Babia Góra

Skały w Zawoji, Tadeusz Walkowicz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jedziemy rodzinnie do Zawoi by wejść na Babią Górę od strony Markowych Szczawin.

Największa pod względem powierzchni wieś w Polsce, posiadająca wybitne walory klimatyczne, krajobrazowe i turystyczne; stąd już w okresie międzywojennym stała się renomowaną miejscowością letniskową. Zawoja istniała już prawdopodobnie pod koniec XVI wieku jako część wsi Skawicy i nosiła nazwę Skawica Górna. Po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach w roku 1646 jako świeżo osadzone Zawoje. Nazwa wsi jest pochodzenia wołoskiego; wywodzi się z dacko-rumuńskiego słowa zavoiu (podmokły las nad urwistym zakolem rzeki) i pierwotnie brzmiała Zawój. Legenda wywodzi nazwę wsi od słowa zabój, wiążąc ją ze zbójnikami, a także od zawojów czyli kobiecych haftowanych chustek, z których wieś słynęła, czy też od wijącej się, zawijającej, krętej drogi. W XIX wieku na terenie Zawoi Centrum znajdował się ośrodek produkcji żelaza, wspomagający hutę w Makowie. Składał się nań podwójny piec i młot wodny, tzw. kuźnica. Mniej więcej w tym samym czasie w Zawoi Wilcznej działała fabryka zapałek i tartak parowy. We wsi pracowały też liczne tartaczki wodne, folusze i młyny. W okresie międzywojennym Zawoja stała się miejscowością letniskową, o której rozwój starała się, utworzona w roku 1928, Komisja Klimatyczna. Wybudowano wiele pensjonatów, w tym zespół willi Polskiej Akademii Umiejętności. Powstało też muzeum regionalne, istniał zespół folklorystyczny, a także Oddział Babiogórski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

W górę, Tadeusz Walkowicz
W górę, Tadeusz Walkowicz

Markowe Szczawiny – niewielka obecnie polana na stokach Babiej Góry na wysokości 1180 m n.p.m. leżąca na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Dawniej część większej hali o nazwie Markowa Hala. Nazwa wywodzi się od właściciela – zapewne jakiegoś Marka z Zawoi. Przed laty wypasano na niej owce. Na tej części nieistniejącej już hali znajdowało się źródło wody i stąd nazwa polany. Jest też inne pochodzenie nazwy wywodzące ją od szczawiu alpejskiego, do dziś obficie rosnącego w miejscach po dawnych zagrodach czemu sprzyja wysoka zawartość związków azotu. Przed 1906 rokiem było to miejsce krzyżowania się kilku szlaków turystycznych oraz wygodne miejsce biwakowe dla turystów odwiedzających Babią Górę. W 1906 r. Towarzystwo Tatrzańskie zbudowało tu pierwsze polskie schronisko turystyczne w tej części Beskidów, znane do dziś jako schronisko na Markowych Szczawinach. Oprócz schroniska turystycznego na hali obecnie znajduje się także dyżurka GOPR oraz niewielkie muzeum z wystawą dotyczącą turystyki w okolicach Babiej Góry.

Ja szlakiem przez Małą Babią Górę…spotkanie na górze….

Już blisko, Tadeusz Walkowicz
Już blisko, Tadeusz Walkowicz

Babia Góra inaczej nazywana również Diablakiem to masyw górski, którego zwieńczeniem jest szczyt Babiej Góry o wysokości 1725 m n. p. m. Położony jest we wschodniej części Beskidu Żywieckiego, a zarazem jest jego najwyższym wzniesieniem. Z najwyższego wierzchołka Babiej Góry roztacza się przepiękna panorama we wszystkich kierunkach. Możemy podziwiać ze szczytu większość pasm Beskidów (Śląski, Żywiecki, Makowski, Mały, Wyspowy, Gorce, Tatry oraz góry Słowacji, a także kotlinę Orawsko-Nowotarską). Diablak znany jest z bardzo kapryśnych warunków atmosferycznych, gdzie pogoda potrafi zmienić się w ciągu kilkunastu minut (podobnie jak w Tatrach). Bardzo dobrze widoczny jest tu reglowy układ roślinności, z zachowaniem lasów mieszanych i iglastych, kosodrzewiny oraz roślinności regla górnego. Na Diablak prowadzi kilka bardzo ciekawych szlaków, które zostały opisane poniżej. w 1954 roku utworzono w masywie Babiej Góry Babiogórski Park Narodowy, który w 1977 roku został wpisany na listę światowych rezerwatów biosfery UNESCO, ze względu na niezwykłe walory przyrodnicze.

Wracamy przez Perć Akademików do schroniska Markowe Szczawiny. Dalej do Zawoi.

Już blisko, Tadeusz Walkowicz
Babia Góra, Tadeusz Walkowicz
Na Małą Babią Górę, Tadeusz Walkowicz

Zawoja - wieś u podnóży Babiej Góry, uważana za największą w Polsce. Rozciąga się, wzdłuż spływającego z Babiej Góry potoku Skawica, no odcinku 18 km. Osada istniała w tym miejscu już w XVII w. i była częścią wsi Skawica. Mieszkali tu osadnicy królewscy (głównie myśliwi oraz zbiegowie, a wkrótce przywędrowali też pasterze wołoscy. W Zawoi Policznem, przy drodze prowadzącej na Przełęcz Krowiarki, stoi zabytkowa kapliczka św. Jano Chrzciciela (zwana również Zbójnicką). Według legendy jej fundatorami mieli być zbój­nicy z bandy słynnego Józka Boczyńskiego. W Zawoi Markowe Rówienki zorganizowano niewielki skansen. Początek ekspozycji dał dom Franciszka Kudzi z 1900 r., w którym obecnie mieści się Stacja Badawcza Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej. W Zawoi Barańcowej funkcjonuje Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodo­wego. Mieści się w siedzibie Dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego. Znajduje się tu ciekawa ekspozycja przyrodnicza, można też nabyć wydawnictwa krajoznawcze i z zakresu ochrony przyrody. Aby poznać bogactwo tutejszej flory, warto odwiedzić utworzone przy ośrodku alpinarium.

Babia Góra , Tadeusz Walkowicz
Ciężko, Tadeusz Walkowicz
A to co...., Tadeusz Walkowicz
Na Górze, Tadeusz Walkowicz
Nas Dwóch, Tadeusz Walkowicz
Kwiaty góry, Tadeusz Walkowicz
Nas Dwóch, Tadeusz Walkowicz
Na szlaku, Tadeusz Walkowicz
Widoki na szlaku, Tadeusz Walkowicz
Schodzimy, Tadeusz Walkowicz
Widoki na szlaku, Tadeusz Walkowicz
Widoki na szlaku, Tadeusz Walkowicz
Widoki na szlaku, Tadeusz Walkowicz
Perć Akademicka, Tadeusz Walkowicz
Perć Akademicka, Tadeusz Walkowicz
Perć Akademicka, Tadeusz Walkowicz
Schodzimy, Tadeusz Walkowicz
Schronisko na Markowych Szczawinach, Tadeusz Walkowicz
Schronisko, Tadeusz Walkowicz
Pilnuje schroniska, Tadeusz Walkowicz
Komentarze 3
2010-06-05
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
29 kwiecień 2013 09:26

Tłoczno przy schronisku, pogoda dopisała.

Roman Świątkowski
28 kwiecień 2013 13:54

Ciekawa i bardzo fajna wyprawa. Oj czas na mnie myslałem o majówce ale... .

mokunka
28 kwiecień 2013 08:52

Powędrowałes Tadziu! Piękne foty, ciekawa wyprawa🙂

pozdrawiam🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024