Cekcyn, juli_lama
Cekcyn, juli_lama

Piękna Tuchola i okolice

Komentarze 2
2013-03-26

Cekcyn (niem. Polnisch Cekzin; kaszb. Cékcëno[1]) – duża wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Cekcyn na południowym skraju Tucholskiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Wielkim Cekcyńskim.

Wieś jest miejscowością turystyczną, w której funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne. Pierwsza wzmianka o Cekcynie pojawiała się w 1301 r. Przebiega tędy linia kolejowa Laskowice Pomorskie – Wierzchucin – TucholaChojnice. Miejscowość jest siedzibą gminy Cekcyn. We wsi znajdują się: gminny ośrodek kultury, przedszkole gminne, biblioteka publiczna, szkoła podstawowa, gimnazjum, ośrodek zdrowia, dom strażaka, poczta, hala widowiskowo - sportowa, baza noclegowa. W Cekcynie znajduje się też kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zbudowany w 1869 r. w stylu neogotyckim. Z zachowanych ujęć miejscowości sprzed 100 lat wynika, że w 1903 roku stały tu 2 wiatraki. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

Cekcyn, juli_lama
Cekcyn, juli_lama

W 1942 roku okupanci niemieccy wprowadzili dla miejscowości nazwę hitlerowską Seehaupten.

We wsi znajdują się przystanki autobusowy i kolejowy.

W Cekcynie, nad Jeziorem Wielkim Cekcyńskim, regularnie od 2006 roku odbywa się Festiwal Muzyki Elektronicznej "The Day Of Electronic Music".

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
26 marzec 2013 20:55

Wiecej zdjęć i garść opisów wzbogaciłoby Twoją relację. Miejsce pewnie interesujace,ale napisz cokolwiek więcej! Pozdrawiam:-)

Anna Piernikarczyk
26 marzec 2013 19:58

Jak na ulubione miejsce to mało informacji i zdjęć 🙂 Prosimy o więcej informacji w Twoich wycieczkach!

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022