskowca olkuskiego przedstawiają stan obwarowań w XIV wieku, kiedy to baszta była otwarta od strony miasta i miała wysokość muru. Podobnie jak on była zwieńczona blankami (tzw. zębami), w których chowali się łucznicy. Wyższa część zrekonstruowana z białego wapienia uwidacznia wygląd baszty z XV wieku, kiedy to ją nadbudowano i zadaszono.

Stąd blisko do olkuskiego Rynku, który jest obecnie rewitalizowany, cała płyta rynku jest wymieniana, kamieniczki odnowione, a badania archeologiczny odkryły wiele skarbów, m.in. fragmenty dawnego olkuskiego Ratusza.

Pustynia Błędowska
Pustynia Błedowska w Chechle
Dzwonnica w Olkuszu
Olkusz bazylika
Bazylika w Olkuszu
Dzwonnica w Olkuszu
Fara w Olkuszu
Olkusz
Baszta w Olkuszu
Olkusz
Rynek w Olkuszu
Rewitalizowany Rynek
Muzeum Pttk w Olkuszu
Olkusz
Olkusz
Rynek w Olkuszu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
04 czerwiec 2013 13:49

A niby tylko piasek, piasek, piasek a taka atrakcja.

Krzysztof Dorota
03 czerwiec 2013 22:37

Przejeżdzaliśmy tusz tusz ale zabrakło czasu ciekawe miejsce .

mokunka
03 czerwiec 2013 21:49

Pustynia Błędowska. Ewenement na skalę europejską. Dawno nie bylam...

pozdrawiam🙂

Maciej A
03 czerwiec 2013 18:58

nie byłem, ale Pustynia Błędowska chodzi mi po głowie od jakiegoś czasu

pozdrawiam

Katarzyna Jamrozik
03 czerwiec 2013 17:54

Mieszkam tuż, tuż a jeszcze tam nie byliśmy.Może dlatego że mąż pracuje na piaskowni więc po pracy go już raczej nie chce widzieć.

Ale myślę że kiedyś go namówimy.

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022