Do zamku przechodzimy przez bramę wjazdową, Danuta
Do zamku przechodzimy przez bramę wjazdową, Danuta

Na trasie polskich szlaków- Dębno i Łańcut

Komentarze 10
2012-08-05

Chociaż w kalendarzu jest już wiosna, to za oknem ciągle leży śnieg. Zima nie chce nas opuścić, a ja tęsknię już za latem…

Ubiegłoroczne wakacje spędziłam na Roztoczu. Jadąc do Zwierzyńca, nie mogłam sobie odmówić zobaczenia interesujących miejsc które były na naszej trasie.

Dębno Zamek, Danuta
Dębno Zamek, Danuta

Jednym z nich było Dębno niedaleko Brzeska.

Na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu parku z pięknym drzewostanem zachował się gotycki zamek rycerski. Jest jednym z nielicznych zabytków świeckiej architektury polskiej późnego średniowiecza, który zachował pierwotny, prawie nie zmieniony wygląd.

po stronie północnej i południowej, znajdują się wykusze, Danuta
po stronie północnej i południowej, znajdują się wykusze, Danuta

Do zamku przechodzimy przez bramę wjazdową, po prawej stronie mając pozostałości muru kordegardy czyli dawnego budynku wartowni.

Sam zamek posadowiony jest na kamiennych fundamentach, zbudowany z cegły, a ściany zdobią wzory z cegły ceramicznej /zendrówki/ oraz bogata kamieniarka.

Sam zamek posadowiony jest na kamiennych fundamentach, Danuta
Naroża części zachodniej wzmocnione są basztami, Danuta
Obecnie w zamku mieści się oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. , Danuta

Naroża części zachodniej wzmocnione są basztami, a na ścianach wschodniej części, po stronie północnej i południowej, znajdują się wykusze. Z zewnątrz zdobią je ornamenty, wić roślinna oraz herby.

Nie zwiedzaliśmy wnętrza, ale podziwialiśmy jego gotycko- renesansowe mury obchodząc go dookoła. Zachwyca urodą czerwonych cegieł zdobionych ciemniejszymi rombami z tak zwanej zendrówki.

pozostałości muru kordegardy czyli dawnego budynku wartowni., Danuta
pozostałości muru kordegardy czyli dawnego budynku wartowni., Danuta

Oglądaliśmy renesansowe obramienia okien wykonane z szarego piaskowca, a w dolnej części wykuszy herby rodowe.

Wieżyczki wykończone gankami zw. machikułami, chociaż wyglądem przypominają solidne wieże zamkowe, są – z racji swoich niewielkich rozmiarów – bardziej elementem dekoracyjnym niż obronnym.

ściany zdobią wzory z cegły ceramicznej /zendrówki/ oraz bogata kamieniarka., Danuta
ściany zdobią wzory z cegły ceramicznej /zendrówki/ oraz bogata kamieniarka., Danuta

Obecnie w zamku mieści się oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Kiedy dotarliśmy na miejsce – muzeum było jeszcze zamknięte. Stąd nasze skupienie się na wyglądzie zewnętrznym. Zamek otoczony jest starym zabytkowym parkiem w otoczeniu pól i łąk.

w dolnej części wykuszy herby rodowe., Danuta
, Danuta
Łańcut- kareta będąca ozdobą i reklamą łańcuckiej kolekcji zabytkowych powozów, Danuta

Piękne miejsce, musimy tam wrócić i zobaczyć cenne wnętrza muzeum.

Kolejnym etapem naszej podróży był Łańcut.

okazała brama, Danuta
okazała brama, Danuta

Z zaparkowaniem samochodu w samym centrum miasta nie mieliśmy problemu. Już na wstępie naszą uwagę przykuła kareta będąca ozdobą i reklamą łańcuckiej kolekcji zabytkowych powozów.

Na teren parku krajobrazowego w którego centrum znajduje się słynny zamek- prowadzi okazała brama. Potem to już były tylko same zachwyty! Jak tu ładnie!

Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce, Danuta
Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce, Danuta

Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.

Postanowiliśmy wykupić bilety na wszystkie atrakcje które były dostępne w tym dniu. A zobaczyć tu można naprawdę wiele.

, Danuta
oranżeria, Danuta
herb Lubomirskich nad wejściem do Zamku w Łańcucie, Danuta

Nad wejściem do budynku znajduje się herb Lubomirskich. Przedstawia zakola rzeki Szreniawy w formie litery S białej barwy na czerwonym polu. Wchodzimy do środka …

Najwspanialsze w zamku łańcuckim są jego wnętrza. W całym zamku nie można robić zdjęć i robiłam je dopiero po jego zwiedzeniu.

, Danuta
, Danuta

Prócz pięknych zabytkowych wnętrz zamkowych, oprowadzeni zostaliśmy po zamkowych neobarokowych Stajniach i modernistycznej Wozowni, gdzie najwartościowszymi ruchomościami zgromadzonymi jest bezcenna kolekcja pojazdów konnych po rodzinie Potockich. Niektóre z powozów wypożyczane były do filmów między innymi „Ziemia Obiecana”.

Stoją one w dwóch wozowniach, oddzielnie pojazdy reprezentacyjne, oddzielnie pojazdy używane w majątku, na tych samych miejscach, co za właścicieli. Choć nie remontowane a jedynie poddawane zachowawczej konserwacji i pomimo, że ponad stuletnie, zachowane są w doskonałym i oryginalnym stanie. Znajdujący się tu zbiór ponad 100 powozów jest jedną z największych tego typu kolekcji w Europie. Szkoda tylko, że powozy z braku miejsca stoją praktycznie jeden na drugim.

w oranżerii, Danuta
w oranżerii, Danuta

Przeszliśmy do oranżerii. Prowadzona jest tam między innymi ekspozycja kaktusów i innych egzotycznych kwiatów.

Idąc przez park podziwialiśmy ogród różany będący tuż obok kortów tenisowych, a z daleka widzieliśmy zabytkową ujeżdżalnię.

, Danuta
fortyfikacje i sucha fosa, Danuta
zabytkowe stajnie, Danuta

Dalej przewędrowaliśmy do storczykarni. Jest to obiekt wyposażony w nowoczesne urządzenia służące utrzymaniu optymalnych kierunków uprawy tej bardzo wymagającej grupy roślin. Storczykarnia składa się z części ekspozycyjnej, zaplecza podzielonego na trzy strefy klimatyczne oraz kawiarni letniej. Tam nareszcie można było wypocząć. Miłe miejsce wśród oczek wodnych z kolorowymi rybami , wśród szumu niewielkiej fontanny.

Idąc alejami przez park, zachwycaliśmy się pięknymi drzewami i barwnymi, zadbanymi klombami. Zabytkowy park w Łańcucie sięga początków XVIII i XIX wieku, kiedy właścicielami Łańcuta zostali Stanisław Lubomirski, marszałek wielki koronny i jego żona Izabela z Czartoryskich.

budynek powozowni, Danuta
budynek powozowni, Danuta

Mijaliśmy Zameczek Romantyczny z okrągłą wieżą gdzie ponoć , mieści się tam kawiarnia, ale moim zdaniem obiekt był nieczynny.

Jeszcze tylko przejście wzdłuż fortyfikacji i pora jechać dalej. Łańcucka rezydencja to miejsce piękne, do którego warto pojechać i zobaczyć. Mam nadzieję, że tą relacją zachęciłam Krajtroterów do jej odwiedzenia.

, Danuta
, Danuta
bezcenna kolekcja pojazdów konnych po rodzinie Potockich, Danuta
ogród różany, Danuta
budynek ujeżdżalni, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
Miłe miejsce wśród oczek wodnych z kolorowymi rybami , Danuta
fontanna kolo storczykarni, Danuta
Zameczek Romantyczny, Danuta
wiekowy platan, Danuta
Zabytkowy park w Łańcucie sięga początków XVIII i XIX wieku, Danuta
glorieta w Parku Łańcuckim, Danuta
kolejny barwny fragment Parku, Danuta
ogród różany z tyłu zamku w Łańcucie, Danuta
, Danuta
zachwycaliśmy się pięknymi drzewami i barwnymi, zadbanymi klombami, Danuta
pałąc w Łancucie, Danuta
Zamek w Łańcucie, Danuta
wszystko wokół kwitnie, Danuta
 Łańcucka rezydencja to miejsce piękne, Danuta

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
07 kwiecień 2013 17:09

Witaj Romku! Miło Ciebie gościć. Jest w kraju wiele interesujących miejsc, a dzięki PSz odkrywamy je, wspominamy i w miarę możliwości planujemy. Niech no tylko wreszcie przyjdzie wiosna, to przybedzie tu wiele relacji z nowych podróży. Pozdrawiam cieplutko :-)

Roman Świątkowski
07 kwiecień 2013 07:57

Oj Łańcut, fajnie że odwiedziłaś to miejsce bo kto by nie chciał zobaczyć, zwiedzić Ja tak , a narazie muszą mi wystarczyć te śliczne Twoje zdjęcia z tego miejsca i opis - super. Pozdrawiam.  

mokunka
06 kwiecień 2013 23:37

Racja Danusiu ; nasze szlaki podobne. Wybieramy to co nas interesuje i jak widać wiele wspólnych miejsc docelowych naszych wycieczek a następnie zwiedzamy, zwiedzamy, zwiedzamy ! Dzięki za wyjaśnienie  "tajemnicy  postaci z ławeczki" na ryneczku w Łańcucie 🙂

pozdrawiam🙂

Ostatnio edytowany: 2013-04-07 09:27

Danuta
06 kwiecień 2013 22:25

Witaj Mokunko! Zajrzałam do Twojej relacji z Dębna i zauważyłam, że nawet mamy podobne zdjęcia. Ja również nie byłam wewnątrz zamku i przy kolejnej okazji mam nadzieję to nadrobić. Zespół pałacowy w Łańcucie to moim zdaniem najpiekniejsza rezydencja w kraju. Nie byłam przy opisywanej przez Ciebie ławeczce w centrum miasta, ale poszukałam i znalazlam , że to" Ławeczka Jana i Stanisława Cetnarskich"-zasłużonych burmistrzów i budowniczych Łańcuta.

Podążamy Mokunko podobnymi ścieżkami i polskimi szlakami. Może kiedyś te nasze drogi się spotkają! Pozdrawiam cieplutko :-)

mokunka
06 kwiecień 2013 19:11

Danusiu, jak już kiedys ty pisałas podażamy tymi samymi szlakami🙂 zamek w Dębnie mało znany i bardzo ciekawy, w przeciwieństwie do wiekszości zamków prawie na plaskim terenie!  Pisałam o nim w mojej wycieczce; bylam tam  w 2011.

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,4348,zamek-w-debnie-i-dworek-paderewskiego-w-kasnej.html

Natomiast Łańcut perla polskich rezydencji, której nie naruszyła II wojna światowa , jest przecudny i okazały! Bylam w sierpniu 2012 -w strasznej ulewie, przemoczeni byliśmy tak bardzo, że nawet tzw kapcie muzealne , zostawiały ślady na zamkowych podłogach. Skoro jednak przyjechaliśmy z Tarnowa około 100km do Łańcuta ,to nawet podczas ulewy postanowiliśmy zwiedzać .Przy przejściu z palacu do oranżerii a później do powozowni...cześć naszej grupy poprotu odłączyła się i ...nie szła dalej, tak ludzie  byli mokrzy i zziębnięci , do tego mocny wiatr wyrywał parasole. Ale co tam, my krajtroterzy - zwiedziliśmy 🙂 do samiutkiego końca !

Jednak gdy wracaliśmy do auta, miałam zamiar jeszcze przejść się  po rynku, bo intrygowała mnie ławeczka, z dwiema "postaciami" ...niestety już miałam tak dość deszczu i zimna , że nie sprawdziłam kto na ławeczce owej siedzi. Może ty wiesz Danusiu (ławeczka na fotce uwieczniona)

pozdrawiam 🙂

Ostatnio edytowany: 2013-04-06 19:29

Krzysztof Dorota
06 kwiecień 2013 10:59

Danusiu swietna wyprawa zameczek ładny a Łańcut chciałobysie powiedzieć "przepyszny" jak wszyscy czekamy z utęsknieniem na tą prawdziwą wiosnę i w drogę na zamki i pałace 🙂

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
05 kwiecień 2013 22:20

ladna wyprawa Danki .

do Łańcuta   jest bardzo dalekoooo, ale warto.

Pozdrawiam Karol 

Anna Piernikarczyk
05 kwiecień 2013 15:09

Planów cała masa 🙂 Mam zaległe dwa wyjazdy na Jurę, a 20 kwietnia mamy jechac do Bochni i okolic, tylko czekam na lepszy czas... 🙂

Danuta
05 kwiecień 2013 12:42

Dopiero zakończyłam umieszczanie wycieczki, a tutaj już oceny i komentarz. Bardzo mi milo! Dziękuję za zainteresowanie. Aniu! Łańcut jest naprawdę piękny i warto go odwiedzić. Mam nadzieję, że swoją relacją choć trochę zainteresowałam tym przecudnym, magicznym miejscem. Bo chociaż za oknem ciągle biało, to  warto poczynić  plany wakazyjne. Pozdrawiam cieplutko :-)

Anna Piernikarczyk
05 kwiecień 2013 12:10

Oj ja też ja też! Piękny Łańcut, nigdy nie byłam...

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022