W drodze do Zwardonia, Tadeusz Walkowicz
W drodze do Zwardonia, Tadeusz Walkowicz

Zwardoń

Komentarze 0
2012-07-06

Dzień 1. PKP do Zwardonia.

Ale upał. Zwiedzanie Zwardonia.

Tu mieszkam, Tadeusz Walkowicz
Tu mieszkam, Tadeusz Walkowicz

Zwardoń - wieś w powiecie żywieckim, w gminie Rajcza, pomiędzy trzema przełęczami – Przysłop, Zwardońską i Graniczne w zachodniej części Beskidu Żywieckiego, tuż przy granicy ze Słowacją. Zwardoń jest stosunkowo młodą miejscowością. Czas jego powstania nie jest dokładnie znany, prawdopodobnie XVII wiek. Najstarszą częścią Zwardonia jest osiedle Myto. Prawdopodobnie około XVII – XVIII wieku, zjawiło się tutaj czterech braci o nazwisku Zwardoń. Na niczyich ziemiach postawili oni zagrody, zajmując się hodowlą owiec i bydła. Prawdopodobnie byli to osadnicy Wołoscy posuwający się zboczami gór Beskidu Żywieckiego, którzy nie znaleźli miejsca w zasiedlonych górach Beskidu Śląskiego, albo też włościanie przeniesieni w górne rejony Soły, z przeludnionych wsi dookoła Węgierskiej Górki. Miejscowość jest znana jako miejsce zimowego wypoczynku, głównie za sprawą dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej, a przede wszystkim sieci wyciągów narciarskich. Tutejszy charakterystyczny mikroklimat powoduje, że pokrywa śnieżna w okolicach przełęczy utrzymuje się czasem aż do kwietnia

Kościół w Zwardoniu, Tadeusz Walkowicz
Kapliczka przy kościele, Tadeusz Walkowicz
PKP Zwardoń, Tadeusz Walkowicz
Na Słowację, Tadeusz Walkowicz
Wieczór w Zwardoniu , Tadeusz Walkowicz
Zwardoń, Tadeusz Walkowicz
Zwardoń, Tadeusz Walkowicz
Zwardoń, Tadeusz Walkowicz
Przejście graniczne, Tadeusz Walkowicz
Przejście graniczne, Tadeusz Walkowicz
Droga na Słowację, Tadeusz Walkowicz
Wszystcy wyjechali, Tadeusz Walkowicz
, Tadeusz Walkowicz

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022