, mokunka
, mokunka

Piękny zimowy Rymanów Zdrój

Komentarze 9
2013-04-07

Rymanów Zdrój przepiękne uzdrowisko na Podkarpaciu, dokładnie na pograniczu Beskidu Niskiego, wśród niskich wzniesień zwanych Górami Rymanowskimi. Malownicze krajobrazy Rymanowa Zdroju to nie tylko lekko pofałdowany teren (najwyższe wzniesienia nieco ponad 600m n. p. m ale tez malowniczo przepływające przez uzdrowisko rzeczka Tabor oraz nieco mniejszy Czarny Potok.

Historia uzdrowiska datuje się od 1888 roku (wczesniej badano wlaściwosci wód mineralnych), wybudowano pierwszy budynek sanatoryjno-prewentoryjny o nazwie „Dworzec gościnny”, później powstawały kolejne nieco większe budynki. Wszystkie drewniane, nawiązujące stylistyką do typowego w tym rejonie budownictwa. Są więc ganki, altanki, arkady. Wiele z tych wiekowych budynków zachowało się do dziś .Po rewitalizacji nadal przyjmują kuracjuszy w swych gościnnych progach następujące z nich: Opatrzność, Maria czy Pogoń. W dawnym pensjonacie o nazwie Biały Orzeł obecnie jest administracja uzdrowiska.

, mokunka
, mokunka

Piękny zrewitalizowany z pozyskanych środków unijnych jest Park Zdrojowy. W ostatnich latach wiele się tam zmieniło .Wybudowano m.in. amfiteatr na wodzie, zbudowano ogromne arkadowe drewniane altany wraz z ławeczkami. Przebudowano ujęcia wód zdrojowych Jan, Ignacy oraz Marysieńka. W centralnej częsci uzdrowiska jest Szpital Sanatoryjny Eskulap o profilu kardiologicznym i pulmonologicznym .W Eskulapie zarazem jest baza zabiegowa dla wielu mniejszych i ...starszych sanatoriow. Najnowszy i najnowocześniejszy zarazem budynek to Podkarpackie Centrum Wczesnej Rehabilitacji Kardiologicznej, gdzie rehabilitowane są osoby po bajpasach, zastawkach oraz zawalach serca. Najwyżej położone, na dość wysokim stoku jest sanatorium Ziemowit ; kuracjusze żartuja , że ono wyłącznie dla ...zdrowych bo podejście pod bardzo stromej górze do łatwych nie należy . A i wjechanie autem zimowa porą też niełatwe. Jak by tego było mało wędrując kretą ,zaśniezoną drogą pod Ziemowita - zastajemy widok jak z placu budowy. Budynek bowiem przechodzi termomodernizację ; mimo zimy w pełni. dalej przyjmuje pełną para kuracjuszy. Taki ewenement...

Pijalnia Wód Zdrojowych , też zabytkowa. Niewielki drewniany budyneczek, w zielonym kolorze. Szkoda, że zimą nieczynna.

, mokunka
, mokunka

Park zdrojowy jest bardzo zadbany. Pięknie oświetlony po zapadnięciu zmroku; w lśniacym śniegu i blasku niewielkich latarni z okraglymi kloszami wyglądał cudnie🙂 Kilka razy dziennie mini-traktory z pługami odśnieżały alejki! A śniegu było naprawdę mnóstwo .Padał i padał!

Obecnie Rymanów Zdrój nastawiony jest na profil leczniczy dla chorych na schorzenia kardiologiczne i astmatyczne. Sporo jest sanatoriów dziecięcych . Najładniejsze z nich to Anna i położony nieco wyżej Staś. Przy nich piękne o obszerne place zabaw.

, mokunka
, mokunka
pijalnia wód zdrojowych, mokunka

Dla turystów i kuracjuszy piękne tereny spacerowe to nie tylko Park Zdrojowy. Jest malownicza leśna ,cicha droga (administrowana przez Nadleśnictwo Rymanów) wiodąca wśród lasów. Pięknie oznaczona mnóstwem tablic dydaktycznych. Są tam też altany, miejsca biwakowe. Oznaczone ścieżki dojścia do górskich potoków i mostków .

Ostatnio powstałw Rymanowie Zdroju prywatny ośrodek o nazwie Szajna SPA.Z rewelacyjnym basenem , z mnóstwem atrakcji wodnych oraz gabinetami SPA. Pięknie położony na wzgórzu pod lasem, często bywa odwiedzany przez …sarenki, które podchodzą pod samo ogrodzenie! Piękny widok sarenek na tle bialutkiego śniegu zaskoczył mnie kiedyś wychodzącą z basenu. Niestety aparatu na basen nie brałam; a jak widać szkoda!

, mokunka
, mokunka

Jeśli ktoś będzie miał dosyć spacerów po cichym , sennym zdroju i zatęskni do większego miasta to relatywnie niedaleko ,tylko kilkanaście km jest Krosno czy jadąc w przeciwną stronę Sanok. W obu miastach wiele ciekawostek do zwiedzania! Ciekawy jest Iwonicz Zdrój opisany przez mnie w jednej z wcześniejszych wycieczek. Najbliżej zaledwie 4 km jest miasteczko Rymanów - siedziba gminy . Miasteczko , o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1376 roku. W nim natomiast bardzo ciekawa Huta Szkła ”Sabina”, którą można zwiedzać. Stara synagoga ( odnawiana obecnie) oraz zabytkowy kościółek. Jest też doskonale zaopatrzona w księgozbiór MBP ; będąc w Rymanowie dość sporo czasu przeczytałam kilka książek …wiele z nich o tematyce historycznej, geograficznej i już mam …nowe pomysły na zwiedzanie.

 

auto nam zasypało..., mokunka
auto nam zasypało..., mokunka
Amfiteatr na wodzie w Rymanowie, mokunka
Amfiteatr w Rymanowie, mokunka
rzeczka Tabor, mokunka
, mokunka
, mokunka
kaczki w Parku Zdrojowym chętnie dawały się dokarmiać, mokunka
, mokunka
sanatorium
szpital sanatoryjny
Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej, mokunka
, mokunka
, mokunka
sanatorium dziecięce
, mokunka
sanatorium
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Piekne tereny spacerowe-Nadleśnictwo Rymanów ta i kolejne 7 fot, mokunka
, mokunka
Szlaki spacerowe w Nadleśnictwie Rymanów, mokunka
Trasy Nadleśnictwa w Rymanowie, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
kulik, mokunka
Szlaki w Rymanowie, mokunka
ujęcie wód mineralnych w Parlku Zdrojowym, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Rymanów, mokunka
, mokunka
opuszczony, niszczejący budynek dawnego szpitala, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

roksanka
09 kwiecień 2013 13:04

Rymanów Zdrój jest śliczną małą, uzdrowiskową miejscowość. Jeśli ktoś kiedyś przejeżdżałby tamtędy to gorąco polecam zajrzeć choć na chwilke :-)

toja1358
08 kwiecień 2013 21:54

Śliczny zimowy Rymanów!

Pozdrawiam

mokunka
07 kwiecień 2013 20:27

  Danusiu, Dorka i Krzych, dzieki za miłe komentarze. Rymanów sliczny, cichy, ciekawy  a w bialym puchu wyglądał bardzo fajnie i baśniowo🙂

Karolu, racja lubię czas wolny spedzić poza domem (o ile to możliwe) , a jesli jestem w domu i mam chwilke to też lubię "podróżować przez PSz"  hihihi 🙂

pozdrawiam🙂

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
07 kwiecień 2013 20:18

pięknie Mokunko , pieknie  spędzasz wolny czas.

 

Pozdrawiam 

Danuta
07 kwiecień 2013 17:16

Malownicze miejsce pokazujesz Mokunko! Śniegu mnóstwo, Rymanów w puchowej kołderce nie do poznania. Pozdrawiam :-)

Krzysztof Dorota
07 kwiecień 2013 10:05

Ciekawe uzdrowisko ale sniegu jeszcze mnustwo , ładne foty pozdrawiamy

mokunka
07 kwiecień 2013 09:26

Racja Aniu piękne miejsca! Podkarpacie to bardzo ciekawy region , z wieloma bardzo rożnorodnymi atrakcjami i krajobrazami 🙂

Romku, noo bierz aparat nawet na basen hihi , przy lesie. Może  sarenki zechcą pozować 🙂 bo robisz ladne foty, więc i ujęcie z sarenkami kiedyś pewnie zobaczymy🙂

pozdrawiam🙂

Anna Piernikarczyk
07 kwiecień 2013 08:15

I znów piękna zima 🙂 Bardzo ciekawe miejsca pokazujesz!

Roman Świątkowski
07 kwiecień 2013 08:06

Ciekawe miejce, a latem zapewno bardzo kolorowe. Jak zwykle ciekawie i bardzo szczegółowo opisana miejscowość - fajnie. Nigdy nie byłem w Rymanów Zdrój, a jak będe to też na basen się wybiorę ale aparat będę miał przy sobie ;-).

Zwiedzone atrakcje

Rymanów Zdrój

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023