Śladem Izerskich Tajemnic - Czerniawa Zdrój

, Ela
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kolejna majowa niedziela. Niestet pogoda nas nie rozpieszcza, jest chłodno, wieje wiatr, słońca nawet na lekarstwo nie ma. Ale nic my wybieramy się do Czerniawy Zdroju, rozprostować kości, dotlenić umysł, ale widokami już się nie cieszyliśmy bo góry zamglone. Z Świeradowa Zdroju zielonym szlakiem, około 3.5 km idziemy do Czerniawy Zdroju. Droga spacerowa, niezbyt męcząca. My nasze zwiedzanie zaczynamy od Czarciego Młyna.

Zwiedzanie obiektu zaczynamy od dotknięcia jednej z głów lwa, które znajdują się na drzwiach wejściowych, żeby Czort nie dokuczał a zwidzanie było przyjemne. Po młynie oprowadza Pan Adam, który zaznajamia nas z historią obiektu i jego działaniem. Młyn wodny powstał około 1890r, jego podstawowe wyposażenie jest orginalne i pochodzi z czasów budowy. Po renowacji jeszcze nie mielą tu mąki, ale można spróbować własnoręcznie robionego i wypiekanego chleba ze smalcem, P Y C H O T K A.

, Ela
, Ela

Główną atrakcją jest koło wodne o średnicy 6,5m i jest nielicznym jakie zachowały sie na Dolnym Śląsku. Do 1951 r był to jedyny napęd, potem uszkodzeniu uległa oś koła i prace zostały wstrzymane do 1957r. kiedy to Piotr Pietrasz podjął próby uruchomienia młyna i zastosował silnik elektryczny. A już niedługo jak zapowiada nasz przewodnik będzie można zobaczyć po kolei całą produkcję maki.Tak jak to było do czasu renowacji obiektu. Miejsce jest niesamowite, bardzo przyjemne i warte zobaczenia.I o dziwo parking, zwiedzanie i degustacja chleba za darmo.Miejsce to można zobaczyć od środy do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Oprowadzanie co pół godziny. My napewno wybierzemy się tam jeszcze nie jeden raz.Po posileniu się, ogrzaniu przy chlebowym piecu, wyruszamy dalej na zwiedzanie.

Kierujemy się do Uzdrowiska Czerniawa. Po drodze mijamy XIX w. budynek - Wille Fabrykanta, który był kiedyś częścią fabryki bawełny. Po renowacji odzyskał dawną świetność i obenie mieści się tu kompleks wypoczynkowy Cottonina. Podążając dalej natkniemy się na Grotę -jest to niewielki, krótkiej długości otwór, położony w cenrum. Żeby do niego trafić trzeba przejść drewniany mostek. Samo miejsce jest ciche i malownicze. Od Groty do Uzdrowiska już niedaleko. Można napić się tu wody ale niestety tylko od godz 14 do 15.Idąc dalej dojdziemy na Stóg Izerski, albo możemy wrócić do Świeradowa Zdroju. My zmarznięci, ale zadowoleni wróciliśmy do domu. Na Stóg Izerski wybierzemy się innym razem, bo od strony Czerniawy jeszcze nie wchodziliśmy.

, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Koło napędowe 6.5 m , Ela
Grota, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Grota, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Willa Fabrykanta, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Czarci Młyn, Ela
Komentarze 10
2013-05-26
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
02 czerwiec 2013 23:44

kolejne przyjemne miejsce w pięknym regionie

pozdrawiam

marian
28 maj 2013 22:14

Jak zwykle piątka . Bardzo piękne okolice. Pogoda narazie psuje nam plany ale jak widzę to Ciebie nie zniechęca.Gratulacje .

KYRONIS Janek
28 maj 2013 14:01

pięknie tam .

Ela
28 maj 2013 11:25

I to wielkie brawa,dla wszystkich.Każdy pokazuje coś innego i pięknego. 

Anna Piernikarczyk
28 maj 2013 11:13

Hehe no Ela na przewodnika ! 🙂 Ale wszyscy pokazujecie Wasze regiony i brawa za to 🙂

Krzysztof Dorota
28 maj 2013 10:13

Bardzo fajna i ciekawa wycieczka młyn super pozdrawiamy

Super Elu .

moge tylko pozazdroscic ze  mnie akurat tam wtedy nie bylo  , ale znam okolice

 

Pozdrawiam  Karol

 

PS.

 

 

 

Ostatnio edytowany: 2013-05-29 20:45

Danuta
27 maj 2013 21:23

Wiele wskazuje na to, że część wakacji spędzę w Sokołowcu koło Świerzawy. To już niedaleko do opisywanych przez Ciebie Elu rejonów. Coraz uważniej śledzę Twoje relacje, bo mam nadzieję, że uda mi się te miejsca odwiedzić.

Widzę, że Góry Izerskie kryją sporo tajemnic. To świetnie że je powolutku dla nas odkrywasz nie zrażając się brzydką pogodą! Wycieczka wspaniała, a zdjęcia bardzo ładne.

Pozdrawiam z bardzo zimnych i mokrych Tychów :-)

Anna Piernikarczyk
27 maj 2013 20:43

Czekałam na zdjęcia 🙂 Bardzo fajny obiekt, lubię takie klimaty... Szkoda, że ta pogoda nie dopisuje tak jakby się chciało

biedronka01
27 maj 2013 19:43

Szkoda, że słońca zabrakło, ale wycieczka mimo to się udała

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Czerniawa Zdrój

Czerniawa Zdrój

Czerniawa Zdrój

Czarci Młyn

Czerniawska Grota

Willa Fabrykanta

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024