Sudecka Droga Św. Jakuba- Lubań

, Ela

Wiosna chyba tylko w nazwie, bo ciągle panuje zima i sypie śnieg. Ja wybieram się na spacer do Lubania, miasta leżącego na międzynarodowym szlaku pątniczym Drodze Św. Jakuba.

Sudecka Droga Św. Jakuba łączy Krzeszów, Kamienną Górę, Kowary, Jelenią Górę, Mysłakowice, Siedlęcin, Wrzeszczyn, Radomice, Wojciechów, Lubomierz, Gryfów Śląski, Biedrzychowice, Olszyna i Lubań. Tu łączy się z Via Regia.Trasę oddano do użytku 7 września 2008r. Otwarcia dokonał biskup legnicki Stefan Cichy.

, Ela
, Ela

Lubań posiada mury obronne wzniesione z tłuczenia bazaltowego z pierwszych dekad XIV w. Na początku posiadały jedną linię murów obronnych, potem dostawiono dodatkowy pierścień. Wyższą linię fortyfikacji wzmacniało 17 baszt, z kolei niższa linia obejmowała 15 otwartch baszt. Lubań posiadał 4 bramy: Bracką, Zgorzelecką, Nowogrodziecką i Mikołajską.

Kolejnym ciekawym obiektem jest tajemnicza Wieża Trynitarska. Pozostałość po Kościele parafialnym pw Świętej Trójcy. Przypuszczalnie została ona wzniesiona w XIIIw. Dolna część wieży pamięta początki kościoła. Wyższe kondygnacje są już jednak młodsze. Konstrukcja uległa kilkakrotnie poważnym uszkodzeniom w następstwie pożarów. Po 1760 r kościoła już nie odbudowano. Bryłę zrujnowanej świątyni rozebrano w 1879r pozostawiając wieżę, do 1945r pełniła ona rolę dzwonnicy.

, Ela
, Ela

Na rynku stoi wart zobaczenia pocztowy słup dystansowy a dokładniej replika jednego z trzech takich słupów ustawianych w 1725r. Jest to monument w kształcie czworokątnego ostrosłupa którego zadaniem było informowanie pocztylinów, pocztmistrzów, oraz podróżumących o odległościach między określonymi miejscami, oraz czasie w jakim mozna je pokonać. Najbardziej okazałym elementem słupa był karusz herbowy. W 1872r słup zaginął. Lubańska replika nawiązuje do orginału który stał pierwotnie przy Bramie Zgorzeleckiej.

Warto tu też zobaczyć Ratusz z 1554r. w stylu renesansowym,wieże Kramarską pozostałośc po XIV wiecznym ratuszu, kościół parafi Św. Trójcy, zabytkowe kamieniczki.

, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Komentarze 6
2013-03-30
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
07 kwiecień 2013 07:49

Miasteczko bardzo ciekawe z dużo ciekawymi i fajnymi do zobaczenia obiektami. Jest co zwidzić

Danuta
06 kwiecień 2013 22:39

Intresujące miejsce z klimatem- ciekawie pokazane. Świetnaa relacja. Pozdrawiam :-)

mokunka
06 kwiecień 2013 19:01

Elu Ładnie , ciekawie opisane. Mieszkasz w pięknym zakątku naszego kraju.Bardzo lubię Dolny Śląsk🙂

pozdrawiam🙂

Jerzy Jan
05 kwiecień 2013 17:16

... CIEKAWY OPIS ......... DZIĘKI 

KYRONIS Janek
05 kwiecień 2013 12:28

ciekawe strony 

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
01 kwiecień 2013 20:53

witam Ele .

fajna wyprawa po okolicach ktore  lubie. bylem  w Lubaniu  kilka razy

zabytki w  Twojej okolicy 

 

Pozdrawiam  Karol

Ostatnio edytowany: 2013-04-02 19:51

Zwiedzone atrakcje

Lubań

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024