Zamek w Nowym Wiśniczu
Zamek w Nowym Wiśniczu

Nowy Wiśnicz

Komentarze 8
2013-04-21

W niedzielę odwiedziliśmy piękny Nowy Wiśnicz - to barokowa perełka w Polsce, a przy tym najlepiej zachowana warownia w tym stylu! Nowy Wiśnicz powstał jako prywatne miasto Stanisława Lubomirskiego na początku XVII wieku. Zbudował wówczas przepiękny zamek, świątynię i zabudowę rynkową.

Dziś miasto jest równie piękne, ładny Rynek z ciekawym Ratuszem i posągiem Jana Matejki oraz Lubomirskiego - założyciela miasta. Co dziwne, rynek pokryty jest trawą, nie płytkami lub brukiem, jak to zwykle bywa.

Zamek Wiśnicz
Zamek Wiśnicz

Spod Rynku udaliśmy się pod kościół, bardzo ładny, długo odnawiany, dziś wygląda wspaniale. Przy świątyni znajduje się ciekawy zespół rzeźb przedstawiających Papieża Jana Pawła II w różnych pozach i miejscach.

Pomiędzy kościołem a zamkiem mieści się Muzeum Regionalne, a za zamkiem Koryznówka - dwórek Muzeum Jana Matejki, w którym wiele razy bywał.

Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz

Zamek w Nowym Wiśniczu góruje na wzgórzu. Cudny jest i okazały. Postanowiliśmy zwiedzić go w środku, trochę chaotyczny we wnętrzach, ale ciekawy. Dziedziniec malutki, ale najwieksze wrażenie robi kaplica, wysoka i wspaniała! Obok kaplicy sala szeptów - interesujące miejsce, jeśli szeptem wypowiesz coś przy ścianie, druga osoba usłyszy to w drugim końcu ściany, z uchem przystawiony do sciany.

Z tarasu zakowego oglądać można panoramę całego miasteczka!

Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Kaplica na zamku w Nowym Wisniczu
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Dziedziniec zamku w Nowym Wiśniczu
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Kościół w Nowym Wiśniczu
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Rynek w Nowym Wiśniczu
Jan Matejko w Nowym Wiśniczu
Nowy Wiśnicz
Ratusz w Nowym Wiśniczu
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
29 kwiecień 2013 21:38

[cytuj autor=' Danuta']Wspaniała okazja do świętowania w pieknej scenerii. Wiśnicz to faktycznie perełeczka i bardzo ładnie pokazałaś to na zdjęciach. Pozdrawiam :-) [/cytuj]

 

Racja perełka!

Zdrach
29 kwiecień 2013 12:40

Ale fajny zamek muszę się tam wybrać, bardzo ciekawa fotorelacja

Danuta
29 kwiecień 2013 10:15

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']No 🙂 A z tą salą szeptów to prawda, w czasie zwiedzania dwie Pani stały po przeciwnych stronach, i powiedziały szeptem coś, najpierw jedna potem druga i obie dobrze powtórzyły co mówiły do siebie bo inni to potwierdzili, a ja stałam pomiędzy nimi i nie słyszałam, co mówiły 🙂 [/cytuj]

Taka akustyczna sala szeptów w historycznych murach, to dopiero cudeńka! Miałam okazję takowe doświadczyć /bo trudno napisać, że zobaczyć!/ w Zamku w Tarnowicach i Lublinie. Ot! ciekawostka:-)

Anna Piernikarczyk
29 kwiecień 2013 09:32

No 🙂 A z tą salą szeptów to prawda, w czasie zwiedzania dwie Pani stały po przeciwnych stronach, i powiedziały szeptem coś, najpierw jedna potem druga i obie dobrze powtórzyły co mówiły do siebie bo inni to potwierdzili, a ja stałam pomiędzy nimi i nie słyszałam, co mówiły 🙂

Danuta
29 kwiecień 2013 09:13

Wspaniała okazja do świętowania w pieknej scenerii. Wiśnicz to faktycznie perełeczka i bardzo ładnie pokazałaś to na zdjęciach. Pozdrawiam :-)

Anna Piernikarczyk
29 kwiecień 2013 06:44

🙂 Dziękuję Wam, tak piękny i nawet nie myslałam, że go zobaczymy z zewnątrz, a co dopiero w środku 🙂 Do Bochni jechalśmy tylko na 1 noc, w ramach świętowania 10 lat po ślubie 🙂 a zrobiła sie z tego spora wycieczka, będę wrzucać po mału wszystkie miasta

Krzysztof Dorota
28 kwiecień 2013 21:12

Bardzo fajny i ciekawy zamek podoba nam się 🙂 pozdrawiamy

Ela
28 kwiecień 2013 19:41

Śliczne zdjęcia. Fajna wycieczka, ciekawe miejsce. Super. Pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022